Zoologická zahrada Ohrada

Zoo Ohrada


Zoologická zahrada Ohrada byla poprvé otevřena pro veřejnost 1.května 1939.
Vznikla jako součást loveckého muzea v zámku Ohrada rozhodnutím tehdejšího majitele hlubockého panství Dr. Adolfa Schwarzenberga. Návštěvníci v ní mohli vidět hlavně naše tradiční druhy lovné zvěře, doplněné několika exempláři papoušků, nandu, lamy a kočkodana husarského.
Od té doby procházela zoo obdobími vývoje i stagnace. Na konci 60.let 20.století se dokonce uvažovalo o jejím zrušení. To se naštěstí nestalo, zoo byla zachráněna a od roku 1972 se rozvíjí jako samostatná organizace.
Postupně byla modernizována jednotlivá chovná zařízení a rozšiřovány plochy expozic. V roce 1982 byly otevřeny nové výběhy kopytníků a vodních ptáků na břehu Munického rybníka, čímž se významně zvětšila rozloha zoologické zahrady. Zvyšoval se i počet chovaných druhů: v letech 1972 až 1985 vzrostl téměř na trojnásobek.
Zoo Ohrada začala postupně naplňovat poslání moderních zoologických zahrad – kromě rekreace návštěvníků se snaží o jejich vzdělávání a poučení, nabízí rozšíření výuky netradiční formou školám všech stupňů a zapojila se do systému ochrany přírody.
ZOO v současnosti
002Je zakládajícím členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad, která vznikla v roce 1991, je také řádným členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a členem Euroasijské regionální asociace zoologických zahrad a akvárií (EARAZA).
Z členství v těchto organizací vyplývá řada závazků, které ovlivňují jak výběr dalších druhů chovaných zvířat, tak i příští vývoj zoo ve všech aspektech : modernizace expozic, ekologická výchova a vzdělávání, informační systém, servis návštěvníkům a jiné.
Vzácné druhy chovaných zvířat
Jedním z nejdůležitějích úkolů moderních zoo je ochrana přírody, rozmnožování ohrožených druhů – a pokud je to vhodné, také jejich návrat do volné přírody.
Tento proces je možný díky různým národním a mezinárodním programům, jako je např. Evropský záchovný program (EEP) nebo Evropská plemenná kniha (ESB)
Z ohrožených druhů žijících na českém území je do Evropského záchovného programu zařazena vydra říční. Zoo Ohrada proto se svým chovem vyder v EEP nemůže chybět.
003Z našich svěřenců je do Evroské plemenné knihy zařazen v Čechách velmi vzácný čáp černý, sup mrchožravý a holub krvavý.
K národním programům patří projekt reintrodukce puštíka bělavého, který stále úspěšně pokračuje.
Do podobných projektů se Zoo Ohrada zapojovala i dříve. V 70.letech 20.století jsme pomáhali při reintrodukci krkavců na Šumavu, v polovině 90.let hohola severního na Třeboňsko a také při posilování populací veverek na Českolipsku.
Zvířata v zoo
Dnes chováme okolo 256 druhů zvířat ve více než 2 000 exemplářích. V souladu s tradicí se i nadále zaměřujeme na chov našich druhů s rozšířením na zvířata Evropy a mírného pásu Asie. Nechybí však ani expozice představující faunu a flóru Austrálie, Ameriky a Afriky. V posledních letech věnuje zoo zvláštní pozornost zejména ohroženým druhům české a evropské fauny.
Další modernizace stávajících expozic a výstavba nových výběhů a voliér je vedena snahou co nejvěrněji napodobit biotopy z volné přírody, a tím poskytnout chovaným zvířatům co nejlepší životní podmínky.
Kousek Ameriky, Austrálie, Afriky i Českého lesa..
Americký koutek
Koutek obsadili psouni prériový, nosálové a papoušci mniší a patagonští, kteří si budují hnízda v umělé skále. Pod nimi ve voliéře běhají divoká morčata. V sousední voliéře s křepeli virginskými bydlí přes léto i vzácný druh tukana – arassari řasnatý.
Australský koutek
Základ tvoří výběh klokanů rudokrkých s typickými stavbami tropických termitů. Na výběh navazují voliéry australských papoušků, doplněných několika druhy australských holubů, astrildů – a malý noční pavilonek s klokánky králíkovitými a kusu liščími.
Výběh s kočkodany husarskými je společně s voliérou několika druhů afrických ptáků základem budoucí malé expozice Afriky.
Postupně plánujeme výstavbu malých ucelených expozic zvířat i z jiných koutů světa.
Kontakt:
Hluboká nad Vltavou
373 41
tel.: +420 387 002 211
fax: +420 387 965 445
www.zoo-ohrada.cz
004

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Jihočeská Plavební

Icon 17.04.2021

Jihočeská plavební společnost provozující výletní lodní dopravu po řece Vltavě a Lužnici&n...

Celý článek

1. ročník DĚTSKÝCH SUPRO PADDLEBOARD závodů

Icon 18.05.2021

Zveme Vás na 1. ročník DĚTSKÝCH SUPRO PADDLEBOARD závodů, které proběhnou na pražské Císař...

Celý článek

Pohádkový hrad a zámek STARÉ HRADY u Jičína

Icon 25.12.2020

Kam s dětmi na výlet, aby se bavila celá rodina? Vydejte se na Staré Hrady, na hrad a záme...

Celý článek
Tvoření pro děti zvířátka

Co mají děti nejraději?!? Zvířátka! Tvořte s pracovními listy ze ZOO

Icon 27.05.2021

Malé děti zvířátka milují. I u nás to tak je… nedáme dopustit na knížky s tématikou Z...

Celý článek

Muzeum strašidel v samém centru Plzně

Icon 09.06.2021

Muzeum strašidel se nachází na západní straně nám. Republiky v samém centru města Plzně. U...

Celý článek

Lodní doprava po Orlické přehradě

Icon 17.05.2021

Vzhůru na palubu, dálky volají! A to v případě největšího vodního díla na řece Vltavě...

Celý článek
Reklama
Reklama