Macocha a Punkevní jeskyně v „srdci“ Moravského krasu

Propast Macocha lákala lidi odnepaměti. První dobrodruzi, kteří sem přicházeli, ale museli podstoupit riziko, aby se na její dno mohli podívat. Macocha je 138 metrů hluboká a když ještě na jejím vrchu nebyl vybudovaný můstek se zábradlím, muselo se po břiše plazit až ke kamennému okraji. Naštěstí pro turisty jsou od roku 1933 zpřístupněny Punkevní jeskyně, jejichž podzemní systém vede na dno propasti. Můžeme tak monstrózní přírodní dílo obdivovat svrchu i zespod.
S badatelskou historií Punkevních jeskyní a Macochy je neodmyslitelně spjat profesor Karel Absolon. Významný český jeskyňář na začátku 20. století zpřístupnil veřejnosti celý dnešní prohlídkový okruh. Punkevní jeskyně jsou nejnavštěvovanějšími podzemními prostorami v České republice. Není divu, mají cestovatelům co nabídnout! Pomineme-li skalní stěny Macochy, pak je tu fakt, že je jejich prohlídka skutečný „kroužek“. Člověk vleze do skály jen pár metrů od místa, kde se z ní vynoří zpět na denní světlo. Asi v polovině trasy se dostanete na dno Macochy, dál se budete plavit po podzemním toku na lodičkách. Punkevním jeskyním dala jméno právě říčka Punkva, která je před sty tisíci lety vyhloubila.
Samotné „srdce“ Moravského krasu, v němž se jeskyně s propastí nachází, je opředeno barvitou historií – skutečnou i smyšlenou. Skoro pravdivá báchorka o maceše, podle které dostala Macocha jméno, je už notoricky známá nejen mezi Moraváky. Legendární nevlastní matka dobrosrdečného Janíčka zahájila kdysi éru sebevrahů, kteří se rozhodli ukončit na dně propasti život. Ačkoli osud často nepřál ani zdejším badatelům, ti „boj s přírodou“ nevzdávají. V rozhovoru s jeskyňářem Liborem Havlíčkem (členem speleologické skupiny Plánivy) se dozvídáme, že hodlají „objevovat, kopat, objevovat a kopat dál a dál“. Někteří nadšenci se domnívají, že je v Moravském krasu ještě půlka podzemních krás neobjevená. Široká veřejnost přitom může vidět jen zlomek toho, co se tu ve skalách ukrývá. Mezi zdejší nepřístupné podzemní prostory patří i Amatérská jeskyně – největší jeskynní systém u nás.
Moravský kras je snadno dostupný. Funguje zde turistické informační centrum, ke zjednodušení dopravy po areálu přispívají vláček a lanovka. Výchozím bodem pro turistiku v oblasti je Skalní Mlýn, kde najdete všechno, co se může turistovi hodit: parkoviště, TIC, restauraci, hotel a stanici místní vlakové soupravy. K navštívení lákají další tři veřejně přístupné jeskyně: Balcarka, Kateřinská jeskyně a Sloupsko-šošůvské jeskyně s jeskyní Kůlna.
Více informací o Punkevních jeskyních a Macoše naleznete na www.punkevni-jeskyne.cz.
Autor: Michaela „Mysha“ Košťálová (www.myshaweb.cz)

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Rožmitál pod Třemšínem

Icon 19.06.2021

Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdský...

Celý článek

Dům přírody Pálavy

Icon 12.04.2021

V barokní památkově chráněné budově na dolnověstonickém náměstí vzniká Dům přírody Pálavy.

Celý článek

Lázně Vráž

Icon 17.05.2021

Vráž je lázeňská obec, ležící asi 8 km severně od města Písek, na levém břehu řeky Otavy. ...

Celý článek

Elektrárna královského města Písku

Icon 17.05.2021

Bývalý Podskalský mlýn na řece Otavě v centru města Písku je do dnešní doby živou při...

Celý článek

Kolínská vodárna: dnešní rozhledna kdysi zásobovala vodou český Manchester

Icon 28.06.2021

Vyrazte do Kolína, který leží v pěkné rovině, jak potvrzuje i známá písnička. Jako výletní...

Celý článek
Kam s dětmi: Středočeský kraj

Za tajemnými pověstmi Voticka: vydejte se po nové naučné stezce

Icon 08.08.2021

Devítikilometrová naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka je obnovenou a vylepšenou no...

Celý článek
Reklama
Reklama