Vypravte se na Točník za Václavem IV.

Datum konání: 18.září
Místo konání: Točník

Hrad Točník a hrad Žebrák tvoří v Čechách ojediněle dochované souhradí. Hrad Žebrák byl od poloviny 13. století využíván šlechtou i českými králi. Po požáru roku 1395 jej nechal Václav IV. přestavět. Současně založil výše na skalním hřbetu nový hrad Točník. Oba hrady nám připomínají českého a římského krále Václava IV., syna císaře Karla IV. Příběh tohoto rozporuplného českého krále můžete objevovat na stránkách www.zivalegenda.cz a nebo se za králem Václavem IV. vypravit 18. září na Točník.Václav IV. český a římský král toužil naplnit svět svou spravedlností, ale svými rozhodnutími, závislostí na pomoci svých rádců a často i nechutí vládnout, dociloval pravý opak. Byl náruživým lovcem ale i opilcem. Pro své časté zábavy, pitky a nespořádaný život, které ho odváděly od vladařských povinností, byl často kritizován i vyšší šlechtou, která se stavěla proti němu. Zároveň byl však také vzdělaným a uměnímilovným mužem, vydával krásně iluminované knihy, byl průkopník nové renesanční módy, ve svých rukopisech se obracel ke kultu nahého lidského těla a s ním spojeným radostem. Mimo jiné založil „lazebnický rytířský řád“, ve kterém si byli všichni rovni, a podporoval lazebnický cech, jeho symbol ledňáčka v točenici vložil i do svého osobního znaku.
Václav IV. si vystavil hrad Točník na skalním hřebeni o 100 metrů výše nad Žebrákem. Stavba splňovala požadavky krále a byla koncipována tak, aby se král cítil na hradě pohodlně a bezpečně. Byly potlačeny obranné prvky hradu a Točník se stal spíše luxusní rezidencí než pevností. Zajímavostí je i samostatný vnitřní hrad, ve kterém se král často uzavíral před světem. Nebylo pak lehké prorazit jeho osobní virtuální svět a „dostat se k němu.“ Po praktické stránce to často také znamenalo zaplatit králi nocležné a stravné za pobyt na hradě při čekání na audienci, jinak k ní nedošlo.
Hrad Točník je znamenitou ukázkou vyspělého středověkého stavitelského umění, prolnutého prvky pozdějších stavebních úprav, např. sgrafitovou výzdobou purkrabského paláce. K pozoruhodným detailům patří kamenná erbovní galerie tvořící titulaturu Václava IV.
S Václavem IV. se můžete setkat na stránkách www.zivalegenda.cz, ale i 18. září na hradě Točníku. Po celý víkend 18. a 19. září budou na Točníku probíhat Václavské slavnosti, uvidíte šermíře, kejklíře, hudebníky, dobové tržiště, připraveny budou divácké soutěže. Program začíná v 11 hod. a kolem poledne je očekáván příjezd samotného krále Václava IV.
Program Slavností krále Václava:
11:00 – Přivítání
11:05 – Kejklíř Jakub
11:25 – Tanec (Kancioneta)
11:45 – Výuka poddaných – nácvik vítání krále
12:00 – Příjezd krále – přivítání,projev k poddaným
12:15 – Fakír
12:30 – Tanec (Kancioneta)
12:50 – Boží soud (šerm)
13:20 – Hloupější vyhrává – středověká maňásková komedie
14:00 – Velký rytířský turnaj
15:15 – Středověké maňáskové divadlo
16:00 – Kejklíř
16:20 – Tanec (Kancioneta)
16:45 – Rozloučení

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Zámek Červený hrádek

Icon 10.01.2021

Raně barokní zámek se nachází uprostřed malebné krajiny na místě, kde stával původní hrad ...

Celý článek

Muzeum Benátecka

Icon 17.03.2021

Na benáteckém zámku sídlí Muzeum Benátecka se svými hravými atraktivními expozicemi věnova...

Celý článek

Pohádkový hrad a zámek STARÉ HRADY u Jičína

Icon 25.12.2020

Kam s dětmi na výlet, aby se bavila celá rodina? Vydejte se na Staré Hrady, na hrad a záme...

Celý článek

Zámek v Mikulově

Icon 12.04.2021

Barokní dominanta jihomoravského Mikulova vás alespoň na chvíli přenese do Itálie.

Celý článek

Město Chrudim

Icon 16.01.2021

Chrudim je největším městem turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko. Leží na rozhraní Želez...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek
Reklama
Reklama