Přípravy setkání uměleckých kovářů Hefaiston na hradě Helfštýn vrcholí

Kam s dětmi na hrad?

Hrad Helfštýn – Hefaiston


Na hradě Helfštýn vrcholí přípravy blížícího se mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston.
Během víkendu 24. a 25. srpna se sem sjede celý kovářský svět.
Necelý měsíc před akcí je již přihlášeno téměř tři sta kovářů. Stejně jako v minulých ročnících registrujeme řadu zahraničních účastníků, evropští mistři jsou několik let přirozenou součástí setkání, ale zvyšuje se i zastoupení tvůrců ze vzdálenějších kontinentů. Možnost setkat se během jediného víkendu s elitou kovářského světa stále častěji využívají např. Američané či Australané. Jedním z hlavních důvodů je fakt, že vystavující kováři na Hefaiston nepřivážejí pouze exponáty své běžné produkce, ale často díla tvoří speciálně pro tuto příležitost a pro podobné výstavní projekty.
Zcela unikátní je samotná výstava přivezených prací. Instalace představí stovky uměleckořemeslných výrobků v neopakovatelném složení a kompozici, kterou už nikdo nikde nemůže zopakovat. Řada exponátů se dostane ihned po akci k očekávajícím majitelům, řada prodejných děl získá na Helfštýně nové majitele, další práce míří na montáže, při nichž se stanou natrvalo součástí architektury, nebo ozdobí veřejný prostor, některé se dostanou do sbírek muzeí, jiné skončí ve školních depozitářích.
Počet exponátů letošního 32. ročníku Hefaistonu odhadujeme na tři až čtyři sta kusů. Očekáváme bohaté zastoupení kovářů stejně jako autorů tvořících v příbuzných oborech, řadu výtvarníků, designérů i architektů, kteří pravidelně demonstrují, jak široký záběr tvorba s kovy pojímá. Pestrá škála artefaktů od filigránsky pojatých šperků a módních doplňků přes množství užitných výrobků až po kolosální díla přesvědčí o všestranných možnostech uplatnění kovů jak, co se týká funkčnosti, tak možností uměleckého zpracování.
Hefaiston je mimo jiné výkladní skříní tradičních technik, s nimiž se v současnosti setkáte zřídka. Nielování, taušírování, leptání či rytí kovů neodmyslitelně patří ke způsobům zdobení ručně vyráběných prací. V autorských dílech naleznete neotřelost, originalitu  a umělecké hodnoty, s nimiž se nynější průmyslová produkce nemůže rovnat. Historická kovárna a přilehlá pracoviště budou celý víkend obsazeny desítkami kovářů, kteří vykovou volné práce v časovém limitu dvou hodin.
Novinkou letošního Hefaistonu se stane kovářský trojboj, soutěž, do které se bude moct zapojit i veřejnost, zahrnuje: vykování nejdelší špice na jeden ohřev, hod těžkým kladivem a trefu podkovou.
plakat

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Mohlo by se vám také líbit

Kreativní zóna DEPO2015 v Plzni

Icon 25.12.2020

Jsme prostor plný kultury a podnikavých nápadů. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Pl...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

Sochy z písku v Písku

Icon 18.05.2021

V samém centru historického klenotu nad řekou Otavou, u národní kulturní památky, kte...

Celý článek

Pohádkový hrad a zámek STARÉ HRADY u Jičína

Icon 25.12.2020

Kam s dětmi na výlet, aby se bavila celá rodina? Vydejte se na Staré Hrady, na hrad a záme...

Celý článek

Hrad a zámek Dolní Kounice – výjimečné místo plné pozitivní energie a fantastické atmosféry

Icon 08.02.2021

Hrad a zámek patří k těm, co mají štěstí nejen na bohatou minulost, ale i strhující přítom...

Celý článek

BRuNO family park – zábavní park v Brně!

Icon 25.12.2020

Největší zábavní park v Brně! 40 atrakcí na 4 000 m2 ve vnitřní klimatizované čá...

Celý článek
Reklama
Reklama