Do jeskyní také o prodloužených víkendech začátkem května

Čarodějnice v Kateřinské jeskyni


Protože se blíží dva květnové státní svátky, možná že i vy budete mít dva prodloužené víkendy a chystáte se navštívit nějaké zajímavé lokality v České republice.
Nabízíme vám několik typů na dobrodružné výlety ve dvojici nebo s dětmi do tajemných jeskyní.
V České republice je jeskyní zpřístupněných veřejnosti čtrnáct. Jsou to podzemní prostory, které vznikaly různými geologickými procesy, měly svůj vývoj, svoji historii osídlování, objevování, výzkumu a zpřístupňování, mají rozdílnou náročnost a délku prohlídkových tras. Po návštěvnických trasách vás provedou školení průvodci, mnoho dalších informací získáte z názorných doprovodných expozic. Uvidíte krásnou jeskynní výzdobu, pro kterou k nám jezdí turisté z celého světa. Ve zpřístupněných jeskyních je uskutečňováno mnoho zážitkových akcí, které bývají veřejností velmi vyhledávané. Jsou to koncerty, divadelní představení pro děti i dospělé, akce k oslavám Dne Země, oživené prohlídky jeskyní, začal celoroční festival netradiční hudby Cave beat 2012, připravovaný je hudební festival Čarovné tóny Macochy.
Mapa ČR s lokalitami jeskyní
V Libereckém kraji se nacházejí Bozkovské dolomitové jeskyně s průzračně čistým a překrásně prosvětleným největším podzemním jezerem v Čechách, ve Středočeském Koněpruské jeskyně se známým sintrovým útvarem Varhany, v Jihočeském Chýnovská jeskyně se zachovalým starobylým rázem prohlídkové trasy a s jedinečnými přírodními kresbami na stěnách a stropech v tónech bílé, žluté a hnědé barvy. Na jižní Moravě najdete Jeskyni Na Turoldu, největší jeskynní systém v jurských vápencích u nás s tzv. turoldskou výzdobou, a pět jeskyní Moravského krasu. Jsou to především Punkevní jeskyně s plavbou po podzemní říčce Punkvě, projížďkou vláčkem až k jeskyním nebo jízdou lanovkou na Horní Můstek propasti Macocha. Na návštěvu Punkevních jeskyní je pro velký zájem nutná rezervace předem. V Moravském krasu je dále významná paleontologická a archeologická lokalita Jeskyně Balcarka s expozicí o pravěku, Kateřinská jeskyně s unikátním seskupením úzkých, až 4 metry vysokých hůlkovitých krápníků, Sloupsko-šošůvské jeskyně se světově proslulou a archeologicky cennou jeskyní Kůlnou, a Jeskyně Výpustek se zachovalým, přísně tajným a veřejnosti zpřístupněným velitelským pracovištěm bývalé československé armády. V Olomouckém kraji jsou Mladečské jeskyně, nejstarší a největší sídliště moderních lidí (cromagnonců) ve střední Evropě, Javoříčské jeskyně, výjimečné nejen rozměrnými jeskynními prostorami, ale i mohutnou a bohatou krápníkovou výzdobou a největším zimovištěm netopýrů v ČR, Jeskyně Na Špičáku s unikátním srdcovitým profilem chodeb a množstvím historických nápisů a kreseb na stěnách, které jsou předmětem výzkumu, Jeskyně Na Pomezí, nejdelší krasový systém v ČR vytvořený v krystalických vápencích (mramorech) s bohatou krápníkovou výzdobou, a Zbrašovské aragonitové jeskyně, jediné zpřístupněné jeskyněmi hydrotermálního původu u nás s unikátní výzdobou minerálu aragonitu.
Aktuální provozní doby, termíny akcí a další informace můžete vyhledat na oficiálních stránkách Správy jeskyní ČR www.caves.cz nebo www.jeskynecr.cz.
Popis k fotografiím:
1) Nejen na Den čarodějnic 30. dubna můžete v Kateřinské jeskyni uvidět její symbol – stalagmitový útvar Čarodějnice
2) Mapa ČR s lokalitami zpřístupněných jeskyní
3) V Koněpruských jeskyních je nově instalovaná expozice ve středověké tajné penězokazecké dílně
4) Jeskyně Na Špičáku je známá unikátním srdcovým profilem chodeb
Akce na tento víkend

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Hrad Kost - Český ráj

Hrady a zámky České republiky

Icon 16.06.2021

Již za měsíc se otevře většina bran našich hradů a zámků. Oblíbená místa pro výlety s rodi...

Celý článek

Muzeum strašidel v samém centru Plzně

Icon 09.06.2021

Muzeum strašidel se nachází na západní straně nám. Republiky v samém centru města Plzně. U...

Celý článek

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity

Icon 07.02.2021

Chcete poznat místo, kde se před více jak 150 lety zrodila genetika? Navštivte Mendelovo m...

Celý článek

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Icon 22.02.2021

Palác z 16. století vás překvapí krásným výhledem a několika unikátními místnostmi. Zajímá...

Celý článek

Muzeum Benátecka

Icon 17.03.2021

Na benáteckém zámku sídlí Muzeum Benátecka se svými hravými atraktivními expozicemi věnova...

Celý článek

Archeopark Pavlov

Icon 12.04.2021

Archeopark Pavlov je moderní expozicí zpřístupňující jednu z nejvýznamnějších pravěkých lo...

Celý článek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama