Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejmohutnějším architekturám 1. pol. 18. stol. u nás i v Evropě. Řadí se mezi nejnavštěvovanější památky Vysočiny.

Historie

Původní středověká tvrz byla koncem 16. stol. Přestavěna na renesanční zámek, který se dochoval ve zdivu nynější barokní budovy. Do barokní podoby byl zámek přebudován za nejvýznamnějšího rodu, který vlastnil jaroměřické panství, Questenberků v letech 1700 – 1737.
Projekt přestavby vypracoval známý rakouský architekt J. Prandtauer.  Současně s budovami vznikla i zámecká zahrada francouzské typu. Na druhé straně říčky Rokytné, na jejíchž březích se park rozkládá, pokračuje rozsáhlá část v anglickém stylu. Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života, který zde organizoval Jan Adam Questenberk (1678 – 1752). Jaroměřice tehdy měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu. Kapelníkem zámecké kapely byl také známý český hudební skladatel František Václav Míča, který je autorem vůbec první české opery O založení města Jaroměřic.
Zámecká instalace je stylovou rekonstrukcí barokního sídla i interiéru 19. století. Jednotlivé místnosti jsou zařízeny podle jejich bývalých funkcí a navráceny účelům, ke kterým dříve sloužily. Jsou v ní také zastoupeny dobové hudební nástroje a další mobilie související s hudebním životem na zámku, jako připomínka slavné hudební minulosti.
V blízkosti barokního zámku Jaroměřice nad Rokytnou lze navštívit farní kostel sv. Markéty, postavený spolu se zámkem v duchu vrcholného baroka.

Zámecké okruhy

Trasa A
Prohlídka zahrnuje Sál předků, tři hudební salónky, modrý salón s obrazárnou, pracovnu hraběnky, zlatý přijímací salón, jídelnu, pracovnu hraběte, taneční sál, čínský kabinet, ložnici hraběte a v přízemí sala terrenu s přilehlými římskými lázněmi. Místnosti jsou zařízeny ve stylu barokního šlechtického sídla. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 45 minut.
Trasa B
Prohlídka zahrnuje přijímací salón, jídelnu, denní dětský pokoj, pánský salón, dámský salónek a zámeckou portrétní obrazárnu. Místnosti jsou zařízeny jako hostinské pokoje šlechtického sídla.Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 25 minut.
Trasa C
Prohlídka barokního interiéru chrámu sv. Markéty. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 30 minut.

Zajímavosti

Zámecký park

Vedle zámeckých budov se rozkládá zahrada francouzské typu. Na druhé straně říčky Rokytné pak pokračuje rozsáhlá část parku v anglickém stylu.

Zámecká vinotéka

Nachází se v krásných klenutých prostorách zrekonstruovaného renesančního sklepa. V romantické zahradě nebo pod klenbami zámeckého sklepa můžete ochutnat z široké nabídky kvalitních moravských vín. Prostor je ideální pro odpočinek při prohlídce zámku, pořádání svateb, rautů, rodinných oslav nebo firemních akcí.  V prostorách vinotéky najdete bohaté občerstvení, široký výběr vín, posezení pro cca 50 – 60 osob. K vinotéce náleží i venkovní sezení s romantickým pohledem do zámecké zahrady.
Již mnoho let zde pro Vás pořádáme pravidelné ochutnávky vín, které se staly tradiční společenskou akcí. Ochutnávky „na míru“ – degustace obnáší 10-12 vzorků (počet a složení si můžete vybrat) a zabere společně s odborným výkladem přibližně 1 až 2 hodiny.  Dále nabízíme bohaté občerstvení ve stylovém prostředí , svatební hostiny, rodinné oslavy, firemní oslavy a jednání , abiturientská setkání,   rauty, degustace.  Rezervace a konkrétní akce si můžete domlouvat na kontaktu : [email protected], tel: 724 040636, nebo 602 730101
V okolí
Zámek Moravské Budějovice, zřícenina hradu Lamberk, zřícenina hradu Templštejn, renesanční zámek Budišov,  bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť – památky UNESCO v Třebíči, vodní nádrž Dalešice a Mohelno, rozhledna Babylon, Pivovar Dalešice

Kulturní akce:

11.-12.12. Vánoce na zámku

Vánoční výstava „Sladké vánoce“ věnovaná historii pečiva.
Řemeslnické trhy na nádvoří a kulturní program, v němž vystoupí s koledami soubor dětí ZŠ Otokara Březiny Jaroměřice n. R., s pohádkou „Tři braši“ jaroměřické ochotnické divadlo a dále Vánoční betlém Víti Marčíka a spol.
http://www.zamek-jaromerice.cz/Kulturni-akce.html

Otevírací doba:

duben a říjen – 9.00 – 15.00 (pouze So, Ne a státní svátky), Út – Pá jen pro předem objednané skupiny
květen, červen, září – 9.00 – 16.00
červenec, srpen – 9.00 – 17.00
Zavřeno je v pondělí a den po státním svátku.

Vstupné:

Plné vstupné
Trasa A -90,- Kč
TrasaB -60,- Kč
Trasa C -60,- Kč
Školní mládež, studenti, učni, invalidé
Trasa A- 60,- Kč
Trasa B- 40,- Kč
Trasa C- 40,- Kč
Senioři (65 let)
Trasa A-65,- Kč
Trasa B- 45,- Kč
Trasa C-45,-Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15 let)
Trasa A-260,- Kč
Trasa B- 170,- Kč
Trasa C-170,-Kč
Vedoucím zájezdů nebo skupinám nad 15 osob doporučujeme si předem online zarezervovat prohlídku na určitý den a hodinu. Vaši rezervaci Vám potvrdíme.  Vedoucí skupiny nad 20 osob má vstup zdarma.
Kontakt:
Náměstí Míru 1 ,675 51  Jaroměřice nad Rokytnou
tel:+420 568 440 237
e-mail:[email protected]
http://www.zamek-jaromerice.cz
Navštivte i další hrady a zámky Vysočiny

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Hrad Kost - Český ráj

Hrady a zámky České republiky

Icon 16.06.2021

Již za měsíc se otevře většina bran našich hradů a zámků. Oblíbená místa pro výlety s rodi...

Celý článek

Hrad a zámek Staré Hrady – tip na výlet

Icon 18.07.2021

Hrad a zámek Staré Hrady je vaším nejlepším tipem na VÝLET PRO DĚTI I DOSPĚLÉ.&n...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek

Mamuti na Točníku 2021

Icon 16.09.2021

Poslední dva roky se bohužel tato tradiční akce nemohla uskutečnit. Proto jsme se rozhodli...

Celý článek

Zvíkov – král českých hradů

Icon 15.05.2021

Jeden z nejkrásnějších českých hradů najdete 18 kilometrů severovýchodně od města Pís...

Celý článek

Strašidelný pohádkový les na zámku Lnáře

Icon 28.09.2021

V neděli 10.10. 2021 na zámku Lnáře, na trase dlouhé 1 km na vás od 13:00 do17:00 bude ček...

Celý článek
Reklama
Reklama