Zámek Hrubý Rohozec

hrubyrohozec.jpgHrubý Rohozec je státní zámek a národní kulturní památka, která leží ve stejnojmenné městské části na severozápadním okraji města Turnova. Původní hrad Rohozec byl založen kolem roku 1280 zřejmě Jaroslavem z Ralska a jeho synem Havlem Rybou z rodu Markvarticů. Od sedmdesátých let 14. st. hrad náležel Markvartovi z Vartemberka, který napadal kvůli osobním sporům lužické sousedy. To vzbudilo nevoli krále Václava IV. Ten jeho hrady (Žleby, Zbiroh, Rohozec) obsadil, Markvarta uvěznil a majetek mu zabavil. Královské komoře patřil do r. 1422, kdy ho získali páni z Michalovic. Za husitských válek byl majitelem Jan Kruhlata z Michalovic, který jako katolík podporoval krále Zikmunda proti husitům. Žižka Turnov zapálil roku 1424, ale o osudu Rohozce samého tehdy zprávy nemáme.

Zámek je sezónně přístupný veřejnosti. Návštěvníci mají možnost vybrat si ze dvou prohlídkových okruhů. Z původního hradu se dodnes zachovaly jen sklepní prostory vytesané přímo do skály nad řekou Jizerou. Portál vstupní věže, již prochází návštěvník do nádvoří, je renesanční. Na nádvoří je ve zdi náhrobní deska Maxmiliána Desfourse. Ze zámeckých místností se dodnes dochovaly dvě knihovny, zelený salón s původním dobovým vybavením a jídelna. V jídelně a v obrazové galérii najdeme podobizny dalších významných Desfoursů – Louise Des Fours, lotrinského vyslance na dvoře Rudolfa II., Adléty Des Fours, dlouholeté přítelkyně přirodovědce Jana Evangelisty Purkyně, lékařky Marie Des Fours.
Zbývající přístupná část zámku zahrnuje expozice připravené ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. Jednotlivé místnosti poskytují přehled o kultuře bydlení a odívání za renesance, baroka, rokoka,klasicismu, dalších stylů 19. st. až po secesi.
Barokní kaple Nejsvětější Trojice z roku 1675 přestavěná z části ještě gotického hradního paláce má oltář s obrazem Korunování Panny Marie; přiléhající hradní kaple má sklípkovou klenbu. Dvoupatrová kruchta nese varhany z poloviny 18. století. Dnes je kaple využívána Městským úřadem v Turnově pro svatební obřady.
Součástí zámeckého areálu je menší přírodně-krajinářský park s menšími kamenickými pracemi z období romantismu. Na park navazuje Zámecká stezka, která schází mnoha schody do hradního příkopu. Odtud lze přehlédnout mohutnou skálu, na níž zámek stojí. Dále dojdeme k řece Jizeře a přírodními partiemi kolem Dlaskova statku v Dolánkách lze parkovými cestami údolím Jizery dostat až na náměstí Českého ráje v Turnově.

Poloha:

mapa_zeme1.gif
Fotografie:
hrubyrohozec.jpg
Autor fotografie: Cindy.P

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Hrad Kost - Český ráj

Hrady a zámky České republiky

Icon 16.06.2021

Již za měsíc se otevře většina bran našich hradů a zámků. Oblíbená místa pro výlety s rodi...

Celý článek

Olomoucký kraj potěší rodiny s dětmi

Icon 16.06.2021

Milujete přírodu, památky, pohodu a krásné prostředí? V tom případě vyražte do Olomou...

Celý článek

Zámek v Mikulově

Icon 12.04.2021

Barokní dominanta jihomoravského Mikulova vás alespoň na chvíli přenese do Itálie.

Celý článek

Hrad a zámek Staré Hrady – tip na výlet

Icon 18.07.2021

Hrad a zámek Staré Hrady je vaším nejlepším tipem na VÝLET PRO DĚTI I DOSPĚLÉ.&n...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek

Mamuti na Točníku 2021

Icon 16.09.2021

Poslední dva roky se bohužel tato tradiční akce nemohla uskutečnit. Proto jsme se rozhodli...

Celý článek
Reklama
Reklama