Zahájení sezóny 2012 na pamětihodnostech v Královéhradeckém kraji

Hrádek u Nechanic


S příchodem jara se zahájí hlavní návštěvnická sezóna a otevřou se brány našich hradů a zámků v Královéhradeckém kraji pod správou Národního památkového ústavu v Josefově.
Chtěli bychom pozvat všechny návštěvníky, kteří mají chuť se dozvědět nejen něco o historii při prohlídkách našich kulturních památek, ale mohou se také pobavit na kulturních akcích, které jsme pro ně přichystali.
Na zámku v Hrádku u Nechanic se koncem března začne Velikonocemi, kde si připomeneme velikonoční zvyky a tradice nejen tady v Čechách, ale i jak to chodí jinde ve světě. Také bude zpřístupněna zámecká kuchyně, kde budete mít možnost ochutnat tradiční sváteční zámecký likér nebo si zakoupit perníčky a suvenýry s velikonočními motivy. V červnu se uskuteční XIV. ročník hudebního festivalu „Romantický Hrádek“.  Od začátku července do konce října bude probíhat výstava „Hrádek u Nechanic a rod Harrachů“. Zveme Vás také na zahradní slavnost s pestrým programem, kde budou trhovci, šermíři, hudebníci, divadelníci a návštěvníky zde přivítají průvodci oblečeni do dobových kostýmů aby je provedli slavnostně květinami vyzdobenými zámeckými expozicemi. Posvícení  a Setkání s folklorem nás čeká v srpnu, kdy bude připraven pestrý program a malé tržiště na nádvoří zámku. V září budou Dny evropského dědictví, tam si připomeneme 300 let Harrachovských skláren. A závěrem sezóny bude akce „Vánoce na zámku“ s vánočně vyzdobenou zámeckou expozicí a adventními koncerty. Kuchtičky vám uvaří kávu a čaj ve staré zámecké kuchyni a také si budete moci zakoupit cukroví a jiné drobnůstky s Vánocemi spjaté.
Na zámku v Ratibořicích začátkem dubna proběhne prodejní výstava „Keramika a hračky“ z produkce keramické dílny Petry Bláhové a hraček z různých materiálů od českých výtvarníků v barokních sklepeních zámku. Dne 21. dubna bude Mezinárodní den památek a historických sídel s prezentací památkové obnovy krovu a střechy tzv. Saletu. V květnu se můžete dozvědět řadu zajímavostí, spjatých s historií výroby a konzumací čokolády nejen u šlechty a měšťanstva v 19. stol. a na počátku 20. stol. Bude otevřena zámecká kavárna s nabídkou zákusků, ovoce v čokoládě, horké čokolády a v provozu bude i dětmi oblíbená čokoládová fontána. Dne 26. května si budete moci poslechnout v zámeckém parku promenádní koncert v podání Dechové harmonie Náchod. Počátkem června Vás v novém programu přivítají postavy známé z díla Boženy Němcové Babička na místech, kde se celý děj odehrával. Na červenec je připraven romantický večerní koncert v rámci III. Ratibořického nocturna. V srpnu se zde již po jedenácté setkají automobiloví veteráni a Swing Sextet, majitelé historických motorových vozidel. Dále je připravena akce „Ze zámeckých kuchyní, sklepů a spižíren aneb jedli, pili, hodovali“ s novým večerním programem a vy můžete zjistit například to, jak riskantní je pustit samotného manžela do lázní a mnoho dalších neméně zajímavých poznatků. Pro děti bude v září připravena výtvarná dílna, zaměřená na téma „Mládí památkám“ v rámci Dnů evropského dědictví. Podzim v Ratibořicích znamená barevně a voňavě vyzdobené zámecké interiéry, příjemné posezení u dobré kávy, jablečného závinu nebo Sacherova dortu s živou hubou v podání klavíru a flétny. Vánoční koncert Jakuba Jana Ryby, kde bude účinkovat Jaroměřské pěvecké komorní sdružení Cantus si můžete přijet poslechnout 1. prosince a od 6. do 9. prosince tu budou “Knížecí vánoce na zámku a Advent v Babiččině údolí“ s vánočně vyzdobeným zámkem. Také se seznámíte s průběhem vánočních svátků ve 2. polovině 19. století a budete moci nahlédnout do „štědrovečerně“ vyzdobené Babiččiny světničky na Starém bělidle.
Na zámku v Náchodě začneme v dubnu koncertem k Mezinárodnímu dni památek v podání žáků ZUŠ Police nad Metují. Od 4. května po celý měsíc bude probíhat výstava „Poznej světové dědictví UNESCO“. V červnu se můžete těšit na výstavu historických vozidel – KHV Metuje v zámeckém areálu. O víkendech v červenci a srpnu budou prohlídky I. Okruhu s rozšířeným textem zaměřeným na Pernštejny v rámci projektu „Svět české šlechty“. Také bude připraveno vystoupení skupiny historického šermu BUHURT a zúčastnit se můžete večerních prohlídek s „Černou paní“ nebo mší svatých. V září mohou návštěvníky nalákat oblíbené Kuronské slavnosti a od 8. do 16. září bude otevřena expozice „Na dvoře vévodském“ v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. Tento měsíc bude probíhat další výstava historických vozidel v areálu zámku, ale nyní přijede Veteran Car Club ze Dvora Králové nad Labem. Uskuteční se zde už druhý ročník festivalu zámeckých a klášterních divadel s inscenací Amor Tyran. Vánoční atmosféra nás pomalu obklopí koncem listopadu, kdy bude Advent na zámku a můžeme si poslechnout tradiční koncert v podání ZUŠ Police nad Metují.
Na zámku v Opočně dny 14. a 15. dubna bude zpřístupněna pánská koupelna v rámci Mezinárodního dne památek. Červenec bude patřit Svátkům s růží, kdy expozice zámku bude vyzdobená královnou z květin růží. V srpnu zde budeme mít Slavnostní pouť – Porcinkuli s vystoupením dívčího smyčcového kvarteta na II. nádvoří zámku. Na Hradozámeckou noc opředenou mýty a legendami z Opočna se budete moci těšit v září. Ve dnech evropského kulturního dědictví v rámci prohlídky budou mimořádně zpřístupněné pokoje Kinských. V srpnu se zde bude konat 45. Mezinárodní setkání sokolníků, je to největší sokolnická akce v Čechách, kde můžete vidět slavnostní nástupy s loveckými fanfárami a ukázkami dravých ptáků.
V Hospitalu Kuks budou Mezinárodní dny památek probíhat 18., 21. a 22. dubna, kdy se můžete seznámit s plánovanými změnami Hospitalu. V květnu zde přivítáme jaro a k tomuto měsíci neodmyslitelně patří  také Muzejní noc, kde se návštěvníci seznámí s vývojem lékárenství i dalších odvětví farmacie – farmaceutickou kontrolou, výzkumem, školstvím i výrobou. Návštěva Muzejní noci v Českém farmaceutickém muzeu tak nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do „zákulisí“ lékáren minulosti i dneška. V červnu bude zase Noc kostelů v rámci oživlých památek – tajemství hradních kaplí. Hudební léto Kuks na měsíce červenec a srpen nabídne čtyři hudební koncerty. Na konci srpna bude festival barokního divadla, opery a hudby Theatrum Kuks. Návštěvníci se v září mohou těšit na oblíbené vinobraní, kde mohou ochutnat různé druhy vín. A na konec roku je připravena tradiční Česká mše od Jakuba Jana Ryby „Hej mistře“.
Bližší informace k jednotlivým připravovaným akcím mohou zájemci nalézt na webových stránkách našich objektů.
Komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Pohádkový hrad a zámek STARÉ HRADY u Jičína

Icon 25.12.2020

Kam s dětmi na výlet, aby se bavila celá rodina? Vydejte se na Staré Hrady, na hrad a záme...

Celý článek

Hrad a zámek Dolní Kounice – výjimečné místo plné pozitivní energie a fantastické atmosféry

Icon 08.02.2021

Hrad a zámek patří k těm, co mají štěstí nejen na bohatou minulost, ale i strhující přítom...

Celý článek

Zámek Červený hrádek

Icon 10.01.2021

Raně barokní zámek se nachází uprostřed malebné krajiny na místě, kde stával původní hrad ...

Celý článek

Muzeum Benátecka

Icon 17.03.2021

Na benáteckém zámku sídlí Muzeum Benátecka se svými hravými atraktivními expozicemi věnova...

Celý článek

Olomoucký kraj potěší rodiny s dětmi

Icon 16.06.2021

Milujete přírodu, památky, pohodu a krásné prostředí? V tom případě vyražte do Olomou...

Celý článek

Zámek v Mikulově

Icon 12.04.2021

Barokní dominanta jihomoravského Mikulova vás alespoň na chvíli přenese do Itálie.

Celý článek
Reklama
Reklama