Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Babiččino údolí

CIMG0106.JPGKrajinu táhnoucí se od České Skalice podél řeky Úpy ze severu nazval Babiččiným údolím poprvé roku 1878 smiřický lékař a spisovatel Otakar Jedlička. V červenci roku 1952 vyhlásilo ministerstvo školství, věd a umění Ratibořice s údolím za státní krajinnou a národní rezervaci. Později byla příroda Babiččina údolí zahrnuta do chráněného území a dnes je jeho jižní část od České Skalice až ke Slatinskému mlýnu nazývána národní přírodní památkou s rozsáhlým ochranným pásmem.

Od roku 1981 vede do Ratibořic a na Rýzmburk naučná stezka. Měří 7,5 km a má 18 informačních tabulí a 7 literárních a přírodovědných zastavení. Na obsahu naučných tabulí i na podrobném průvodci s mapou, 45 fotografiemi, německým a ruským resumé spolupracovali odborníci z oborů geologie, pedologie, botaniky, dendrologie a lesnictví, ochrany pobřežních porostů, zoologie, ornitologie, ichtyologie, rybářství, literární historie a ochrany památek. Stezka je v provozu od května do října.

Poloha

mapa_cr.gif

Fotografie:

CIMG0119.JPG
CIMG0106.JPG
CIMG0092.JPG
CIMG0091.JPG
CIMG0086.JPGCIMG0074.JPG

Více fotografií naleznete na www.virtualniprohlidky.cz

3 komentáře

  1. ivana napsal:

    V Babiččině údolí jsem byla mnohokrát a doufám, že se tam budu ještě hodněkrát vracet. Krásná příroda, kouzelný park, oživit vzpomínky na četbu Babičky Boženy Němcové. Byla by velká škoda, kdybychom o tuto kulturní památku přišli. Přeji všm pracovníkům v údolí hodně štěstí, zdraví, spoustu ukázněných návštěvníků a hodně sil.

  2. Tomas napsal:

    pokud prijedete do Ceske Skalice vlakem, muzu vam doporucit navazne autobusy od nadrazi primo do Babiccina udoli (jedou v 8:40 a v 11:40 kazdou sobotu a nedeli), je prijemne dojet s detmi az na misto

  3. Vendula napsal:

    no babiccino udoli vam vrele doporucuju je to velmi zajimave videt na vlastni oci kde zila bozena nemcova a pcem psala ve sve nejznamejsi knizce babicka samozrejme ze napsala mnoho znamych knizek ale myslim si ze mezi nejlepsi a nejznamejsich knizek patri babicka doporucuju vam abyste se jeli do babiccineho udoli podivat kdyz mate aspon trochu v pameti baicku pak se vam to vlastne vsecko vybyvi a uvidite vsecko o cem se tam vypravy je to poucne a zajimave taky vam to doporucuju si zajet do babiccineho udoli!