Valtice – vinné trhy a okolí

bv_005-01.jpgZdejší krajina je součástí lednicko-valtického areálu (od r.1992 krajinnou památkovou zónou a od r.1996 památkou UNESCO), je to tedy mírně zvlněná krajina na hranicích s Rakouskem, ve které se střídají vinice, remízky, lesy, rybníky, dlouhé aleje podél silnic a stezek, pole a samozřejmě lidská sídla. My jsme navštívili jedno z nejdůležitějších míst tohoto areálu – Valtice. Toto město rozložené v mezi kopečky s vinicemi a je spjato jednak s Lichtenštejny, kteří zde měli svoje sídlo, a jednak je spojeno s vinařstvím – je zde Národní salón vín, pořádají se zde každoročně vinařské trhy, je zde Vinařská akademie, která se snaží o vzdělávání, podporu vinařské kultury, propagaci kvalitního vína a výstavnictví.
Mikroregion LVA – území mikroregionu Lednicko-valtického areálu (LVA), jehož součástí je památková zóna Lednicko-valtický areál, leží v jižní a jihovýchodní části regionu Břeclav a je tvořeno katastry devíti obcí regionu Břeclav – Lednice, Valtice, Břeclav, Podivín, Hlohovec, Velké Bílovice, Přítluky, Rakvice, Bulhary. Na severu a na východě tvoří hranici LVA řeka Dyje, na jihu státní hranice mezi ČR a Spolkovou zemí Rakousko. Na západě sousedí LVA s Chráněnou krajinou oblastí a biosférickou rezervací Pálava. V roce 1992 bylo vyhláškou MK ČR č. 484/1992 Sb. území Lednicko-valtického areálu prohlášeno krajinnou památkovou zónou. Pro své výjimečné přírodní a kulturně-historické hodnoty bylo toto území zapsáno dne 7.12.1996 do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Ojedinělá úprava krajiny byla vytvořena za vlády rodu Lichtensteinů, který se usadil r.1608 ve Valticích, kde sídlil až do roku 1938.
Valtické vinné trhy – VVT jsou největší a nejprestižnější soutěží a přehlídkou vín v ČR s mezinárodní účastí. Novodobé trhy byly založeny v r. 1967. Soutěž pořádá Společnost Valtické vinné trhy vždy na počátku měsíce května v zámecké jízdárně.
Již v r.1855 byl ve Valticích založený místní spolek pro zemědělství a vinařství, který napomáhal rozvoji zemědělské produkce, byl to jeden z největších zemědělských spolků v Dolním Rakousku. Pořádal různé výstavy, přednášky a jinou osvětovou činnost, propagoval valtické vinařství, vydával časopis. Ve dnech 30.09.-05.10.1858 uspořádal pod patronací knížete Jana II. z Liechtensteina výstavu poprvé v jízdárně zámku. Tím byla jízdárna poprvé zpřístupněna veřejnosti, na výstavě byly vidět zemědělské stroje, potřeby pro domácnost, hedvábí a poprvé byly dány k ochutnání 2000 vzorků vína z celého okolí. Rok 1858 lze tedy považovat za založení tradice valtického vinařského výstavnictví. V roce 1909 dochází k samostatné vinařské výstavě, konala se v prostorách obecního hostince na náměstí a byla to první výstava, kde se vzorky vína i prodávaly. Lze je tedy považovat za I. Valtické vinné trhy. Iniciátorem se stala ovocnicko-vinařská škola, která vznikla v r.1873 (od r.1877 celozemská). V r.2007 bude již 40.ročník těchto významných vinných trhů.
Celý článek najdete na www.trasovnik.cz
Poloha:
mapa_lva.gif

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Zámek Červený hrádek

Icon 10.01.2021

Raně barokní zámek se nachází uprostřed malebné krajiny na místě, kde stával původní hrad ...

Celý článek

Muzeum Benátecka

Icon 17.03.2021

Na benáteckém zámku sídlí Muzeum Benátecka se svými hravými atraktivními expozicemi věnova...

Celý článek

Pohádkový hrad a zámek STARÉ HRADY u Jičína

Icon 25.12.2020

Kam s dětmi na výlet, aby se bavila celá rodina? Vydejte se na Staré Hrady, na hrad a záme...

Celý článek

Zámek v Mikulově

Icon 12.04.2021

Barokní dominanta jihomoravského Mikulova vás alespoň na chvíli přenese do Itálie.

Celý článek

Město Chrudim

Icon 16.01.2021

Chrudim je největším městem turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko. Leží na rozhraní Želez...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek
Reklama
Reklama