Dlouhé stráně naživo: Magické oko Jeseníků má svou virtuální prohlídku!

Dlouhé Stráně

Dlouhé Stráně


Jako při živé exkurzi mají ode dneška všichni návštěvníci možnost vidět jeden z „divů“ České republiky. Turné virtuálních prohlídek k nejzajímavějším nebo běžně nepřístupným partiím elektráren totiž tentokrát zavítá do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Místo ležící uprostřed Jeseníků, navštíví ročně více než 60 tisíc zájemců.
Obrovitá horní nádrž ležící na vrcholu hory Dlouhé stráně, největší reverzní vodní turbína v Evropě s instalovaným výkonem 325 MW nebo obrovitá podzemní kaverna strojovny velká jak hokejová hala! To všechno a mnohem více nabízí pouze nově spouštěná virtuální prohlídka jednoho z technických „divů“ České republiky – přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dlouhe-strane/.
Každou středu počínaje 29. říjnem nabídne stránka http://www.cez.cz/cs/cez-virtualni-prohlidky/index.html premiéru virtuální prohlídky jedné z pěti lokalit. Cyklus pokračuje na Dlouhých stráních, instalovaným výkonem největší vodní elektrárně v zemi. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně loni vyrobila rekordních 480 milionů kWh elektřiny a pokryla tak roční spotřebu 140 tisíc domácností. V čase přebytku elektřiny v síti vyčerpává zdejší elektrárna vodu z dolní do horní nádrže, aby jí v době energetické špičky o pár hodin později pustila do 500metrové hloubky na turbíny o celkovém výkonu 650 MW.
V týdenních intervalech budou následovat exkurze do dalších čtyř lokalit (viz tabulka).

LokalitaTyp elektrárnyTermín premiéry
OrlíkPrůtočná vodní29.10. 10:00
StřekovPrůtočná vodní5.11. 10:00
Dlouhé stráněPřečerpávací vodní12.11. 10:00
VrchlabíSmart region – kogenerační jednotka, elektromobilita, distribuční řízení, multifunkční dům19.11. 10:00
DukovanyJaderná26.11. 10:00

Každá prohlídka startuje leteckým panoramatem lokality a uživatel může pak na základě vlastní volby navštívit nejdůležitější části elektrárny. To vše doplněno popisky, technickými daty a dalšími zajímavostmi. Pětice lokalit nabídne celkem 90 zastavení. Projekt, který má i svou anglickou verzi, vznikl na základě spolupráce agentury CDI.CZ a specialistů provozu a komunikace Skupiny ČEZ.Jeho první série byla letos na jaře nominována na Českou cenu za PR a dosud ji navštívilo téměř 60 tisíc unikátních uživatelů internetu.
Virtuální prohlídka přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně je skutečným zážitkem. Jako při živé exkurzi dá návštěvníkům možnost „prosmýčit“ všechny prostory od horní nádrže až po místa, kudy vyrobena elektřina míří k zákazníkům. Nechybí plánky, schémata, zvukové stopy a množství doprovodných fotogalerií. Pro znalce hor je bonbónkem panorama hlavního hřebene Hrubého Jeseníku.
„Věřím, že virtuální prohlídka bude krásnou vzpomínkou pro ty, kteří už u nás byli a současně tou nejlepší pozvánkou pro ostatní. Jako místní patriot jsem rád nejen za přesné zachycení technologických zvláštností naší elektrárny ale také za vystihnutí přírodní scenérie, do níž je už téměř 20 let citlivě zasazena,“ říká vedoucí provozu elektrárny Dlouhé stráně Vítězslav Chmelař.
 
Více informací
–       o přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně
–       o elektrárnách Skupiny ČEZ v ČR
Víte, že…

  • horní nádrž se nachází na hoře Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m a má celkový objem 2,72 mil. m3.
  • výška hory byla dříve 1350 metrů? Znamená to, že současný vrchol navezený na okraji nádrže je o 3m výše než původní kopec. Koruna hráze je tak ve výšce původního kopce.
  • horní nádrž je s podzemní elektrárnou spojena dvěma přivaděči, každým pro jedno soustrojí? Přivaděče mají délku 1 547 m a 1 499 m.
  • obě soustrojí elektrárny jsou umístěna v podzemí, v kaverně o rozměrech 87,5 x 25,5 x 50 m?
  • výstavba elektrárny byla zahájena v květnu 1978, ale po mnoha peripetiích byla uvedena do provozu až po 18 letech – v roce 1996?
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek
Pevná obuv může být bezpeční i pohodlná.

Procházka v přírodě: jaké boty zvolit do terénu?

Icon 28.01.2021

Jaké boty zvolit na procházku v přírodě? Chystáte se na výlet a nevíte co za boty si vzít?...

Celý článek

Město Chrudim

Icon 16.01.2021

Chrudim je největším městem turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko. Leží na rozhraní Želez...

Celý článek

Výlet s dětmi? Rozhodně se toho nebojte!

Icon 18.01.2021

Vyrazit s dětmi na pohodový výlet, který si všichni užijete nemusí být jenom pouhé přání. ...

Celý článek

Hamr na Jezeře

Icon 08.02.2021

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými ú...

Celý článek
Reklama
Reklama