Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Menhir Kamenný pastýř

kamennypastyr.jpgPoblíž obce Klobuky na Slánsku stojí největší český menhir, známý pod jménem Zkamenělý pastýř. Váže se k němu pověst – při každém zvonění v klobuckém kostele postoupí o jeden krok blíže ke kostelu; až tam dojde, nastane konec světa. Menhir je znám i pod dalšími názvy – Kamenný muž, Zkamenělec či Zkamenělý slouha.

Menhir stojí na poli asi 100 metrů východně (vpravo) od silnice směrem z Klobuk do Telců, vzdušnou časou asi jeden kilometr od kostela v Klobukách. Vezmeme-li tedy jako průměrnou délku jednoho kroku 70 cm, pak konec světa nastane ne dříve než za zhruba půl druhého tisíce let. Otázkou je, zda tam menhir vůbec dojde, někteří návštěvníci se mu jeho úkol snaží znemožnit tím, že do něj silou vtlačují mince (“Byl jsem tu – Trouba”), čímž pískovci, ze kterého menhir je, nijak neprospívají. A pro ty, kdo aspirují na dožití se dvou a více tisíc let – nemusíte se bát. Podle další pověsti se Pastýř pokaždé, když zvoní na protější straně v Kokovicích, musí vrátit o krok zpět.

Přístup je snadný, vhodný i pro sportovní kočárky.

Poloha:

menhir.gif

Fotografie:

kamennypastyr.jpg

2 komentářů

  1. ML napsal:

    Jen mi vysvětlete který omezený člověk dokáže strčit do puklin v menhiru mince. Je jich tam nacpáno více. Opravdu nikoho nenapadlo, že tím kámen ničí? Po něm potopa?

  2. martina napsal:

    okolí kamenného mzže je nýní velice pěkně upravené,přijedˇte načerpat energii