Naučná stezka Slatinná louka – zámek Liblice

NauÄ�ná stezka Slatinná louka â�� zámek LibliceKonferenční centrum – zámek Liblice – zámecký park a obora
Pokud se rozhodnete si udělat výlet do okolí Mělnicka, pak určitě navštivte obec Liblice cca 10 km od Mělníka, kde se nachází Konferenční centrum – zámek Liblice, kde máte možnost zavítat do zámeckého parku a navštívit jak zámeckou oboru, tak absolvovat naučnou stezku Slatinná louka.
liblice3.jpgZa liblickým zámkem je menší park francouzského typu s čestným dvorem, terasou, bazénem a besídkou, který byl stylově upraven kolem roku 1920 podle návrhu C. Schneidera. Po pravé straně přechází celá úprava v oboru či bažantnici s rozlehlými lučními porosty. Tato přírodně- krajinářská část pochází z první poloviny 19. století. Celý areál je typickým příkladem parku, ve kterém „anglikanizace“ na přilehlých pozemcích proběhla samostatně bez vážnějšího narušení dispozice starší architektonické části. Součástí parku je skleník, barokní dvoukřídlý zahradníkův domek a kříž na pamět´ syna Christiany Thun-Hohensteinové, lolarda, který padl v první světové válce.

liblice2.jpgZápadně o zámku, v březovém hájku, stojí zámecká kaple s hrobkou rodiny Thun. Hohensteinů. Na zámecký park navazuje obora, bývalý zámecký les a bažantnice (24,7 ha). V posledních desetiletích nebyla obora prakticky udržována. Mezi rostlinnými druhy, které zde najdete, jsou rostliny typické pro smíšené lužní lesy. Díky bohaté potravní nabídce (množství hmyzu) zde hnízdí mnoho ptáků. Kromě drobných pěvců, budníčků, pěnic, pěnkav a sýkor zde hnízdí datel černý, strakapoud velký, žluna zelená i káně lesní. Vedle drobných hlodavců se zde vyskytují např. netopýři, lasice kolčava, kuna lesní a liška obecná.
Naučná stezka Slatinná louka – zámek Liblice
liblice4.jpgKaždý návštěvník, který chce poznat autentickou atmosféru a podrobněji se seznámit s historií dané lokality – Liblic, se může projít po naučné stezce. Byla vybudována s finanční pomocí SROP v roce 2007, vede od hlavní brány zámku Liblice až ke Slatinné louce a její celková délka je 3,2 km. Nelze zabloudit, protože je lemována turistickými značkami. Na dvanácti panelech rozmístěných podél této trasy jsou uvedeny bližší informace k místům, kterými návštěvník právě prochází.
Přírodní rezervace Slatinná louka
tabule.jpgSlatinná louka u Liblic o výměře 2,27 ha byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1987. Předmětem ochrany je bohaté naleziště vzácných a chráněných druhů rostlin z čeledi vstavačovitých. Chráněné území je příkladem posledního zbytku dříve hojných slatinných luk typu polabských černav, které byly v minulosti rozšířeny v rozsáhlém území mezi Všetaty, Liblicemi a Čečelicemi. Přírodní rezervace je součástí evropsky významné lokality Zámecký park Liblice. Péče o lokalitu spočívá v pravidelném kosení nutném k zachování druhové rozmanitosti, redukci šíření náletů dřevin a potlačení konkurenčně silnějších druhů. Péče je zajišťována Středočeským krajem.
www.zamek-liblice.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Bor – město s erbem labutě

Icon 15.02.2021

Město Bor leží v rovinatém terénu v nadmořské výšce 470 m n. m. Bor bylo původně hrazené a...

Celý článek

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Icon 16.03.2021

Muzeum je pojmenováno po mladoboleslavském průkopníkovi Metoději Vlachovi, který jako prvn...

Celý článek

Statutární město Opava

Icon 27.04.2021

Opava, nefalšovaná královna českého Slezska, patří k nejstarším městům u nás. Listinně byl...

Celý článek
Reklama
Reklama