Královské město Kadaň

Kadaň


Severní Čechy platí v povědomí mnoha lidí za nevýraznou a smutnou  krajinu.  Do jisté míry je to pravda a my Vás chceme přesvědčit o pravém opaku. Severozápadní Čechy patří k těm krásnějším částem regionu.V tomto regionu řeka Ohře opouští Krušné a Doupovské hory.Právě zde u řeky Ohře leží  královské město Kadaň.
Počátky města Kadaně musíme hledat ve 12. století. Roku 1183 dovolil český kníže Bedřich johanitům, aby si v osadě postavili kostel sv. Jana Křtitele, svého patrona. O tři léta později, jim novou trhovou osadu jménem Kad-an,  což se vykládalo jako „zářící oheň“, dokonce daroval.
Největší rozkvět byl za vlády Karla IV., který udělil městu právo výročního trhu. Kadaň si tuto éru připomíná každoročně při srpnových oslavách tzv. Císařského dne. Období rozkvětu vystřídala krátká doba zmatků v husitských válkách.
V dalších stoletích město navštívilo mnoho významných osobností, jako např. Jan Hasištejnský, král Ferdinand Habsburský,  císař Josef II., a jiní…
Hned na počátku 19. století postihla město velká pohroma. Požár v roce 1811 zničil většinu budov ve městě a rozběhl nové stavební úpravy. Počátkem roku 1850 se zde zřídil status okresního města a ten městu vydržel 110 let.Ve druhé polovině 20.století nastalo plno změn. Po druhé světové válce došlo k odsunu německého obyvatelstva. Kadaň se po několika staletích stala většinově českým městem.  V 60. a 70. letech 19. století se začalo s výstavbou sídlišť a bohužel byly vybourány celé čtvrti. Samotného jádra města uvnitř hradeb se kompletní přestavby nedotkly a v roce 1978 bylo historické jádro vyhlášeno městskou památkovou rezervací.  Kadaň se v krátké době  pozvedla a v roce 1996 byla prohlášena Ministerstvem kultury ČR za „Město roku 1995“. I tento titul svědčí o tom, že město Kadaň je krásné historické město, které stojí za to navštívit.
Kadaň se na regionálním informačním portálu www.czregion.cz v soutěži „O nejkrásnější město a obec Čech a Moravy 2009“ umístila  na 1. místě. Vyjmenujeme Vám několik „nej“ proč stojí do Kadaně zavítat:

Městská památková rezervace je z téměř tří čtvrtin dosud obkroužena opevněním. Do města vedly 4 brány, bohužel v současnosti zde uvidíme pouze dvě a žádná z nich se nedochovala v úplnosti. Dosud stojí mohutná věž Svaté brány ( známá jako Mikulovická brána ). Na opačné straně města, stávala brána Žatecká. Z té naopak zbylo pozdně gotické předbraní tzv. barbakán.
Kadaňský hrad nechal vybudovat Přemysl Otakar II. na skále nad řekou. Z původní stavby hradu se mnoho nedochovalo. Další přestavba zasáhla hrad v 18. století, od té doby sloužil jako kasárna a tím ztratil svůj ryzí středověký charakter. Dnes je objekt hradu plně využit jako pečovatelský dům, knihovna, galerie a restaurace.
Další dominantou je  radnice, která fungovala jako sídlo městské samosprávy od poloviny 14. století. Zajímavostí radnice je bezesporu  53,7 m vysoká gotická věž (od května do září o So, Ne a svátcích v 10.00, 13,00, 15.00, 17.00 a 19.00 hodin je zpřístupněn ochoz věže s průvodcem ). Na počátku 16. století věž upravil stavitel Petr Hündt, který na věžní ochoz umístil svůj originálně pojednaný autogram – sochu psa. V přízemí radnice je celoročně každý den otevřeno Informační centrum a galerie Josefa Lieslera.
Městská památková rezervace se může pochlubit velkým množstvím církevních staveb, jimi jsou Alžbětinský klášter s kostelem sv. Rodiny a kostel sv. Anny. Ze všech kostelů a klášterů  jsou v popředí dva nejstarší kostely, Stětí sv. Jana Křtitele a Povýšení sv. Kříže.
I když leží Františkánský klášter s kostelem 14. sv. Pomocníků  mimo památkovou rezervaci,  stojí v čele všech kadaňských památek. V roce 1995 byl Ministerstvem ČR zařazen mezi Národní kulturní památky. Od roku 1999 je ve sklepích kláštera umístěno Městské muzeum  mineralogie, geologie a archeologie, a od roku 2004  je zde expozice „Život v klášteře a „Pohledy do minulosti Kadaně“.
Velkým lákadlem pro turisty je také zrekonstruovaná rozhledna na Svatém kopci nad městem. Je vysoká 16 m a leží v nadmořské výšce 390 m.n.m.
V Kadani se nachází „Katova ulička“,  která  byla 9.5. 2007 zapsána do České knihy rekordů jako nejužší ulice v ČR. Podle zápisu v knize rekordů měří v nejužším místě 66,1 cm.

www.mesto-kadan.cz
 


Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek
Pevná obuv může být bezpeční i pohodlná.

Procházka v přírodě: jaké boty zvolit do terénu?

Icon 28.01.2021

Jaké boty zvolit na procházku v přírodě? Chystáte se na výlet a nevíte co za boty si vzít?...

Celý článek

Fara Dolní Krupá

Icon 16.03.2021

V letních měsících si nenechte ujít návštěvu roubené barokní fary v Dolní Krupé, která je ...

Celý článek

Památník bratří Mrštíků v Divákách

Icon 14.04.2021

V létě 2021 se po dlouhé rekonstrukci konečně otevírají brány Památníku bratří Mrštíků v D...

Celý článek
Reklama
Reklama