Broumovský klášter

[inspic=302,left,fullscreen,thumb]

Klášter je dominantou města a národní kulturní památkou. Byl založen benediktiny před rokem 1322 společně s proboštstvím na broumovském hradě. Stojí v severovýchodní části Broumova, na nejvyšším místě skalního ostrohu nad řekou Stěnavou. Tou dobou byl Broumovský výběžek již přes sto let v držení řádu benediktínů z Břevnova, který jim byl darován králem Přemyslem Otakarem I. Na královské město byl Broumov povýšen roku 1348 a jeho význam dále vzrůstal.

V roce 1420 dochází k částečnému poboření původního kláštera a ihned se začíná se stavbou nového komplexu. Svojí architektonickou hodnotu a jedinečnost získává celý kléšterní komplex barokní přestavbou za opatů Tomáše Sartoria a Otmara Zinka od druhé poloviny 17. století do poloviny 18. století.[inspic=303,right,fullscreen,thumb]
Stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer měl největší podíl na této radikální přestavbě, z dalších významných stavitelů té doby musíme zmínit jeho otce Kryštofa Dientzenhofera a Martina Allio.

[inspic=304,left,fullscreen,thumb]

V letech 1948 – 1989 se na Broumovském klášteře neblaze podepsala éra komunistické diktatury, kdy klášterní budovy chátraly a navíc došlo k nenahraditelnému poškození jedinečné klášterní knihovny. V posledních letech se dokončují poslední opravy a nyní opět můžeme obdivovat krásu architektury i genia loci benediktinského kláštera v původním lesku.

Klášterní kostel svatého Vojtěcha[inspic=305,right,fullscreen,thumb]

Klášterní kostel, jež byl původně gotickým kostelem s trojlodím a pětibokým presbytářem, barokní přestavbou získal podobu jednolodní s trojicemi postranních kaplí s emporami a dalšími drobnými přístavbami. Severní strana kostela sousedí s klášterním komplexem. lenba kostela je zaklenuta valenou klenbou s lunetami s bohatou figurální a ornamentální štukovou výzdobou bratří Soldatiů a freskami J.J.Steinfelse. K dalším skvostům patří oltářní obraz svatého Vojtěcha od V.V.Reinera, socha Madony od J.Brokofa a mnoho dalších památek.

[inspic=307,right,fullscreen,thumb]
Klášter

Celý klášterní komplex byl navržen a vystavěn převážně podle plánů K.I.Dientzenhofera v letech 1726-1748. Jednotlivé části komplexu tvoří prelatura, bývalé gymnázium s dalšími přilehlými budovami, barokní most přes bývalý příkop vedoucí do klášterní zahrady ad. Z vnitřních prostor nemůžeme pominout refektář se štukami B.Spinettiho a nástropními malbami J.K.Kováře, klášterní knihovnu s nástropní freskou od F.A.Schefflera, nebo tvz. Kamenný sál.

[inspic=287,left,fullscreen,thumb]
Zdroj: www.adrspach.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 14.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.

Icon 07.03.2021

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o., sídlí od roku 2000 v novogotickém zá...

Celý článek

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Icon 22.02.2021

Palác z 16. století vás překvapí krásným výhledem a několika unikátními místnostmi. Zajímá...

Celý článek

Rodinné toulání po mikroregionu Toulava

Icon 19.03.2021

Víte, kde se nachází mikroregion Toulava? Prozradíme vám, že byste jej našli na rozhraní T...

Celý článek

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Město Olešnice na Moravě

Icon 09.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek
Reklama
Reklama