Hračkobraní na Zámku v Kamenici n. Lipou

(9. – 13. 7. 2008) III. ročník HRAČKOBRANÍ FESTIVALU HRAČKY Z PŘÍRODNÍHO MATERIÁLU NA ZÁMKU V KAMENICI NAD LIPOU
Ve dnech 9. – 13. 7. proběhne na zámku v Kamenici nad Lipou již třetí ročník festivalu, zaměřeného na propagaci české hračky z klasického přírodního materiálu, jehož pořadatelem je Správa kulturních zařízení Města Kamenice nad Lipou. Jedná se o prázdninovou akci pro celou rodinu, která svým návštěvníkům nabízí přehlídku hraček, výrobců či návrhářů hraček z přírodního materiálu a je určena těm, kteří chtějí strávit ve společnosti hračky příjemný prázdninový čas, udělat radost nákupem nové hračky nebo získat inspiraci pro šikovné ruce, ale i těm, kteří se hračkou profesionálně zabývají. Hlavním impulsem pro konání festivalu je snaha o obnovu veřejné důvěry k české hračce z přírodního materiálu.
Záštitu festivalu udělili: Mgr. Václav Jehlička, ministr kultury ČR; RNDr. Miloš Vystrčil, hejtman kraje Vysočina; Mgr. Milan Šmíd, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR; Tomáš Töpfer, senátor Senátu Parlamentu ČR.
HLAVNÍ FESTIVALOVÉ DNY 9. – 13. 7. 2008
v rámci doprovodného kulturního programu může návštěvník od středy až do neděle na zámku i v zámecké zahradě
■ shlédnout pohádková představení profesionálních i amatérských loutkových divadelních souborů
■ na nádvoří zámku navštívit trh s prodejem hraček z přírodního materiálu a dalších rukodělných výrobků, zároveň uvidět i výrobu či zdobení hračky
■ pohrát si s hračkami v zámecké herně
■ v hračkářské dílně se seznámit s výrobou hračky, navrhnout svou hračku a pokusit se ji vyrobit z připravených textilních i dřevěných polotovarů
■ zúčastnit se různých soutěží v rámci doprovodného programu s názvem HRAČKOHRANÍ
PO CELOU LETNÍ SEZÓNU (ČERVENEC – ZÁŘÍ)
se může návštěvník seznámit s pestrou prezentací vtipných, nápaditých hraček z přírodního materiálu, které jinde jen tak neuvidí.
Hračky pocházejí z dílen výtvarníků Asociace hračka. K vidění budou kinetické hračky Svatopluka Krále zapůjčené ze sbírky Národního technického muzea v Praze.
Svou hračkářskou tvorbu předvedou opět střední školy:
Vyšší odborná a střední umělecká škola textilních řemesel z Prahy 1
Vyšší odborná a střední uměleckoprůmyslová škola z Prahy 3
Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava – Helenín
Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště
Také letos si návštěvníci mohou prohlédnout kolekci hraček oceněných značkou Správná hračka – vybráno odborníky. Kolekci historických hraček vystavuje sběratelka Milada Kollárová z Brna a Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Textilní hračky představuje firma Šapitó z Raspenavy u Liberce, stavebnice dřevěných domků pak firma Walachia s.r.o. Zlín. Originální dřevěné hračky pocházejí z dílny soukromého výrobce Miroslava Nedělky z Velké Losenice.
Letošní ročník festivalu je zaměřen na práci pro a s handicapovanými občany. Návštěvníci se mohou seznámit s prací obecně prospěšné společnosti Ovečka v Českých Budějovicích (sdružení rodičů dětí s Downovým syndromem) nebo dřevěnými hračkami z chráněných dílen Gerlich Odry a občanského sdružení Mihapa v Jihlavě.
HOSTITELEM SETKÁNÍ
je malebné město KAMENICE NAD LIPOU na rozhraní jihočeského kraje a KRAJE VYSOČINA. Město Kamenice nad Lipou se HRAČKOBRANÍM hlásí a zároveň spojuje dva velmi důležité momenty z regionální historie: Kamenice nad Lipou byla sídlem tzv. Hračkářské školy (Státní cvičné dílny hračkářské) a zároveň kamenický zámek sloužil coby ozdravovna více jak 50let dětem. Proto nalezl festival hračky, věnovaný hlavně dětskému návštěvníkovi, své místo právě v Kamenici nad Lipou.
ZÁMEK V KAMENICI NAD LIPOU
je pozdně klasicistní stavbou nacházející se ve středu města, se zbytky původního hradu. Svobodní páni z Geymüllerů byli do roku 1945 posledními soukromými majiteli zámku, objekt byl poté využit jako státní dětská ozdravovna. V roce 1998 byla její činnost ukončena a zámek přešel do správy Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které přistoupilo v letech 1998 až 2004 k celkové rekonstrukci. V jižním křídle zámku má pronajaty prostory Město Kamenice nad Lipou a Městské muzeum v Kamenici nad Lipou. Zámek je v části přiléhající ke své jižní straně doplněn o zámeckou zahradu a park.
Vysočina; Město Kamenice nad Lipou; EDSCHA BOHEMIA s. r. o; INDES INVEST s. r. o.; I. Kamenická stavební a obchodní firma s. r. o.; Kasalova pila s. r. o.; WALDVIERTEL SPARKASSE; Dřevozpracující družstvo Lukavec
Další informace naleznete na:
www.hrackobrani.cz
Kontaktní osoby pro další informace:
Alena Kůrková
SKZM Kamenice nad Lipou
E-mail: [email protected]
Tel.: 565 432 512
Mobil: 605 162 351

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Bor – město s erbem labutě

Icon 15.02.2021

Město Bor leží v rovinatém terénu v nadmořské výšce 470 m n. m. Bor bylo původně hrazené a...

Celý článek

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Icon 16.03.2021

Muzeum je pojmenováno po mladoboleslavském průkopníkovi Metoději Vlachovi, který jako prvn...

Celý článek

Statutární město Opava

Icon 27.04.2021

Opava, nefalšovaná královna českého Slezska, patří k nejstarším městům u nás. Listinně byl...

Celý článek
Reklama
Reklama