Okolí Orlické přehrady u Vráže

prehrada.jpgKrajinou výletu byl levý břeh OrRlického jezera na Otavě mezi Vráží, soutokem Otavy a Lomnice a Ostovcem. Krajina je to mírně zvlněná se zaříznutými toky Lomnice a Otavy, do nich ž vtéká množství potoků. Orlické jezero zde vytváří vzdutí a svahy řek se často skalnatě sváží dolů. Okolí Vráže má množství lesů a rybníků, najdete zde u lokality Doupat i oboru s jeleny.

Dědovice
– malá obec součástí Ostrovce leží nedaleko od levých břehů Orlického jezera na Otavě nedaleko soutoku této řeky s Lomnicí. Uprostřed obce stojí malá kaplička na křižovatce.
Vráž – obec nedaleko soutoku Lomnice a Otavy severně od Písku. Obec tvoří jednotlivé části Stará Vráž, Nová Vráž a Jistec. První písemná zmínka o obci je z r. 1323, kdy obec patřila ke Zvíkovskému panství. Později střídala majitele (Šavmberkové, Deymové, Lobkovicové). V 19.st. vzniklo přestavbou loveckého zámečku letní sídlo Popelů z Lobkovic, které záhy vyhořelo a r1881 vznikla novogotická stavba. Od r. 1926 zde postupně vznikalo sanatorium (Pomocný spolek pro péči a zdraví úředníků a zřízenců v Praze), nejdříve v pronájmu a od r.1932 je ve vlastnictví Nemocenské pojišťovny. Od r.1978 nese lázeňský statut, r.1993 bylo privatizováno a svému léčebnému účelu slouží dodnes. V obci dále najdete kapličku sv. Václava z r. 1877 a okolí je bohaté na lesy a rybníky.

Ostrovec
– ves mezi řekami Skalice a Lomnice na cestě ze Zlivic do Čimelic severně od Písku. Tato obec se skládá z Horního, Dolního Ostrovce a patří zde i Dědovice. V okolí se nachází několik rybníků a pěkné lesy, najdete zde i roubené chalupy s kapličkou. narodil se zde A.M.Brousil – významný představitel české kinematografie.
Dědovice je obec, která leží nedaleko Orlického jezera na Otavě. Znalci českého filmu toto údolí jistě znají ze záběrů z filmu Plavecký mariáš, z dob, kdy zde ještě v kaňonovitém údolí tekla řeka. Stráně nad řekou jsou dnes rezervací duboharbrového porostu s množstvím květin.

Orlická přehrada
– je součást vltavské kaskády, hráz se čtyřmi Kaplanovými turbínami je založena v kaňonovitém údolí nad Solenicemi. Stavba probíhala v letech 1954 – 62 a dnes Orlické jezero vytváří vodní hladinu dlouhou přes 60 km a to na Vltavě, Otavě, Lužnici, Lomici. Břehy jezera mají často strmé skály jezero je mnohde široké i přes 800 metrů, mnoho okolních potoků vytváří u vtoku zátoky. Jezero má překrásné okolí a skýtá bohaté rekreační možnosti v četných hotelech, ubytovnách a kempech s možností cestovat osobní lodní dopravou.
Celý článek, včetně popisu cesty, mapy a výškového profilu, naleznete na www.trasovnik.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Bor – město s erbem labutě

Icon 15.02.2021

Město Bor leží v rovinatém terénu v nadmořské výšce 470 m n. m. Bor bylo původně hrazené a...

Celý článek

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Icon 16.03.2021

Muzeum je pojmenováno po mladoboleslavském průkopníkovi Metoději Vlachovi, který jako prvn...

Celý článek

Statutární město Opava

Icon 27.04.2021

Opava, nefalšovaná královna českého Slezska, patří k nejstarším městům u nás. Listinně byl...

Celý článek
Reklama
Reklama