Město Mýto

[inspic=479,left,fullscreen,thumb]S historií Mýta i jeho současností se můžete seznámit na městských stránkách na adrese www.myto.rokycansko.cz. Pokud jde o turistiku, cyklistiku a další outdoorové záležitosti, skýtá Mýto následující možnosti
Turistika v okolí
Z nádraží či z křižovatky u náměstí vychází červená a modrá značka, které Vás zavedou poměrně daleko. Směrem jižním se dostanete po 5 kilometrech příjemné cesty lesem mírným stoupáním s následujícím ostrým sestupem do Strašic. Na vrcholu stoupání se překračuje betonová cesta „tankovka“. Pokud po ní odbočíte vpravo, asi po 1 km pod jejím ostrým spádem vlevo v lese najdete dva pěkné bouldry „Dědka“ a „Bábu“ s vyznačenými cestami. Ostatně i na vrcholu stoupání cesty do Strašic je po Vaší pravé straně pěkná skalka, opatřená nově skobami.[inspic=480,right,fullscreen,thumb]
Ze Strašic je možno volit několik vyznačených cest, ale největším lákadlem asi bude možnost podívat se do Brd. I když oficiálně s velkou slávou byla zpřístupněna nepatrná okrajová území, je možné s trochou odvahy se dostat i do území ještě nezpřístupněných. K tomu je třeba umět chodit dle mapy, ale zato takový výstup na Jordán, kde na jedné straně vidíte Příbram jako na dlani a směrem severním zahlídnete svahy nad Mýtem korunované rozlehlým pohořím Radče, je nezapomenutelný. Na vrcholu Jordánu stojí pokusný srub z opevnění stavěného na obranu proti Hitlerovi a na tomto objektu se konaly zkoušky jeho odolnosti proti dělostřelbě. Tehdy vydržel dost, v současnosti nevydržel nájezdy vandalů, kteří zdemolovali jeho vnitřní vybavení.
[inspic=481,left,fullscreen,thumb]Pokud byste z červené odbočili ihned před lesem doprava po modré, dostanete se přes Medový Újezd, Holoubkov a Svojkovice do Rokycan. Opačně než do Strašic se po červené dostanete až do Hořovic a dále na bájný Plešivec nad Jinci, kde sídlí dobrý duch Brd Fabián. Na této cestě je řada zajímavostí, o nichž někdy později bude podrobný popis.
Pokud se od zmíněné křižovatky u mýtského náměstí vydáte směrem severním, dojdete nejprve na návrší nad Mýtem, kde nemůžete minout stavbu kaple sv.Vojtěcha. Zde na chvilku postůjte a pokochejte se dalekým výhledem přes Mýto až do hloubi brdských hor. Na jihovýchodním obzoru uvidíte zmíněný Jordán a v dálce na východě vyčnívají vrcholky hor Brda a Hřebeny poblíž Jinců. Stará třešňová alej vhodně odstiňuje průmyslovou zónu ležící před Mýtem, a tak zatím zmíněný pohled není ničím rušen. Pokračujete-li dále po modré, dospějete po necelých 2 km na rozcestí pod Sirskou horou, kde odbočuje na západ žlutá. Modrá vás pak zavede až do Zbiroha.[inspic=482,right,fullscreen,thumb]
Uvedené trasy je možné absolvovat i na kole, vhodném do terénu. Tímto přirozeně nekončí možnosti turistiky v okolí Mýta, zvláště pokud se chcete toulat i s pomocí mapy mimo značená místa či přecházet mezi různými značenými cestami a dostat se do zajímavých míst, o nichž ví jen místní. O tom se s vámi na těchto stránkách podělíme příště.
Cesta na virtuální střed Evropy..
Pozvánka na outdoorové filmy do Mýta

V Mýtě pořádáme ve dnech 24. a 25. dubna 2009 přehlídku vítězných filmů z loňského outdoorového festivalu.
Promítání v pátek 24.4. bude od 18 h a v sobotu 25.4. od 15 h. Cena vstupenky činí 50 Kč a promítání bude v sále místního kina na náměstí v budově radnice.
Mýto je přístupné po dálnici Praha – Plzeň, exit 50, či vlakem po stejné trati.
Součástí přehlídky budou i doprovodné akce:
Pro horolezce vyzkoušení lezeckých stěn v místní bývalé sladovně pro cyklisty budou k dispozici mapy s vyznačenými doporučenými výlety na dominantní severní výběžek Brd – Radeč.
Další možností je návštěva zámku ve Zbirohu či cyklovýlet předhůřím Brd na Žďár u Rokycan a zpět.Na sladovně též bude možnost využít paintballovou střelnici, jednu z největších krytých u nás.
Dále si můžete i zastřílet na střelnici, která je rovněž umístěna v areálu bývalé mýtské sladovny, stejně tak jako restaurace, kde se můžete po sportovních výkonech občerstvit; v Mýtě najdete ovšem i další možnosti občerstvení v místních pohostinstvích pokud by se chtěl k nám do Mýta vrátit někdo i v neděli 26.4., může být účasten naší Vojtěšské pouti – dopoledne na náměstí vystoupení šermířů, tanečnic apod. včetně pouťových atrakcí, stánků a občerstvení, v odpoledním programu pak by návštěvník mohl shlédnout na návrší nad Mýtem u kaple sv.Vojtěcha ukázku travního lyžování v podání našich špičkových jezdců.
Vstupenky na promítání je možné kromě u pokladny zakoupit v předprodeji na MěÚ Mýto, či pokud je objednáte do 20.4.2009, zašleme Vám je na dobírku. V tomto případě nám laskavě sdělte spojení na Vás (nejlépe e-mail), abychom mohli pružně komunikovat.
[inspic=485,left,fullscreen,thumb]Město Mýto , náměstí č. 109, 33805 Mýto
www.mestomyto.cz
[email protected]
+420 371 750 390
+420 371 750 113

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Vsetín

Icon 08.03.2021

Město Vsetín leží na úpatí Beskyd a Javorníků v údolí řeky Vsetínské Bečvy, která jej...

Celý článek

Muzeum Šumavy Sušice

Icon 22.02.2021

Sušické muzeum bylo založeno v roce 1880 a dnes sídlí v jednom z nejkrásnějších domů na su...

Celý článek

Muzeum Benátecka

Icon 17.03.2021

Na benáteckém zámku sídlí Muzeum Benátecka se svými hravými atraktivními expozicemi věnova...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek

Zámek Blatná

Icon 12.05.2021

Že ho odněkud znáte? No aby ne. Dejte se na chvíli zavřít do hladomorny a spolu s princem ...

Celý článek
Reklama
Reklama