Krok za krokem přes Východní Čechy

Nevíte, kam vyrazit do přírody, kde si odpočinout od všedních záležitostí a při tom se dozvědět i několik zajímavostí o historii, fauně či floře českých zákoutí?

Putujte s NET4GAS Blíž přírodě!

Po dobu prázdnin vám budeme představovat přírodní lokality napříč Českou republikou, které jsme pro vás od roku 2007 zpřístupnili v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě .
Bez pochyb znáte část naší země s neodolatelnou vůní perníkového koření, Babiččiným údolím, ale také nekonečnými panoramaty Železné hory, Broumovska nebo z části také Žďárských vrchů. Podobné zajímavosti můžete vidět v první představované části našich toulek, a to ve Východních Čechách. V lokalitě, ve které leží města jako Hradec Králové, Litomyšl nebo Pardubice.
Užijete si zde příjemný výlet, ať se vydáte kamkoli, kde Český svaz ochránců přírody a jeho generální partner, společnost NET4GAS, společně vytvořili a otevřeli unikátní naučné stezky. Například nedaleko Litomyšle si přijdou na své příznivci ptactva. Zdejší rybník Velký Košíř je vyhlášeným ptačím rájem a jen málokdo ví, že v této oblasti jich ornitologové zaznamenali přes 170 druhů. Také proto se zde každoročně koná festival ptactva, při němž můžete pozorovat například volavku popelavou nebo různé druhy kachen . Pokud se vydáte trasou zdejší naučné stezky, určitě nejednoho z nich zahlédnete. Cesta ke stezce vede po červené turistické trase rovnou z Litomyšle (směr Nedošínský háj).
Nebo pokud se vydáte opačným směrem z Litomyšle, na Českou Třebovou, narazíte na další zajímavé místo.  Semanín a jeho okolí. Obec obklopují hluboké bukové nebo smíšené lesy, ovšem za pozornost stojí také rozlehlé květnaté louky, starý ovocný sad nebo údolí Semanínského potoka. Pozornému oku pak neuniknou ani vyskytující se orchideje. O těchto a mnoha dalších zajímavostech vás bude informovat zdejší šestikilometrová naučná stezka.
V samotné obci, kde semanínská naučná stezka začíná, si můžete prohlédnout také několik kulturních památek.  Jednou z nich je například dominanta zdejší návsi – zvonice se zděnou spodní částí a bedněným patrem. Tento unikátní typ obranné stavby pochází pravděpodobně ze začátku 17. století a naleznete ho v areálu kostela sv. Bartoloměje. První zmínky o kostelu jsou datovány již k roku 1350, jeho současná budova však pochází pravděpodobně až ze  17. století. Patrně nejstarší památkou v obci je pak kamenný smírčí kříž, který se nachází v bukovém lese nad obcí.
Jižním směrem od Litomyšle i Semanína se v členité krajině Žďárských vrchů nachází poslední představované, avšak taktéž jedinečné místo – Žákova hora . Její úbočí tvoří stejnojmenná přírodní rezervace, která se vyznačuje především pralesovitým charakterem. Narazíte zde na majestátní smrky, buky i velké kmeny javorů. Není tak divu, že svůj titul národní přírodní rezervace si udržuje už od roku 1933.
Dnešní území Žákovy hory se stalo významným útočištěm pro rostliny, jako je například vraní oko čtyřlisté nebo dymnivka dutá . Budete-li pozorní, zajisté si také všimnete alespoň jednoho z 367 druhů hub a naopak, když zvednete hlavu vzhůru, vaší pozornosti neunikne datel černý ani puštík obecný. Kolem kopce vede naučná stezka Žákova hora s 10 zastávkami, která vás dovede až na vrchol, kde si můžete prohlédnout geodetický bod pro měření nadmořských výšek, přesného tvaru země nebo pohybů zemské kůry.
Více informací o lokalitách ve Východních Čechách a jiné tipy na výlet naleznete na webových stránkách www.blizprirode.cz.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Město Chrudim

Icon 16.01.2021

Chrudim je největším městem turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko. Leží na rozhraní Želez...

Celý článek

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek

Město Šluknov – nejsevernější město ČR

Icon 01.02.2021

Město Šluknov, po němž je pojmenován i Šluknovský výběžek, je výchozím bodem do krásné pří...

Celý článek
Reklama
Reklama