Zámek Žleby

Zámek Žleby


Původně gotický hrad prošel množstvím přestaveb, až mu Vincenc Karel Auersperg vtiskl dnešní romantickou podobu ve stylu anglické neogotiky.
Bohatě vybavené interiéry byly často realizovány přesně podle anglických předloh. Při prohlídce můžete obdivovat rozsáhlou a velmi bohatou sbírku zbraní, starožitností, skla a nábytku. Přístupná je i rozlehlá, plně zařízená zámecká kuchyně, vybavená dobovými technickými vymoženostmi či jedno z mála dochovaných barokních divadel. Výstup na zámeckou věž nabízí vyhlídku do okolí, ke kterému patří rozsáhlý anglický park.
Historie
Středověký hrad, o kterém pocházejí první písemné zmínky z roku 1289, nechal postavit asi Jindřich z Lichtenburku. Je však možné, že byl hrad starší. Hrad měl dvojdílnou dispozici s předhradím neznámé podoby a s jádrem lichoběžníkového tvaru. Dalším známým majitelem byla Anežka ze Žleb, od níž hrad odkoupil roku 1356 Karel IV. Tehdy se stal žlebský hrad královským majetkem a byl zastavován různým držitelům. Před rokem 1377 měl Žleby v držení Markvart z Vartenberka, po jehož smrti roku 1396 zde seděl Štěpán z Opočna. Rok na to byl však zavražděn a na jeho místo přešel jeho bratr Jaroslav z Opočna. Roku 1401 hrad získal Jindřich Lacembok z Chlumu a o rok později byly Žleby zastaveny Oldřichu z Hradce. Od roku 1406 patřil hrad kutnohorskému mincmistrovi Petru Zmrzlíkovi ze Svojšína. V letech 1421 a 1427 byl hrad dvakrát dobyt husity a přitom značně pobořen. Před rokem 1450 pozdně goticky obnovil hrad Jiří z Dubé a Vizmburku a po něm byly Žleby zastaveny Janu z Janovic, který je roku 1483 předal manželovi své dcery Anežky, Janu Spetlemu z Prudic. Na přelomu 16. a 17. století byl hrad renesančně přestavován na zámek (nové západní, východní a severní křídlo a arkády). Pozdně renesanční úpravy pokračovaly také za Jana Rudolfa Trčka z Lípy, který panství koupil roku 1629, majetek mu však byl zkonfiskován pro nejrůznější provinění proti císaři a Žleby byly dědičně předány hraběti Leonardu Helfridovi z Meggau. Od roku 1754 kdy Žleby získal Jan Adam z Auerspergu prodělal zámek pozdně barokní přestavbu. Nynější podoba zámku je výsledkem radikální romantické přestavby za Vincence Karla z Auerspergu z let 1849 – 1868. V rámci přestavby vznikla také kaple Zvěstování paně Marii. Vstupní část je kopií průčelí zámku Montecute v hrabství Somerset v Anglii. V duchu neogotického romantismu byly řešeny také interiéry, které jsou inspirované anglickými předlohami. V zámku byly shromážděny bohaté rodové sbírky a rovněž kolekce Colloredo-Mansfeldů. V zámku se nacházejí velmi cenné sbírky nábytku, zbraní a brnění ze 16. – 19. století. Některé salony jsou dekorovány koženými tapetami či dřevěným obložením. Na zámek byla převezena také kachlová kamna různého stáří. Nejreprezentativnější místností je Rytířský sál a součástí zámku je také unikátní, malé rodinné divadlo s dochovanými kostýmy, kulisami a dekoracemi. Po roce 1849 byl na svazích údolí řeky Doubravy založen krajinářský zámecký park anglického stylu.. Posledním mužským potomkem rodu Auerspergů byl kníže Ferdinand, který zemřel roku 1942. Panství převzala Marie z Trauttmansdorfu a držela je do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn.

Prohlídkové okruhy Na zámku Žleby jsou k vidění dvě prohlídkové trasy: I. (malý) okruh Během prohlídky, která trvá cca 60 minut, navštívíte zámeckou kapli a reprezentativní interiéry východního křídla zámku, unikátní zámeckou zbrojnici, galerii, knihovnu, knížecí pracovnu, loveckou chodbu, rytířskou síň, velkou jídelnu a další. Na závěr prohlídky uvidíte zámeckou kuchyni. II. (velký) okruh Prohlídka je cca 120 minut dlouhá. Pokud si zvolíte tento zámecký okruh, projdete malou zámeckou trasu (kapli, reprezentační místnosti východního křídla a kuchyni) a budete pokračovat prohlídkou západního křídla, kde navštívíte další část reprezentačních prostor a hostinské apartmá s hygienickým příslušenstvím. Součástí této trasy je prohlídka Velké věže s hostinskými pokoji a ochozovou galerií v nejvyšším patře věže, odkud se naskýtá krásná vyhlídka do okolí. Věží sestoupíte do sklepení původního středověkého hradu a budete pokračovat do divadelního křídla v předzámčí, kde navštívíte nově zrestaurované zámecké divadlo se zázemím.
Kulturní akce na zámku Žleby
 
Dostupnost
Autem: D1 (Praha – Brno) exit 39 (Poděbrady-jih), silnice I.tř. č. 38 Kolín, Kutná Hora, Čáslav, Žleby Autobusem: z Čáslavi směr Žleby, Hlinsko, z Prahy směr Hlinsko, z Hlinska směr Praha, Čáslav do stanice Žleby náměstí
Vlakem: do Čáslavi (na trase Praha – Brno) dále motoráčkem do stanice Žleby (ne Žleby-zastávka)
GPS: Loc: 49°53’16.14″N, 15°29’0.07″E
V okolí zámku
Zámecký park – cca 5 min od zámku je situován ZOO park s bílými jeleny, dravými ptáky, černou i domácí zvířenou, ( není provozován správou zámku ) Kontakt: tel. 775 272 088 – pan Kuchyňka Směr Praha
město Čáslav cca 7 km
okresní město Kutná Hora cca 25 km

Směr Chrudim

zámek Kačina cca 22 km
zámek Slatiňany cca 30 km
skanzen Vysočina – Veselý kopec cca 30 km

Směr Železné hory

přehrada Seč cca 16 km
zřícenina Lichnice cca 15 km
Navštivte další hrady a zámky středočeského kraje.
Otevírací doba
duben: út-pá 9-18 hod. pouze pro objednané skupiny, so-ne 9-18 hod.
květen – červen: út-ne 9-18 hod.
červenec – srpen: 9-19 hod.
září: út-ne 9-18 hod.
říjen: út-pá 9-18 hod. pouze pro objednané skupiny, so-ne 9-18 hod.
Vstupné
I. okruh: základní 100 Kč, snížené 60Kč, rodinné 260 Kč
II. okruh: základní 130 Kč, snížené 90 Kč, rodinné 335 Kč
Zámecká šermírna příplatek k II. okruhu – 19 Kč Žleby
Kontakt:
Národní památkový ústav
Žleby 1, 285 61 Žleby
tel.: +420 327 398 121
www.zamek-zleby.cz
Navštivte další hrady a zámky ve středočeském kraji.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Hrad a zámek Dolní Kounice – výjimečné místo plné pozitivní energie a fantastické atmosféry

Icon 08.02.2021

Hrad a zámek patří k těm, co mají štěstí nejen na bohatou minulost, ale i strhující přítom...

Celý článek
Hrad Kost - Český ráj

Hrady a zámky České republiky

Icon 16.06.2021

Již za měsíc se otevře většina bran našich hradů a zámků. Oblíbená místa pro výlety s rodi...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek

Zvíkov – král českých hradů

Icon 15.05.2021

Jeden z nejkrásnějších českých hradů najdete 18 kilometrů severovýchodně od města Pís...

Celý článek

Bor – město s erbem labutě

Icon 15.02.2021

Město Bor leží v rovinatém terénu v nadmořské výšce 470 m n. m. Bor bylo původně hrazené a...

Celý článek

Orlík – blyštivý klenot nad Orlickou přehradou

Icon 15.05.2021

Orlický zámek, vystavěný na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou, dříve připomínal opravdu ...

Celý článek
Reklama
Reklama