Hlavní město vína


Když se zmíní města spojená s vínem, mnohým se vybaví Mikulov, Znojmo nebo třeba Mělník. Někomu zase možná spíš menší města jako Hustopeče nebo Bzenec. Nepsaným králem a hlavním městem vína v České republice a hlavně na Moravě jsou ale Valtice. Vinařská atmosféra zde dýchá na každém kroku a možností, kde ochutnat dobré víno, nebo se o něm něco zajímavého dozvědět, je opravdu mnoho. A co tedy ve Valticích navštívit?

Valtice jsou malé vinařské město v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji, nedaleko hranic s Rakouskem. Významné jsou nejenom vínem, ale také bohatou a krásnou historií. Patří do komplexu známého Lednicko-valtického areálu a je chráněno jako městská památková zóna a okolí je pak krajinnou památkovou zónou. Jedná se o vůbec nejnavštěvovanější vinařské město v republice. Kromě mnoha vinařů a vinařských zajímavostí tu má sídlo také třeba Střední vinařská škola. A protože je toho k vidění, návštěvě a hlavně ochutnání ve Valticích opravdu hodně, vybrali jsme tři tipy, které určitě nesmíte vynechat.

Salon vín ČR

Salon vín ČR je výkladní skříní moravského a českého vinařství, protože je v něm každý rok uloženo sto aktuálně nejlepších vín vybraných v rámci naší nejvyšší a největší soutěže vín. Degustační expozice těchto vín je pak umístěna v prostorách zrekonstruovaného podzemí státního zámku a slouží nejen k prohlížení a poučení, ale především k celoročnímu ochutnávání. Degustaci vín si můžete řídit sami, nebo podle výběru a s výkladem profesionálního someliéra. A když vás některá vína okouzlí, můžete si je zde po jednotlivých lahvích také koupit. Součástí Salonu vín je také naučná expozice věnovaná vinařství a prodejna dárkových předmětů, vinařské literatury, degustátorských skleniček a someliérských potřeb.

Vinařská stodola

Možná nejzajímavější stavbou, která těží z tradičního pojetí architektury, je vinařská stodola nebo také 100dola patřící k areálu vinařství CHÂTEAU VALTICE. Budova vychází ze stylu tradičního selského stavení, ale není určena k ustájení zvířat ani zemědělské techniky. V nadzemních prostorách se nachází vinotéka s expozicí vín a restaurovaným kládovým vinným lisem z roku 1803. Podzemní část stodoly pak tvoří sklepní chrám vína s rotundou, který je propojen s historickým křížovým sklepem, stávající budovou vinařství a novými degustačními prostory vinného sklepa. Součástí stavby jsou také vodní prvky, jakými jsou fontány a jezírka s padající vodou.

Valtické podzemí

Unikátní labyrint obnovených částí historických vinných sklepů, to je Valtické podzemí. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout 13 vzájemně propojených sklepů a k tomu ochutnat několik vzorků vín a dát si drobné občerstvení. Kromě samotné prohlídky a degustace se zde také pravidelně konají různé akce, např. večery s cimbálovou muzikou a vínem. Pro milovníky vína je to jedinečná příležitost, jak v unikátních prostorech spojit kulturní akci s vínem.

Valtice jsou ale, co se vína týče, mnohem bohatší a naše tipy rozhodně nejsou jedinými příležitostmi, jak poznat a ochutnat moravské víno. Každý, kdo má rád víno, si zde jistě najde to své, což je také další důvod, proč se do hlavního města vína České republiky opět vrátit.

Více informací najdete na www.wineofczechrepublic.cz.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Rožmitál pod Třemšínem

Icon 19.06.2021

Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdský...

Celý článek

Dům přírody Pálavy

Icon 12.04.2021

V barokní památkově chráněné budově na dolnověstonickém náměstí vzniká Dům přírody Pálavy.

Celý článek

Lázně Vráž

Icon 17.05.2021

Vráž je lázeňská obec, ležící asi 8 km severně od města Písek, na levém břehu řeky Otavy. ...

Celý článek

Elektrárna královského města Písku

Icon 17.05.2021

Bývalý Podskalský mlýn na řece Otavě v centru města Písku je do dnešní doby živou při...

Celý článek

Kolínská vodárna: dnešní rozhledna kdysi zásobovala vodou český Manchester

Icon 28.06.2021

Vyrazte do Kolína, který leží v pěkné rovině, jak potvrzuje i známá písnička. Jako výletní...

Celý článek
Kam s dětmi: Středočeský kraj

Za tajemnými pověstmi Voticka: vydejte se po nové naučné stezce

Icon 08.08.2021

Devítikilometrová naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka je obnovenou a vylepšenou no...

Celý článek
Reklama
Reklama