Valtice

IMG_7683.jpgValtice symbolizuje především víno a nádherný zámek. Národní salón vín je známý všem milovníkům vína jako místo, kde mohou ochutnat z nepřeberného množství bilých i červených vín. Valtice však mohou nabídnout mnohem více.
Hlavní památky Valtic jsou následující:

  • Zámek Valtice – nachází se na mírném návrší za městským náměstím. Původně gotický hrad z 13. století byl přestavěn renesančně a později barokně v jednu z nejvýznamnějších světských barokních staveb na Moravě. Do dnešní podoby byl postaven v letech 1643 – 1730 podle projektů italského stavitele D. Martinelliho. Salla terena je dílem J. B. Fischera z Erlachu. Zámek tvoří tříposchoďová čtyřkřídlá budova s konírnami, jízdárnou, galerií, rokokovým divadlem a kočárovnou. Z renesančního období se zachovaly dvě nárožní věže, od nichž vedou nízká boční křídla uzavírající s hlavní budovou čestný dvůr. Průčelní fasáda zámecké budovy je bohatě zdobena, středová osa budovy je zvýrazněna vstupním portálem a věží. Bohatě vybavené zámecké interiéry byly upravovány až do 18. století.
  • Zámecký park – byl založen v roce 1727 a budován podle návrhů D. Girarda. Začátkem 19. století byla zahrada rozšířena a přebudovánav přírodně krajinářský park s dalekými průhledy. Park má rozlohu 14,6 ha a roste v něm 22 druhů jehličnanů a 63 druhů listnáčů.
  • Kostel Nanebevzetí panny Marie – raně barokní stavba vybudovaná na místě staršího chrámu v letech 1631 – 1671 staviteli J. Carlonem, G. G. Tencallou a O. Ernou. Stěny a klenby jsou bohatě vyzdobeny štukovými výjevy.
  • Novorenesanční radnice – dílo architekta J. Drexlera z let 1887 – 1889
  • Mariánský morový sloup z roku 1680
  • Kolonáda (Rajsna) – vyhlídkový objekt stojící na vrchu Homole cca 1,5 km nad městem. Byl postaven v letech 1817 – 1823 stavitelem J. Popellackem podle vzoru Schönbrunnské kolonády. Panoramatický výhled od Mikulova přes Pavlovské vrchy na lužní lesy u Lednice až po luhy na Moravském poli.
  • Rendezvous (Dianin chrám) – romantická stavba v podobě římského triumfálního oblouku vybudovaná v letech 1810 – 1812 podle návrhu J. L. Hardmutha v lesích asi 1,5 km východně od zámku Valtice.
  • Svatý Hubert – romantická novogotická kaple s třemi arkádami uprostřed parkově upravené paseky, zaklenutá síťovou klenbou, postavená v roce 1855 podle návrhu J. Wingemüllera asi 3 km severovýchodně od zámku Valtice
  • U Tří Grácií – pozdně klasicistní kryté sloupořadí z roku 1825 postavené podle projektu K. Engela. Sousoší Tří Grácií vytesal z jednoho kusu kamene M. Fischer. Nalézá se na parkově upravené pasece v lese cca 4 km severovýchodně od zámku Valtice.

Děti na výletě
Procházka po zámeckém parku je vhodná pro kočátky, jsou zde upravované cesty. Aby se děti nenudili, je možné využít téměř pohádkovou podobu parku a objevovat turecký minaret nebo pohádkový hrad.

Poloha:

mapa_lednice1.gif
Fotogalerie:
DSCN3870.jpg
DSCN3784.jpg
Více fotografií naleznete na: www.virtualniprohlidky.cz
Související články:

Zdroj informací:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Hrad Kost - Český ráj

Hrady a zámky České republiky

Icon 16.06.2021

Již za měsíc se otevře většina bran našich hradů a zámků. Oblíbená místa pro výlety s rodi...

Celý článek

Olomoucký kraj potěší rodiny s dětmi

Icon 16.06.2021

Milujete přírodu, památky, pohodu a krásné prostředí? V tom případě vyražte do Olomou...

Celý článek

Zámek v Mikulově

Icon 12.04.2021

Barokní dominanta jihomoravského Mikulova vás alespoň na chvíli přenese do Itálie.

Celý článek

Hrad a zámek Staré Hrady – tip na výlet

Icon 18.07.2021

Hrad a zámek Staré Hrady je vaším nejlepším tipem na VÝLET PRO DĚTI I DOSPĚLÉ.&n...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek

Mamuti na Točníku 2021

Icon 16.09.2021

Poslední dva roky se bohužel tato tradiční akce nemohla uskutečnit. Proto jsme se rozhodli...

Celý článek
Reklama
Reklama