Dubí a Komáří vížka

V hlubokém údolí pod Krušnými horami leží městečko Dubí. Jeho název souvisí s tím, že se osada původně rozkládala v dubových lesích. Osada se postupně rozrůstala, až se stala lázeňským pohraničním městečkem, proslulým zvláště výrobou porcelánu s cibulovým vzorem. Do Dubí se snadno dostaneme z Teplic městskou hromadnou dopravou, tato trasa trvá přibližně 25 minut, nebo po železnici drahou Most – Dubí – Moldavan, z níž je možno se po přesedání dostat i na hlavní trať Chomutov – Ústí nad Labem. Přijedeme-li do Dubí, uvítá nás útulné lázeňské město s bohatou zelení a rozlehlými příměstskými lesoparky.
Z lázeňských budov jsou nejvýraznější stavbou Tereziny lázně, postavené ve švýcarském stylu a nazvané podle křestního jména manželky jejich stavitele. Dominantou obce se v roce 1906 stal trojlodní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie s přilehlým parkem. Návštěvníci mohou využít k procházkám okolních lesoparků s mnoha vyhlídkami. Půjdou –li směrem severním, bude je doprovázet šumění potoka Bystřice. Ti náročnější mohou vyjít po zelené značce k chatě Vitiška a pod Pramenáč a odtud na Bouřňák. Na opačnou stranu, směrem severovýchodním, dojdeme po žluté značce na Komáří vížku. Přímo na sever vede mezinárodní silnice E55 na Cínovec k hraničnímu přechodu do Německa. Nechceme-li se vypravit do hor, můžeme navštívit bývalou obec Mstišov, nyní součást města Dubí, v jejímž centru stojí barokní kaplička zasvěcená patronu myslivců a lovců svatému Hubertovi. Za obcí je pak vybudován v čínském stylu krásný osmiboký lovecký pavilonek s oborou a rybníkem kolem. V dřívějších letech bylo Dubí proslulé hlavně díky své silnici E55 a sexuální turistice. Nyní je toto malebné městečko známé spíše svými špičkovými lázeňskými službami, krásným prostředím s širokou škálou možností výletů, procházek a relaxace jak rodin s většími dětmi, tak i lázeňských hostů.
Při pohledu na hradbu Krušných hor nás zaujme malá věžička Komáří vížky (809 m.n.m.) nad Krupkou a Bohosudovem. Původně zde stála hornická bašta, na ní byl zvonec, kterým svolával dozorce lidi do práce při těžbě cínu. Když sem byla v roce 1852 vystavěna silnice z Krupky, po níž i dnes je možno se nahoru dopravit autem či autobusem po trase dlouhé 2348 m s převýšením 482 m. Další možností jak se na na horu dopravit je lanovka, která vrcholu dosáhne po přibližně po čtvrthodinové jízdě. Je odtud opravdu nádherný výhled na lázeňská města Teplice s Doubravkou a Bílinou se siluetou Bořeně v pozadí. V dálce se modrají jehlancovitě kopce Českého středohoří, a je-li skutečně průzračný vzduch, můžeme zahlédnout památnou horu Říp. Směrem východním se rýsují Lužické hory a za nimi, pokud nastanou výjimečné klimatické podmínky, se objevují Krkonoše. V okolí mohou turisté navštívit několik pohostinských zařízení a parkoviště. Dva kilometry odtud je otevřen hraniční přechod do Německa Fojtovice-Fürstenau. V zimě mohou zájemci využívat lyžařský areál se dvěma sjezdovkami a možností výletů. Pro běžkaře jsou tady vyznačeny místní okruhy v délce tři, šest a třináct kilometrů a samozřejmě jim nic nebrání v tom, aby absolvovali i delší trasy směrem na Cínovec, Bouřňák nebo Telnici. Přitom je možné přejít přes zmíněný přechod ve Fojtovicích také do Německa. V posledních letech se nabídka sportovního vyžití dále rozšířila. V létě se za pěkného počasí na obloze objevují odvážlivci provozující rivalové létání či paragliding, v zimě se v této oblasti pořádají závody psích spřežení. Vedle pěších turistů se objevují i návštěvníci na horských kolech. Ti, kteří mají zájem o sjezd po strmých cestách nebo silnicích, mohou využít k dopravě nahoru lanovky. Kromě cyklistů můžeme v této oblasti potkat i jezdce na koních, které si turisté mohou půjčit v některé z okolních farem či bud. V blízkých Fojtovicích se také nabízí možnost agroturistiky. Ať se již dostaneme na Komáří vížku jakkoli, určitě se pokocháme nádherným výhledem, označovaným v několika průvodcích za jeden z nejkrásnějších v Evropě. Při rozhodování kudy z vrcholu máme hned několik možností výběru. Po červené značce směrem západním dojdeme k hraničnímu přechodu na Cínovci a odtud můžeme buď přejít do Německa, nebo sejít po modré značce do Dubí. Pokud se vydáme opačným směrem, dorazíme po červené značce do Adolfova a dále do Telnice, cestou je možno sestoupit po zelené do Chlumce. Pokud již nechceme dále putovat, sejdeme po žluté kolem zříceniny Kyšperka k Doktorské stezce a do Unčína. Výlet můžeme ukončit u poutního kostelíka Bolestné Panny Marie na bohosudovském Mariánském náměstí a zhlédnout jeho nádherný interiér s oltářem. Na závěr se nabízí možnost zakončit putování v některém z četných přívětivých pohostinských zařízení. Posezení nám zpříjemní skutečnost, že již nebudeme muset nikam putovat, neboť odtud jezdí autobusy do Teplic a z nedalekého nádraží se dostaneme na Teplice i Ústí vlakem.
Autor: Petra Bártová

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Bor – město s erbem labutě

Icon 15.02.2021

Město Bor leží v rovinatém terénu v nadmořské výšce 470 m n. m. Bor bylo původně hrazené a...

Celý článek

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Icon 16.03.2021

Muzeum je pojmenováno po mladoboleslavském průkopníkovi Metoději Vlachovi, který jako prvn...

Celý článek

Statutární město Opava

Icon 27.04.2021

Opava, nefalšovaná královna českého Slezska, patří k nejstarším městům u nás. Listinně byl...

Celý článek
Reklama
Reklama