Zámek Sychrov

Sychrov.jpgZámek Sychrov se nachází u stejnojmenné obce v Libereckém kraji, 16 km jižně od Liberce a 6 km severozápadně od Turnova. Je unikátním příkladem novogotického šlechtického sídla druhé poloviny 19. století. Krom zámecké budovy s původním mobiliářem k areálu zámku patří i rozsáhlý park. Kromě původního zámeckého mobiliáře se v zámeckých sbírkách nachází pozoruhodná kolekce francouzské portrétní malby, tzv. Rohanská portrétní galerie. Čítá na 250 portrétů členů rohanského rodu, spřízněných rodů i členů francouzské královské dynastie Bourbonů (včetně portrétů králů Ludvíka III., Ludvíka XIV. a Ludvíka XV.). Jedná se o největší sbírku francouzského portrétního malířství ve střední Evropě.

Se sychrovským zámkem je spojen i český hudební skladatel Antonín Dvořák, který zámek a přilehlou obec sedmkrát navštívil. Dojížděl sem za svým dlouholetým přítelem, sychrovským správcem Aloisem Göbelem. Krása zámeckého parku, kde se často procházel, jej inspirovala k řadě skladeb, např. k houslovému koncertu A moll, opus 53.
Na místě dnešního zámku stávala původně pozdně gotická tvrz, zničená v průběhu třicetileté války. V letech 1690 – 1693 si na jejím místě tehdejší majitelé Sychrova Lamottové z Frintroppu postavili dvoupatrový barokní zámek. V roce 1820 kupuje sychrovský zámek původem francouzská knížecí rodina Rohanů a Sychrov se stává jedním z jejích hlavních sídel. Protože však starý barokní zámek nesplňoval nároky Rohanů na reprezentaci a pohodlné bydlení, nechal jej kníže Karel z Rohanu ve 20. letech 19. století rozšířit ve stylu pozdního klasicismu. Kníže Kamil z Rohanu pak v letech 1847 – 1862 provedl rozsáhlou přestavbu zámeckých budov ve stylu romantické gotiky, vzápětí byly novogoticky upraveny i veškeré zámecké interiéry. Veliké pozornosti knížete Kamila, vášnivého botanika, se těšil i přilehlý zámecký park, v němž bylo ve 2. polovině 19. století vysázeno mnoho vzácných cizokrajných dřevin a vybudováno několik zahradních staveb (např. vyhlídka korunního prince Rudolfa či slavnostní brána zvaná „Arturův hrad“ v podobě romantické zříceniny). Krásou zámeckého parku byl okouzlen i světoznámý hudební skladatel Antonín Dvořák, který na Sychrov jezdíval ke svému příteli a rohanskému zaměstnanci Aloisu Göblovi. Interiéry zámku dávají návštěvníkům možnost nahlédnout, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny. Návštěvník získá v podstatě ucelený přehled, neboť během prohlídky spatří jak pokoje knížete (pracovna, toaletní pokoj, ložnice, salon), tak i pokoje jeho manželky (toaletní pokoj, ložnice, pracovna). Dále jsou přístupny pokoje matky majitele zámku (předpokoj, ložnice, salon) a tzv. Královské apartmá – pokoje, v nichž zámečtí majitelé ubytovávali nejvznešenější hosty. Královské apartmá tvoří předpokoj, salon, ložnice a čínský pokoj. Nezbytnou součástí každého zámeckého sídla byly místnosti určené k reprezentačním účelům – i ty návštěvník při prohlídce sychrovského zámku spatří. Jedná se o schodišťovou halu, krbový salon, přijímací salon, knihovnu, kulečníkový salon a slavnostní jídelnu. Mezi další zpřístupněné interiéry patří mimo jiné kaple, lovecký pokoj, pokoj sluhy, malá jídelna a přípravna jídel. Naprostá většina zámeckých místností vyniká bohatou řezbářskou výzdobou z dílny Petra Buška. Pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy, porcelánem a nepřeberným množstvím dalších drobností.

Poloha:

  • Zámek Sychrov (na Mapy.cz)

mapa_zeme.gif
Fotografie:
Sychrov.jpg
Více fotografií naleznete na: www.virtualniprohlidky.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Hrad Kost - Český ráj

Hrady a zámky České republiky

Icon 16.06.2021

Již za měsíc se otevře většina bran našich hradů a zámků. Oblíbená místa pro výlety s rodi...

Celý článek

Muzeum Podbezdězí

Icon 16.03.2021

Muzeum Podbezdězí sídlí v reprezentativních prostorách bělského barokního zámku, v nichž s...

Celý článek

Gotické tvrze Kestřany

Icon 16.05.2021

Chcete zažít středověk na vlastní kůži? Tak v Kestřanech máte ideální příležitost. V&...

Celý článek

Zámek Červený hrádek

Icon 10.01.2021

Raně barokní zámek se nachází uprostřed malebné krajiny na místě, kde stával původní hrad ...

Celý článek

Muzeum Benátecka

Icon 17.03.2021

Na benáteckém zámku sídlí Muzeum Benátecka se svými hravými atraktivními expozicemi věnova...

Celý článek

Olomoucký kraj potěší rodiny s dětmi

Icon 16.06.2021

Milujete přírodu, památky, pohodu a krásné prostředí? V tom případě vyražte do Olomou...

Celý článek
Reklama
Reklama