Hrad Veveří

OK4.jpgVeveří patří k nejstarším moravským hradům. Jeho předchůdcem byl opevněný dvorec údělných moravských knížat snad již z poloviny jedenáctého století v těsném sousedství – předpolí – dnešního hradu, jehož jediným pozůstatkem je románský tribunový kostelík Panny Marie. Na části hradiště, která pravděpodobně sloužila jako akropole, byl později, v první polovině třináctého století, vystavěn románský zeměpanský lovecký hrad. Jeho hlavním objektem byl mohutný donjon – hranolová obytná věž, která dodnes stojí na nejlépe chráněném místě na samém konci ostrohu. Jen o málo později, asi v polovině třináctého století, byl v sousedství donjonu založen přední hrad s velkou válcovou věží a palácem.
Ve značné oblibě měl Veveří král Přemysl Otakar II. Ani ne tak jako své sídlo, ale jako vězení, v němž nechával zavírat a mučit své odpůrce. Mnozí z nich tady i zahynuli. Byl mezi nimi i komorník Beneš, bratr známého Miloty z Dědic. O Milotovi se traduje, že právě z tohoto důvodu, aby se panovníkovi pomstil, ho zradil v bitvě na Moravském poli. Je pravda, že Milota nezapomněl a připomínal králi bratrovu smrt mimo jiné i tím, že se dlouho podepisoval coby svědek na královských listinách jako “Milota, bratr kdysi Beneše”. Ze zrady byl však obviňován zjevně nespravedlivě, v mnoha případech svou věrnost Přemyslovcům jednoznačně osvědčil.
V hradním areálu postupně přibývaly další a další stavby, jako velký palác, kaple a další. V roce 1424 Veveří s úspěchem odolalo husitskému obležení, před rokem 1470 i dvojímu náporu uherského vojska Matyáše Korvína. Po husitských válkách přešlo z majetku panovníka do šlechtických rukou. I noví majitelé objekty dále rozšiřovali a přestavovali. Zřejmě ve druhé polovině patnáctého století bylo na západním předpolí vybudováno rozsáhlé mohutně opevněné předhradí se dvěma válcovými a dvěma hranolovými věžemi v čelní hradbě nad příkopem, ze stejné doby pocházejí i nové objekty v zadním hradě – obytná budova přistavěná k donjonu a nová štíhlá věž. Výstavba a zvelebování značně rozlehlého areálu pokračovalo i v renesanci. V roce 1645 dobývali hrad Švédové, ovšem (stejně jako Brno) marně. Po třicetileté válce se poškozené objekty dočkaly opravy, přibyly i další – barokní – budovy, především v prostoru mezi předním a zadním hradem a v předhradí.
Od poloviny dvacátého století sloužil hrad jako internátní učiliště, poté, co jej však školské zařízení opustilo, zůstal prázdný a nevyužitý. Snahy soukromých společností po roce 1989 o jeho rehabilitaci a komerční využití dopadly neúspěšně a tak devastací ohrožené objekty nakonec přešly znovu do rukou státu. Již několik let probíhá jeho dlouhodobá rekonstrukce, která se zatím zaměřila na nejvíce ohrožené objekty a odstranila alespoň ty nejhorší havarijní stavy. I když kompletní obnova obytných a hospodářských budov, výzdoby interiérů, mobiliáře, nádvoří i parků bude trvat ještě řadu let, byl hrad i v tomto stavu zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen provizorní expozici, ale seznámit se i s postupem rekonstrukčních a restaurátorských prací.
Poloha

veveri.gif
Fotogalerie
Více fotografií hradu Veveří naleznete v naší fotogalerii

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Zámek Červený hrádek

Icon 10.01.2021

Raně barokní zámek se nachází uprostřed malebné krajiny na místě, kde stával původní hrad ...

Celý článek

Muzeum Benátecka

Icon 17.03.2021

Na benáteckém zámku sídlí Muzeum Benátecka se svými hravými atraktivními expozicemi věnova...

Celý článek

Pohádkový hrad a zámek STARÉ HRADY u Jičína

Icon 25.12.2020

Kam s dětmi na výlet, aby se bavila celá rodina? Vydejte se na Staré Hrady, na hrad a záme...

Celý článek

Zámek v Mikulově

Icon 12.04.2021

Barokní dominanta jihomoravského Mikulova vás alespoň na chvíli přenese do Itálie.

Celý článek

Město Chrudim

Icon 16.01.2021

Chrudim je největším městem turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko. Leží na rozhraní Želez...

Celý článek

Na choltický zámek za vodníky i discgolfem

Icon 01.05.2021

Zámek Choltice a jeho rozlehlá obora je stvořená pro výlet s dětmi – pohádková prohl...

Celý článek
Reklama
Reklama