Harrachov – středisko zimní zábavy pro každého. Pro rodiny s dětmi i partu kamarádů

Dokonalá zima v Harrachově

Harrachov – zimní paráda, kterou si nejvíc užijete na sjezdovkách. S rodinou i s partou přátel

Největší zimní středisko v západních Krkonoších má svůj poklad v Čertově hoře. Z jejího 1020 metrů vysokého vrcholu klesají do Harrachova čtyři sjezdovky – dvě Červené a po jedné Modré a Černé. Dohromady měří bezmála sedm kilometrů. Červená II vede kolem slavného mamutího můstku přímo do centra Harrachova a z mnoha hotelů a penzionů se k ní dá dojít pohodlně pěšky.

Další tři sjezdovky obepínají čtyřsedačkovou lanovku na Rýžovišti. Sportovní areál Harrachov se vždy snaží jako první otevřít sjezdovku Červená dvě u čtyřsedačkové lanovky Delta a sjezdovku Modrou u lanovky Alfa v Rýžovišti. Přesně tak se situace vyvíjela i v letošní zimě, kdy extrémně teplé počasí oddálilo začátek lyžařské sezóny. První sjezdovku, Červenou dvě, nabídl Sportovní areál Harrachov svým klientům na konci prosince. Druhou sjezdovku, Modrou, uvedl do provozu v pátek 10. ledna.

Následující víkend pak dokázal, že Harrachov patří mezi nejoblíbenější zimní střediska v České republice. Dvě sjezdovky s rozdílnou obtížností poskytly skvělé zážitky z pohybu na výborně upravených svazích jak začínajícím lyžařům a snowboardistům, tak i zkušeným, sportovně založeným borcům.

Díky dvěma čtyřsedačkovým lanovkám s kapacitou zhruba 4000 pasažérů za hodinu a vleku Doplik s kapacitou dalších 450 lyžařů za hodinu se na Čertově hoře lyžovalo bez front a v pohodové atmosféře. Jako ostatně po většinu zimní sezóny.

Když sněží a mrzne víc než letos, jezdí se na Čertově hoře ještě na Červené I a na Černé sjezdovce. Černá patří vyznavačům adrenalinu a měli by se na ni vydávat pouze výborní lyžaři a snowboardisté. V jednom úseku má totiž sklon přes šedesát stupňů.

Na Čertově hoře využívá Sportovní areál Harrachov rozsáhlý systém technického zasněžování. Vodu odebírá z Mumlavy, kde o ni není nikdy nouze.
Perfektní představu o počasí i o dění na sjezdovkách a v jejich okolí poskytuje skoro 30 webových kamer, rozmístěných na Čertově hoře.

Výhodnější jízdné na lanovkách mají držitelé věrnostní Harrachov Card. Skipasy získají o 10 až 20 procent levněji, podle toho jaké si vyberou. Veškeré informace o široké škále benefitů spojených s Harrachov Card získáte na webu https://www.harrachovcard.cz.

Mezi přednosti skiareálu se řadí rovněž doba lyžování. Lanovky startují už v osm hodin ráno, což je o půl hodiny dříve než v mnoha jiných zimních střediscích – a nejenom českých a moravských. Když se lanovky v 16 hodin zastaví, přichází čas na večerní lyžování u vleku Doplik v dolní partii sjezdovky Červená II. Končí až ve 20 hodin, což znamená že v Harrachově se dá lyžovat nepřetržitě dvanáct hodin.

Občerstvení při večerním lyžování nabízejí bufet u Dopliku a také restaurace Stone naproti lanovce Delta. Stone nabízí od již 9 do 11 hodin snídaňové menu, vařená jídla podává od 11 do 16.30 hodin. Až do osmi hodin večer se dá zajít do apres-ski baru.
Obě lanovky na Čertovu horu slouží rovněž běžkařům. Vyrážejí směrem ke Studenovu a Ručičkám, odkud se mohou vrátit do Harrachova, nebo vystoupat na Kladovou cestu, případně přes Dvoračky až na hřebeny Krkonoš. Odtud sjíždějí kolem Vosecké boudy na Krakonošovu snídani a podél romantické řeky Mumlava zpátky do Harrachova.

Cestou po běžecké Krkonošské magistrále se lze občerstvit v bufetu na Ručičkách, na Dvoračkách, na Vosecké a Mumlavské boudě. Jen málokdo mine bez povšimnutí zasněžený a ledem ozdobený Mumlavský vodopád, jeden z největších divů Krkonoš.
Zimní Harrachov nenabízí ke sportování pouze lyže. V blízkosti lanovky Delta se nachází kilometr dlouhá bobová dráha. Je na ní 17 zatáček a také vyhřívání nerezového koryta, což vylepšuje jízdy po dešti nebo sněžení. Dráha rychleji vyschne, případně rozmrzne.

V Harrachově potěší sportovní fanoušky rovněž Bowling Club se čtyřmi dráhami či menší hotelové bazény. Svaly unavené po lyžování si mohou návštěvníci Harrachova uvolnit v řadě wellness center. Ze většími bazény jezdí turisté za hranici s Polskem do Sklářské Poruby. 

Harrachov dokládá díky své poloze v nitru nejvyšších tuzemských hor staré dobré moudro I cesta může být cíl. Do Krkonoš totiž jezdí vlaky po ojedinělé ozubnicové železniční trati z Tanvaldu a Kořenova. Je nejprudší v celém Česku a při její výstavbě si projektanti pomohli ozubeným pásem mezi kolejemi. Do něj zapadalo ozubené kolo lokomotivy. Bez něj by se vlaky v minulosti do Harrachova nevyšplhaly. Dnes již uvidíte na trati Tanvald – Harrachov moderní soupravy Stadler. Okolní čarokrásná krajina nicméně dělají z jízdy do Krkonoš stejně úžasný zážitek jako na začátku minulého století. Vlaky překonávají mimo jiné úzké zářezy do skal a dlouhý tunel. Na nádraží v Kořenově se nachází Muzeum ozubnicové dráhy a Výtopna s historickými lokomotivami s libozvučnými názvy Rakušanka, Orchestrion, Hektor či Singrovka. 

 K popularitě Harrachova patří jeho příjemný, snobstvím nezkalený ráz a také bohatá historie. Je spojena  především se sklářstvím, lyžováním, lesnictvím i hornictvím. Dokladem výjimečnosti města jsou hned čtyři muzea. Kromě muzea ve více než 300 let staré sklárně Novosad a syn se jedná o Ski-muzeum, Muzeum lesnictví a myslivosti a Hornické muzeum v bývalých fluoritových dolech.

Harrachov se počítá mezi zimní střediska obdařená vlastním pivovarem. Ležáky František, Čerťák a lehké pivo Huťské z minipivovaru v Novosadově sklárně získaly ceny na prestižních soutěžích.
Ve městě stojí desítky restaurací a řada z nich dokáže návštěvníky potěšit nevšedními gurmánskými zážitky.

Kladem Harrachova je jeho dobré spojení s českým vnitrozemím po mezinárodní silnici E65 a navazujících komunikacích první třídy. Až pod Čertovu horu míří skibusy z Prahy a z České Lípy. Cestující nabírají také v jiných městech na trase do Krkonoš. Po Harrachově jezdí skibusy a majitelé Harrachov Card neplatí za svezení nic.

Harrachov každoročně končí s lyžováním jako jeden z posledních skiareálů v tuzemsku. Červená II totiž leží na severním svahu dobře krytým před sluncem a sníh tam vydrží často až do konce dubna. Někteří turisté proto spojují na jaře lyžování na Čertově hoře s jízdou na kolech po horských cestách, z nichž už sníh zmizel.

Od 30. března 2020 sníží Sportovní areál Harrachov ceny jízdného každý týden o pět procent až do 250 korun. Zlevňování se týká celodenních a odpoledních jízdenek.

Sportovní areál Harrachov

adresa: Harrachov 225, Harrachov, 51246
tel: +420 481 529 353
email: [email protected]

www.skiareal.com

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Mohlo by se vám také líbit

BRuNO family park – zábavní park v Brně!

Icon 25.12.2020

Největší zábavní park v Brně! 40 atrakcí na 4 000 m2 ve vnitřní klimatizované čá...

Celý článek

1. ročník DĚTSKÝCH SUPRO PADDLEBOARD závodů

Icon 18.05.2021

Zveme Vás na 1. ročník DĚTSKÝCH SUPRO PADDLEBOARD závodů, které proběhnou na pražské Císař...

Celý článek

Dopravní hřiště pro veřejnost na Praze 5 je opět v provozu

Icon 05.06.2021

Dopravní hřiště najdete při Základní a Mateřské škole Barrandov I., která sídlí na adrese ...

Celý článek

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus

Icon 21.03.2021

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus jsou otevřeny každý den kromě pondělí, a to od...

Celý článek

S DĚTMI za zážitky pro ty nejkrásnější chvíle

Icon 14.06.2021

Jak je to ještě daleko? Kdy už tam budeme? A proč musíme jet zrovna tam? Typické otázky z ...

Celý článek

Hurvínek slaví neuvěřitelné 95. narozeniny

Icon 30.04.2021

95 je úctyhodný věk. Takového věku se obvykle dožívají pouze senioři! A Hurvínek je malý k...

Celý článek
Reklama
Reklama