Město Mikulov

Město Mikulov

Město Mikulov

Město Mikulov se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Břeclav a leží 50 km jihovýchodně od Brna. Toto starobylé město s mnoha pamětihodnostmi, položené na úpatí bělostných Pavlovských vrchů, je atraktivním turistickým cílem. Je součástí turistické destinace Pálava a lednicko-valtický areál.
První historické písemné zmínky o Mikulově pocházejí z roku 1173. Mikulov byl po dlouhá staletí sídlem mocných šlechtických rodů – Liechtensteinů a Dietrichsteinů. Ti učinili z Mikulova významné duchovní centrum, středisko moravských Židů a město zaslíbené novokřtěncům (habánům). Největšího významu dosáhl Mikulov počátkem 17. století za éry Františka kardinála Dietrichsteina.

Mikulov a jeho okolí patří také k tradičním vinařským centrům.

Město nabízí ideální kombinaci atraktivní nabídky a služeb pro pořádání kongresů, prezentací, firemních a společenských akcí. Možnost zajištění pestrých doprovodných programů a dobrá nabídka kongresových služeb dělá Mikulov jedním z nejvíce oblíbených kongresových míst na jižní Moravě.

Dostupnost

Možností, jak se do Mikulova dopravit je mnoho: autem, autobusem, vlakem a díky rozsáhlé síti cyklostezek také na kole. Možnost kombinovat dopravu zvyšuje atraktivitu Mikulova. K největším přednostem Mikulovska patří mimo jiné možnost spojení výletů za poznáním s aktivní relaxací.
Málokterá přírodní oblast Vám nabízí tolik možností k aktivnímu pobytu v přírodě jako právě Mikulov a okolí. Celé území je propojeno značenými turistickými trasami, cyklotrasami a cyklostezkami, které Vás dovedou až do Dolnorakouského regionu.

Příroda a aktivní pobyt

mikulov_03K nejznámější a nejnavštěvovanějším místům patří Pavlovské vrchy, které jsou ze všech stran obklopené úrodnými vinicemi. CHKO Pálava byla v roce 1986 zapsána na listinu biosférických rezervací pod patronací UNESCO.

Další přírodní zajímavostí je vrch Turold s Jeskyněmi na Turoldu s unikátní krasovou výzdobou. Naučná stezka touto přírodní rezervací i podzemí nabízejí mnoho zajímavých informací z oblasti geologie, mineralogie a i ze života osmi druhů netopýrů, kteří jeskyně obývají.

Krásný pohled na město Vám nabídne Svatý kopeček. Pro bohatý výskyt chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů bylo jeho území vyhlášeno za přírodní rezervaci. Na vrchol Svatého kopečku až k poutnímu kaple sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu vás zavede křížová cesta.

Mezi další dominanty města Mikulov patří Kozí hrádek bývalá dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem, prolomená střílnami. Lokalita je volně přístupným odpočinkovým centrem.

Památky

mikulov_05Hlavní dominantou města je barokní zámek, dnešní sídlo Regionálního muzea v Mikulově, kde naleznete mnoho zajímavých expozic. Velmi zajímavá je také stálá vinařská expozice Víno napříč staletími, kde se dozvíte mimo jiné zajímavosti z historie tradičního vinařství i podrobnosti o pěstování vinné révy. V zámeckém sklepení pak můžete spatřit pozoruhodný obří sud s úctyhodným objemem 101 400 litrů.

Historické centrum Mikulova je prohlášeno městskou památkovou rezervací. Pozornost zasluhují také kanovnické domy, radnice, kašna se sochou Pomony či barokní trojiční sloup – sousoší Nejsvětější Trojice. Na náměstí nepřehlédnete renesanční sgrafitový dům U rytířů a Dietrichsteinskou hrobku – původní kostel sv. Anny z roku 1623, později přestavěný na rodinnou hrobku, kde je nyní uloženo 45 rakví s příslušníky rodu Dietrichsteinů.
V Mikulově můžete vidět také církevní památky: pravoslavný kostel sv. Mikuláše, . kostel sv. Jana Křtitele s působivou monumentální barokní nástropní freskou od F. A. Maulbertsche, kostel sv. Václava se čtyřpatrovou renesanční věží.

Ve městě naleznete také významné židovské památky. Mikulov byl v období středověku významným centrem židovské kultury. S židovskou historií se seznámíte při procházce Naučnou stezkou židovskou čtvrtí (dnešní Husova ulice), jejíž součástí je synagoga, mikve – rituální lázeň a unikátní židovský hřbitov s více než 4 000 stojícími náhrobky.

Kultura a zábava

mikulov_02Mikulov bývá často označované město kultury. V průběhu roku zde probíhají tyto významné akce: Velikonoční Mikulov, Slavnosti města Mikulov, Svatomartinský Mikulov, Vánoční Mikulov, Dny židovské kultury, Kytarový festival, Mikulovské výtvarné sympozium “dílna“, festival Národů Podyjí s kulinářskými specialitami, festival pěveckých sborů Kampanila a mnohé další kulturní akce spojené s folklorem a vínem. Nejvýznamnější akcí na Mikulovsku je tradiční Pálavské vinobraní, které přiláká každoročně několik desítek tisíc turistů. Probíhá vždy druhý víkend v září a nabízí pestrý program pro všechny věkové kategorie. Kulturní rok bývá zakončen Vánocemi pod radnicí s řemeslnou tržnicí.
Přesné informace o kulturní dění naleznete v kulturním kalendáři umístěném na: www.mikulov.cz, informace k největší kulturní akci, Pálavskému vinobraní, naleznete na webu www.palavske-vinobrani.cz

Vinařství

mikulov_04Mikulov a jeho okolí patří k tradičním vinařským centrům. Klima, různorodost půd i pestrost poloh mikulovské vinařské podoblasti s vápencovými svahy Pálavy ovlivňují nezaměnitelný charakter místních vín. Daří se tu především bílým odrůdám, jako je Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský nebo Rulandské šedé. Výbornou kvalitou tu vynikají i Chardonnay, Rulandské bílé či Veltlínské zelené. Pokud patříte k příznivcům zdravého životního stylu, jistě oceníte možnost spojení degustace vína s pohybem v nádherné přírodě v okolí Pálavy. Při návštěvě Mikulovska nezapomeňte navštívit některý z místních sklípků, kde Vás vinaři rádi naučí, jak vínu rozumět, jak ho pít či uskladnit. Tyto znalosti však můžete získat jen vlastním praktickým cvičením při ochutnávce vín různých odrůd.
Více informací na www.mikulov.cz

mikulov-panorama

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Vsetín

Icon 08.03.2021

Město Vsetín leží na úpatí Beskyd a Javorníků v údolí řeky Vsetínské Bečvy, která jej...

Celý článek

Muzeum romské kultury

Icon 26.01.2021

Unikátní muzeum, které bylo otevřeno v roce 1991, leží pouze 10 minut od centra Brna. Chlo...

Celý článek

Město Šluknov – nejsevernější město ČR

Icon 01.02.2021

Město Šluknov, po němž je pojmenován i Šluknovský výběžek, je výchozím bodem do krásné pří...

Celý článek
Litoměřice - výlet pro děti

Královské město Litoměřice

Icon 24.01.2021

Litoměřice ale nejsou jen městem bohaté historie, ale i městem kultury a sportu. Můžete vy...

Celý článek

Nová Paka

Icon 01.02.2021

Nová Paka v Podkrkonoší leží mezi význačnými turistickými oblastmi Českého ráje a Krkonoš,...

Celý článek
Reklama
Reklama