Frenštát pod Radhoštěm

Frenštát pod Radhoštěm

Ve Frenštátě pod Radhoštěm může strávit dovolenou či víkend každý. Ať rodina s dětmi, senioři či zapálení sportovci. Město nabízí bohatou historii, skvělý kulturní program a velmi dobrý přístup do Moravskoslezských Beskyd, které dokáží krásou své přírody očarovat.

Město leží na úpatí posvátného Radhoště, jedné z nejnavštěvovanější hory Moravskoslezských Beskyd, v kotlině, kterou protékají říčky Bystré, Lubina a Lomná.

První písemný doklad připomíná existenci města již z roku 1382. Titul města mu byl přiznán v roce 1781. Významné období nastává v druhé polovině 19. století. Rozvíjí se místní průmysl, obchod, doprava, výstavba významných objektů a vznikají různé společenské spolky.

V roce 1884 zde byl založen první český turistický spolek – Pohorská jednota Radhošť. Ta se zasloužila o rozvoj turismu a sportu u nás. Vybudovala horské chaty a útulny. Nejznámější z nich jsou dřevěné stavby Maměnka a Libušín architekta Dušana Jurkoviče na Pustevnách.

Náměstí s kašnou a barokními sochami dominuje radnice z roku 1891 a je lemováno měšťanskými domy s podloubím ze 17. až 19. století a částečně dochovanou dlažbou z oblázků. Na sloupu prostředního oblouku radnice je umístěna pamětní deska věnovaná rodákovi, olympijskému vítězi ve skocích na lyžích z roku 1968, Jiřímu Raškovi. Pod náměstím stojí od roku 1661 kostel sv. Martina, patrona města, a nad náměstím ranně barokní kostel sv. Jana Křtitele. V historické budově bývalé chlapecké školy z roku 1876 sídlí muzeum, jehož expozice jsou věnovány historii města, tkalcovství, sportu, Pohorské jednotě Radhošť, vystěhovalectví do Texasu či přírodě Beskyd.

Jen kilometr a půl od centra můžete navštívit atraktivní oblast Horečky, které se nacházejí na turistických značkách směřujících na Velký Javorník. Tento 917 metrů vysoký kopec je velmi oblíbeným cílem turistů. Na vrcholu stojí dřevěná rozhledna, ze které je nádherný výhled na město a Beskydy.

Samotné Horečky doporučujeme projít po naučné stezce Beskydské nebe, která začíná  v Areálu skokanských můstků Jiřího Rašky. Po výstupu po schodech podél můstků, kde se děti zabaví kvízem lvíčka Fittyho, který je patronem frenštátských skokanů na lyžích, stezka pokračuje vzdušným chodníčkem Život v korunách stromů, kde naleznete další naučné panely a interaktivní zastavení. Poznávat siluety beskydských dravců vás naučí zastavení Beskydské nebe. Další zastavení Bosý chodníček je na louce u Zvoničky Strážkyně Beskyd. Příjemná procházka pokračuje kolem dětského přírodního hřiště ke kapli Panny Marie Lurdské, dále kolem Mařenčiny studánky až k Bartošově vyhlídce, kde vás čeká moc hezký výhled na  město. Cyklisté si na Horečkách mohou vyzkoušet tříkilometrový okruh Beskydských trailů.

Nejoblíbenějším turistickým lákadlem jsou však Pustevny a Radhošť. Na Pustevny se dostanete buď pěšky nebo můžete využít pohodlnou lanovku, která vás vyveze až přímo k slavným stavbám slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Odtud vede příjemná cesta až k bájnému Radhošti. Během mírného stoupání minete rozhlednu Cyrilku a sochu pohanského boha Radegasta, kterou vytvořil frenštátský rodák, sochař Albín Polášek. Na vrcholu hory se dnes nachází Kaple svatého Cyrila a Metoděj a jejich sousoší.

Od druhé poloviny ledna 2019 mohou návštěvníci Pusteven navštívit nově vzniklou Stezku Valašku na Tanečnici. Stezka je dlouhá 614 m a její součástí je himalájský lanový chodník a skywalk. 

Ve městě je k dispozici dům kultury, knihovna, kino a muzeum, krytý bazén, městská sauna a sportovní hala, tenisové kurty, jízdárna, dětské centrum, vzduchovková střelnice, fit centrum, závodní okruh pro motokáry, turistické a cyklo trasy.

V letních měsících můžete navštívit aquapark s tobogánem a dalšími atrakcemi. V jeho těsné blízkosti v příjemném prostředí se nachází turisty vyhledávaný autokemp, se svým bohatým kulturním a společenským programem.

Hlavní kulturní a společenské akce – folklorní festivaly, multižánrový rodinný festival Horečkyfest, Svátek dřeva, horský ultramaraton Beskydská sedmička, závody ve skoku na lyžích Memoriál Jiřího Rašky nebo tradiční Martinský trh jsou dostačující pozvánkou pro návštěvu Frenštátu pod Radhoštěm.

Více informací na www.frenstatinfo.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Vsetín

Icon 08.03.2021

Město Vsetín leží na úpatí Beskyd a Javorníků v údolí řeky Vsetínské Bečvy, která jej...

Celý článek

Muzeum Šumavy Sušice

Icon 22.02.2021

Sušické muzeum bylo založeno v roce 1880 a dnes sídlí v jednom z nejkrásnějších domů na su...

Celý článek

Muzeum Benátecka

Icon 17.03.2021

Na benáteckém zámku sídlí Muzeum Benátecka se svými hravými atraktivními expozicemi věnova...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek
Reklama
Reklama