Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Památník bible Kralické

[inspic=712,left,fullscreen,thumb]Historie stavby
Stavba Památníku byla započata roku 1967. Společným úsilím Moravského muzea v Brně, Místního národního výboru v Kralicích nad Oslavou a kralického Muzejního spolku byla uskutečňována podle návrhu předního českého architekta a urbanisty prof. architekta Bohuslava Fuchse (1895 – 1972) jako místo důstojného uložení bohatých materiálů z výzkumu kralické tvrze a ze sbírek Muzejního spolku. [inspic=713,right,fullscreen,thumb]Přes těžké politické ovzduší se dočkala slavnostního otevření 28. září 1969.

Stálá expozice
Současně byla v horním sále Památníku otevřena stálá expozice, jejíž autorkou byla PhDr. Vlasta Fialová CSc., dlouholetá vedoucí zdejších archeologických výzkumů. Expozice ukazovala především bohatství kralické minulosti, zvláště jejího nejslavnějšího období – činnosti bratrské tiskárny – ve světle zdejších archeologických výzkumů.

Dolní sál Památníku sloužil nejdříve k depozitárním účelům, ale již 6. září 1970 u příležitosti 300. výročí smrti J. A. Komenského, zde byla otevřena výstava J. A. Komenský a tiskárna, jejíž autorkou byla rovněž dr. Fialová.

[inspic=714,left,fullscreen,thumb]Expozice
V současnosti je v památníku uchováno přes čtyři tisíce původních tiskařských typů, kovových literek, mezernic, ozdůbek a tiskařského nářadí. V expozici nechybí ani funkční tiskařský lis. V památníku je možné shlédnout i další exponáty nalezené při archeologickém průzkumu kralické tvrze. [inspic=702,right,fullscreen,thumb]Jedná se především o 35 kusů stříbrných tolarů z let 1534 – 1595, gotické kachle s motivy zmrtvýchvstání a fragment s podobiznou paní Judity – první choti rytíře Jindřicha Kralického.

Tento turistický cíl se nachází v mikroregionu, který dlouhodobě podporuje Skupina ČEZ.

Kontakt:
Kralice n. Oslavou
tel.: +420 568 643 619
e-mail: [email protected]
www.kralicenosl.cz

Komentáře lze přidat přes facebook.