Do středních Čech za starými škodovkami: bavit se budou všichni

Česká značka Škoda má světovou reputaci a zvučné jméno. Škodovky samotné se chlubí řadou obdivovatelů nejen současných, ale i historických modelů. A právě za nimi se lze vydat na řadu míst ve středních Čechách. Vyrazte na fascinující cestu do historie automobilů. Dýchne na vás nostalgie, noblesa i úcta. Na auta se dá nahlížet různě, a tak budou z výletu nadšeni všichni bez rozdílu věku a pohlaví.

Klasikou zastávkou, kam za škodovkami vyrazit, je mladoboleslavské ŠKODA Muzeum, sídlící v někdejších výrobních halách jedné z nejstarších automobilových značek na světě. Zve na prohlídku seznamující s historií firmy, která je vskutku pozoruhodná a inspirativní. Muzeum se zaměřuje především na silniční vozy ze sériové výroby. Láká na prohlídku stálé expozice i krátkodobých výstav. Expozice je rozdělena do tří tematických oblastí – Tradice, Evoluce a Preciznost. Návštěvníci tu mají široké možnosti od prostého prohlížení vozů a exponátů, přes zkoumání obrázků a filmů až po hlubší četbu a studium. Mezi exponáty vyniká Voiturette – první vůz vyrobený v Mladé Boleslavi. Před muzeem stojí sousoší zakladatelů původní firmy, Václava Laurina a Václava Klementa, kteří své podnikání začali opravami a výrobou jízdních kol, ze kterých přešli na motocykly a od nich už to byl jen krůček k prvním úspěšným automobilům.

ŠKODA Muzeum, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Nově mají střední Čechy i další muzeum, které potěší (nejen) nadšence do starých aut. V Mrači nedaleko Benešova se otevřel Svět Škodovek – soukromá sbírka, čítající na stovku aut. Přibližně 65 z nich je vystaveno ve zrekonstruovaných prostorách bývalého továrního areálu JAWA Mrač. Automuzeum se pyšní rozsáhlou expozicí závodních a okruhových speciálů. Dále se tematicky skládá z prototypů, užitkových vozů, výrobního programu Škoda i učebny autoškoly včetně autentického simulátoru, připomínajícího přípravu řidičů v minulosti. K vidění jsou automobily z produkce Škodovky v různých stavech od nálezových až po kompletně zrekonstruované. Návštěvníci objeví unikátní vozy, jako jsou historické sanitky, dodávky, letištní „stopětka“ pro navádění letadel či vládní limuzíny.

Nejen legendární škodovky si hosté mohou prohlédnout také ve středočeských Strnadicích na Benešovsku. Tamější RetroAutoMuzeum, otevřené v roce 2015, se pyšní sbírkou téměř stovky automobilů z let 1948-1989. Kromě tradičních zástupců vozidel éry socialismu, jakou jsou kromě škodovek i trabanty či lady, vystavuje muzeum také méně známé vozy od výrobců z bývalého východního bloku.

Kromě toho ve středních Čechách zve k návštěvě a obdivování starých strojů řada dalších sbírek a muzeí, zaměřených na zahraniční veterány, vojenskou techniku, parní lokomotivy, vlaky, motorky a další. Tipy hledejte na www.strednicechy.cz

ŠKODA Muzeum, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Rožmitál pod Třemšínem

Icon 19.06.2021

Rožmitál pod Třemšínem je malebné město, které leží v krásném údolí pod zalesněnými brdský...

Celý článek

Dům přírody Pálavy

Icon 12.04.2021

V barokní památkově chráněné budově na dolnověstonickém náměstí vzniká Dům přírody Pálavy.

Celý článek

Lázně Vráž

Icon 17.05.2021

Vráž je lázeňská obec, ležící asi 8 km severně od města Písek, na levém břehu řeky Otavy. ...

Celý článek

Elektrárna královského města Písku

Icon 17.05.2021

Bývalý Podskalský mlýn na řece Otavě v centru města Písku je do dnešní doby živou při...

Celý článek

Kolínská vodárna: dnešní rozhledna kdysi zásobovala vodou český Manchester

Icon 28.06.2021

Vyrazte do Kolína, který leží v pěkné rovině, jak potvrzuje i známá písnička. Jako výletní...

Celý článek
Kam s dětmi: Středočeský kraj

Za tajemnými pověstmi Voticka: vydejte se po nové naučné stezce

Icon 08.08.2021

Devítikilometrová naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka je obnovenou a vylepšenou no...

Celý článek
Reklama
Reklama