Státní zámek Zákupy

Zámek Zákupy

Zámek Zákupy


Rozlehlý zámek sloužil ve druhé polovině 19. století jako letní rezidence bývalého rakouského císaře Ferdinanda I.
Při prohlídce lze spatřit nejen apartmá císaře, ale i jídelnu či kapli, v níž se r. 1900 oženil následník rakouského trůnu František Ferdinand d´Este s hraběnkou Žofií Chotkovou.
Všechny interiéry mají luxusní zařízení a jsou vyzdobeny nástropními malbami od Josefa Navrátila. Raritou je zachovaný osobní výtah z roku 1870. V zámeckém příkopu je chován medvěd brtník. K zámku přiléhá francouzská zahrada s geometricky sestříhanými keři a přírodně-krajinářský park. V roce 2010 byla zpřístupněna pracovna císařovny Marie Anny. Natáčené filmy: Krvavý román.
Prohlídkové trasy
zak_010Zámek se pro veřejnost otevírá 4. dubna a pro návštěvníky je připravena nová pokladna a zázemí pro návštěvníky.
Prohlídky zámku probíhají formou Malého a Velkého okruhu:

Malý okruh zámeckými interiéry
– délka prohlídky 50 minut. Prohlídka malého okruhu zahrnuje mimo jiné zámeckou kapli sv. Františka z Assisi, pokoje císařova nejvyššího hofmistra Karla hraběte Bombellese, císařskou jídelnu, apartmá císaře (např. biliárový sál, oblékárna, salon), ložnici císařského páru a apartmá císařovny (např. pracovna, pokoj komorné, salon).
Vstupné na základní prohlídkovou trasu (Malý okruh): základní – 100 Kč, snížené – 70 Kč, rodinné – 270 Kč
Velký okruh zámeckými interiéry – délka prohlídky 80 minut. Prohlídka velkého okruhu zahrnuje všechny místnosti malého okruhu a dále pokoje v severním křídle zámku, které sloužily jako pokoje hostů císaře a císařovny (např. apartmá ovdovělé císařovny Karolíny Augusty, ložnice a pracovna císaře Františka Josefa I., pokoj korunní princezny Štěpánky). Součástí velkého okruhu je také výstava „Zapomenuté zámky“, v rámci níž návštěvníci uvidí i unikátní tzv. rytinový salon, který není jinak běžně přístupný.
zak_01Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.
zak_04Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému „Bojovníkovi“, který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.
zak_012Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.
Digital StillCameraOd května do konce sezóny: Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.
Červenec – srpen: Prohlídka s princeznou v 10.30 a 14.30 hod. od úterý do neděle, princezna dává dětem hádanky a také hledají plyšové medvídky ukryté v komnatách. Vhodné pro rodiny s dětmi.
Od sezóny 2015 také rozšířený prodej suvenýrů a upomínkových předmětů, včetně čokoládových!
Pro rodiny s dětmi:
zak_012Červen – soboty:  „Naučná stezka Zákupy“
Dětská trasa s autíčky, panenkami, dále Strašidýlka v zámeckém sklepení
O hlavních prázdninách prohlídky s princeznou
V zámecké pokladně prodej nápojů a drobného občerstvení, pod zámkem penzion/restaurace s výtečnou kuchyní
Svatební obřady
Digital StillCameraPronájem kaple (jeden ze snoubenců má trvalý pobyt ve správním obvodu místního matričního úřadu v ceně: 3 000,- Kč
Pronájem kaple (mimo správní obvod matričního úřadu) v ceně: 5 000,- Kč
 
Otevírací doba

duben, říjen

soboty, neděle a svátky

1000 – 1500 (začátek poslední prohlídky v 1500)

květen až září

denně mimo pondělí

900 – 1600 (začátek poslední prohlídky v 1600)

Foto: Archiv NPÚ ÚPS na Sychrově
Více informací ZDE
[email protected]
www.zamek-zakupy.cz
Navštivte i další hrady a zámky v Libereckém kraji!
 

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama
Reklama