Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Český Brod

Historie města
[inspic=796,left,fullscreen,thumb]Český Brod je velmi staré gotické město, které založil s největší pravděpodobností pražský biskup Jan I. ve 12. století na jedné z nejdůležitějších zemských stezek – trstenické – která tehdy spojovala Prahu s jižní a východní Evropou jako trhovou osadu. Po polovině 13. století povýšil pražský biskup Jan III. z Dražic místní trhovou osadu na město Biskupský Brod (Broda Episcopalis). Díky obchodnímu a cestovnímu ruchu a rozsáhlému zemědělskému zázemí se Biskupský Brod stal velmi brzy důležitým obchodním, tržním a ubytovacím střediskem. Počátkem 14. století se již užívá pozměněné místní jméno Český Brod (Broda Bohemicalis), aby se tak rozlišilo od Německého Brodu, který ležel na stejné obchodní stezce.Více historie..

Památky

Kostel sv. Gotharda[inspic=798,right,fullscreen,thumb]
Pozdně gotická samostatně stojící zvonice a již zmíněná stará radnice čp. 1.

Gotické sklepy
Gotické sklepy a spojovací podzemní chodbový systém, který propojoval tyto podzemní prostory a měl nepochybě význam obranný. V současné době je odkryta a zpřístupněna jeho část.

Sousoší Svaté Rodiny z dílny F. M. Brokoffa.

Z dalších památek si zaslouží zmínku novorenesanční budova Podlipanského muzea, dílo arch. A. Balšánka, kde je mimo jiné umístěny nové expozice dějin Českého Brodu i expozice lipanské bitvy, dále pak monumentální pomník Prokopa Velikého, dílo sochaře Karla Opatrného, budova sokolovny podle projektu prof. Jana Kouly.

[inspic=797,left,fullscreen,thumb]Významnou památkou jsou i středověké hradby, které nejsou již celistvé a jsou bez vstupních bran, které byly zbourány již v minulosti. Zbytky starého opevnění jsou postupně restaurovány.
Více památek Českého Brodu..

Současnost
Dnešní Český Brod, jehož součástí jsou i bývalé vesnice Štolmíř a Liblice, je zhruba sedmitisícové, poklidné město s minimem průmyslu. Je druhým největším městem na okrese Kolín. Díky železnici, velká část obyvatel dojíždí do zaměstnání do Prahy a do Kolína.[inspic=799,right,fullscreen,thumb]

Český Brod je město, které stojí za návštěvu i jako výchozí bod k návštěvě zajímavého okolí – lipanské bojiště, přírodní lokalita Dolánky, blízký Kostelec nad Černými Lesy, chráněná krajinná oblast vrch Klepec, tismická bazilika, tuchorazská tvrz aj. Český Brod je městem, které si Vaši pozornost právem zaslouží.


Tipy na výlet v okolí Českého Brodu..

Kontakt:
Husovo náměstí 70
282 24
+420 321 612 111
+420 321 612 116
cesbrod@cesbrod.cz
www.cesbrod.cz

Komentáře lze přidat přes facebook.