Buštěhradská dráha

Přestože se dráha jmenuje „buštěhradská“, marně byste přímo v Buštěhradě hledali nádraží. Nejbližší železniční stanice je Buštěhrad-Vrapice, která je vzdálena od Buštěhradu asi tři čtvrtě hodiny. Zavinili to, jako i na jiných místech, místní usedlíci, kteří si nepřáli drážní koridory v blízkosti svých polí. Obávali se, že by mohlo od lokomotivy vzplanout obilí. Buštěhradská železnice byla druhou nejstarší dráhou se železnými kolejemi na evropském kontinentu. Prvenství patřilo koněspřežce, která vedla z Českých Budějovic do rakouského Lince.
Stavba trati byla zahájena v roce 1827. Původní projekt předpokládal, že dráha s koňským potahem povede z Prahy-Brusky až do Plzně. Práce však postupovaly pomalu. Úsek z Prahy přes Pletený Újezd, Výhybku (Kladno) a Rozdělov do Lán byl dokončen v roce 1830. O tři roky později byl prodloužen k pile Brejl a teprve v roce 1836, kdy ji koupil majitel křivoklátských lesů kníže Fürstenberg, byl dohotoven úsek k Pilské hájovně. Tím výstavba skončila, dál směrem na Plzeň se již nikdy nepokračovalo.
Kromě dopravy dříví z rozsáhlých lesů sloužila Buštěhradská dráha především pro převážení uhlí z kladenských dolů. V roce 1853 koupila koněspřežnou dráhu Společnost Buštěhradské dráhy a o deset let později ji přestavěla na parní železnici (dnešní trať 120). Při přestavbě použila necelou polovinu drážního tělesa. Původní „koňka“, budovaná podle projektu slavného geologa a paleontologa, inženýra Joachima Barranda, měla totiž mnoho zatáček, aby co nejvíce procházela lesem a vyhnula se přírodním překážkám. Nová trať byla vedena příměji, závěrečný úsek mezi Lány a Píní byl vynechán úplně.
Nejzajímavější pozůstatky druhé nejstarší evropské dráhy naleznete v lesích mezi Pilským rybníkem, hájovnou Brejl a Lány. Jde především o zbytky částí bývalých náspů, zajímavé tunelové průkopy a rozličně tvarované mostky.
Příjezd: Po silnici z Lán směrem na Křivoklát do údolí potoka Klíčava; zbytky trati jsou například na levém břehu Klíčavy směrem k Pilskému rybníku.
Pro Rodinnevylety.cz zpracovala: Michaela Krátká

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Jihočeská Plavební

Icon 17.04.2021

Jihočeská plavební společnost provozující výletní lodní dopravu po řece Vltavě a Lužnici&n...

Celý článek

Lodní doprava po Orlické přehradě

Icon 17.05.2021

Vzhůru na palubu, dálky volají! A to v případě největšího vodního díla na řece Vltavě...

Celý článek

Na trať v Zoo Praha opět vyjede legendární dětská tramvaj

Icon 02.06.2021

V sobotu 5. června dopoledne se v Zoo Praha znovu rozjede oblíbená dětská tramvajka. Po ce...

Celý článek

Tajuplné příběhy okolí Berounky aneb vodácká dovolená v kraji Oty Pavla

Icon 06.06.2021

Vydejte se na 4denní plavbu po královně českých vodáckých řek – Berounce. Klidně se linouc...

Celý článek

DEN PRO OSTROV. Tradiční akce pro celou rodinu

Icon 07.06.2021

Nenechte si ujít zábavnou akci pro celou rodinu. V programu vystoupí ostrovské kapely, pre...

Celý článek

Zámek plný hraček. Otevření nových expozic v Kamenici nad Lipou

Icon 11.06.2021

Rájem dětí i rodičů se stal půvabný zámek Kamenice nad Lipou u Jindřichova Hradce, který j...

Celý článek
Reklama
Reklama