Na kole Vranovskem – Frejštejn, Uherčice a Šafova

vranovske_skaly.jpgVranovsko – to je kraj podél státní hranice s Rakouskem s hluboce zaříznutým a meandrujícím údolím řeky Dyje, s Vranovskou přehradou (která je nazývána Moravský Jadran pro své klimatické podmínky), táhnoucí se v délce 30 km od Vranova nad Dyjí až k Podhradí nad Dyjí s velkým množstvím rekreačních objektů a možnostmi pro koupání, rybaření, vodní sporty a další aktivity. Okolí je převážně mírně zvlněné s množstvím vesniček mezi většími poli, málo zalesněné, pouze na svazích nad řekou se dochovaly lesnaté a keřovité porosty se skalisky. Území je velmi zajímavé pro cyklisty, protože je zde spousta asfaltových cest a hraničářských silniček, a navíc málo aut mimo rekreační oblasti. Postupně zde vznikají přechody do Rakouska pro pěší, cyklisty i motoristy, takže můžete spojit návštěvu tohoto kraje s vyjížďkou do ciziny.
Vranov nad Dyjí – vyhledávané turistické centrum jižní Moravy, obec na řece Dyji pod hrází Vranovské přehrady, jedna ze vstupních bran do Národního parku Podyjí.
Uherčice – obec nedaleko Podhradí, Vysočan a Vratěnína (celní přechod). Na návsi je malý rybník s ostrůvkem a vedle státní zámek Uherčice – zámecký komplex se 4 nádvořími a zahradami včetně anglického parku s romantickými stavbami. Pův. gotická tvrz renesančně přestavěná po pol. 16. stol., barokní úpravy. Autorem jedinečné štukové výzdoby Baltazar Fontana. Po roce 1945 byl zámek bezohledně zdevastován jednak armádou a pak státním statkem, což vedlo až ke zřícení části zámku i se vstupní věží. Na přístupové cestě k zámku se rozkládá volně řešený park o rozloze téměř 3 ha. Na svazích nad potokem vznikl v r. 1800 anglický park. Zámek poprvé zpřístupněn veřejnosti v r. 1996 v současné době se provádějí renovační práce objektů značně zdevastovaného zámku. Zpřístupněné prostory – vstupní arkádové nádvoří, část hlavního nádvoří, zámecká kaple a pět reprezentačních místností včetně komorního divadla (interiéry s cennou štukovou výzdobou, provizorní náznakové instalace). Ukázka postupu stavebních a restaurátorských prací.
Stálky – obec nedaleko hranice na rovině mezi Podhradím a Šafovem. Pochází ze 14.st. a má ne zcela obvyklou architektonickou stavbu půdorysu, protože zdejší stavení mají předzahrádky se štíty do silnice. Návsí protéká potok, který ústí do Dyje za Podhradím. Byla zde cihelna a vyráběla se tu podomácku kolomaz a dřevěné uhlí. Měla tu své oddělení pohraniční finanční stráž (1924). Z památek lze jmenovat : kostel, původně gotický je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie a postupnými přestavbami, dále socha sv. Jana Nepomuckého, v okolí bylo více božích muk a křížů.
Šafov – obec leží hned vedle hranice s Rakouskem (letní přechod), obklopena pěti rybníky (chovné). V obci je nepřehlédnutelný farní kostel sv. Bartoloměje z 1. pol. 18 století má gotické jádro. Socha sv. Jana Nepomuckého, jejíž podstavec sloužil zčásti jako místní pranýř. Na severním okraji obce je židovský hřbitov se zachovalými původními náhrobky. Obec měla pohnutou minulost – původně ze 14.st., v husitských válkách zničená, pak obec s luteránskou vírou byl pokatoličtěna v 17.st., v 18.st. přicházejí první židé. Ve 20st.zde bylo oddělení finanční stráže, celní úřad, četnická stanice, lékař a pošta, výroba vah a závaží, likérka, 2 mlýny, 2 cihelny, také dvě vápenky. Pak přišly doby železné opony.
Celý článek naleznete na www.trasovnik.cz
Poloha:
mapa_vranovokoli.gif

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

1. ročník DĚTSKÝCH SUPRO PADDLEBOARD závodů

Icon 18.05.2021

Zveme Vás na 1. ročník DĚTSKÝCH SUPRO PADDLEBOARD závodů, které proběhnou na pražské Císař...

Celý článek

Dopravní hřiště pro veřejnost na Praze 5 je opět v provozu

Icon 05.06.2021

Dopravní hřiště najdete při Základní a Mateřské škole Barrandov I., která sídlí na adrese ...

Celý článek

Tajuplné příběhy okolí Berounky aneb vodácká dovolená v kraji Oty Pavla

Icon 06.06.2021

Vydejte se na 4denní plavbu po královně českých vodáckých řek – Berounce. Klidně se linouc...

Celý článek

Sedačky na kolo Bobike

Icon 26.08.2021

Značka cyklosedaček Bobike je díky svému původu v Nizozemí oblíbená především v zemích Ben...

Celý článek

DEN PRO OSTROV. Tradiční akce pro celou rodinu

Icon 07.06.2021

Nenechte si ujít zábavnou akci pro celou rodinu. V programu vystoupí ostrovské kapely, pre...

Celý článek

Je to tady! MINI B7 na Skalce

Icon 15.09.2021

Zábavný den pro malé i velké sportovce. B7 je mezi běžci známý pojem. Na Skalce si ji může...

Celý článek
Reklama
Reklama