Na trať v Zoo Praha opět vyjede legendární dětská tramvaj

V sobotu 5. června dopoledne se v Zoo Praha znovu rozjede oblíbená dětská tramvajka. Po celkové rekonstrukci bude nejen sloužit dalším generacím dětských návštěvníků zoologické zahrady, ale jistě také vzbudí nostalgické vzpomínky u mnohých rodičů, nebo dokonce prarodičů, kteří se v ní vozili před desítkami let.

„Všechny tři tramvajové vozy i koleje jsme od jejich majitelů – rodiny Paldusových – odkoupili a po důkladné rekonstrukci začneme od této soboty legendární dětskou tramvajku znovu provozovat,“ řekl ředitel Miroslav Bobek. „Na první jízdu obnovenou tramvajku vypraví paní Jaroslava Paldusová, která ji obsluhovala plných 43 let a byla svými dětskými zákazníky nesmírně oblíbená.“

Tramvajku v roce 1976 vyrobil pan Vratislav Paldus. Už tehdy měla číslo 11 a cílovou stanici Liboc – Divoká Šárka, nejezdila ale na elektřinu. Elektromotor a baterie dostala tramvajka až později. V roce 2001 se pak přestěhovala na nové místo poblíž restaurace Gaston. Po známé trati bez výhybky jezdila populární dětská tramvaj na okruhu dlouhém 97 metrů až do předloňského listopadu. S její rekonstrukcí pomohli i experti z Výzkumného ústavu kolejových vozidel a Dopravní podnik hl. m. Prahy.

Sobotní program začíná od 10.30 hudebním vystoupením. Krátce před 11. hodinou pak ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek společně s paní Jaroslavou Paldusovou a technickým ředitelem Dopravního podniku hl. m. Prahy Janem Šurovským slavnostně obnoví provoz tramvajky na trati v areálu zoo. Až do 16.00 čeká na návštěvníky také doprovodný program v podobě kreativních dílen, soutěžní stezky i nabídky suvenýrů se symbolikou dětské tramvajky.

Dopravní podnik hl. m. Prahy nasadí na linku 41 v rámci této akce historickou tramvaj, která byla předlohou právě dětské tramvajky v Zoo Praha. Po celý den pak budou v obou tramvajích vzájemně akceptovány dětské jízdenky.

Foto: Vratislav Paldus tramvajku stvořil, život jí však vdechla jeho manželka Jaroslava, která ji 43 let obsluhovala. Nyní se po rozsáhlé rekonstrukci legendární dětská tramvaj opět vrací a první návštěvníky sveze již tuto sobotu. Snímek je z října 2016. Autor: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Doprovodný program pro návštěvníky (10.00–16.00)

Kreativní dílna a výroba historické čepice: Mezi 10.00 a 16.00 mohou návštěvníci zavítat do výtvarné dílny, kde si vyrobí papírovou čepici po vzoru té historické z doby uvedení tramvajky na trať.

Kvízová a herní stezka a soutěž o model dětské tramvajky: Od 10.00 do 16.00 budou moci návštěvníci vyrazit od hlavního vchodu směrem k dětské tramvajce po soutěžní stezce s historickými fotografiemi dopravních prostředků. Na závěr budou vyhlášeni dva vítězové kvízu. Oba získají model tramvajky, první bude vyhlášen ve 12.00 a druhý v 16.00.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Jihočeská Plavební

Icon 17.04.2021

Jihočeská plavební společnost provozující výletní lodní dopravu po řece Vltavě a Lužnici&n...

Celý článek

Hurvínek slaví neuvěřitelné 95. narozeniny

Icon 30.04.2021

95 je úctyhodný věk. Takového věku se obvykle dožívají pouze senioři! A Hurvínek je malý k...

Celý článek

1. ročník DĚTSKÝCH SUPRO PADDLEBOARD závodů

Icon 18.05.2021

Zveme Vás na 1. ročník DĚTSKÝCH SUPRO PADDLEBOARD závodů, které proběhnou na pražské Císař...

Celý článek

Lodní doprava po Orlické přehradě

Icon 17.05.2021

Vzhůru na palubu, dálky volají! A to v případě největšího vodního díla na řece Vltavě...

Celý článek

Dopravní hřiště pro veřejnost na Praze 5 je opět v provozu

Icon 05.06.2021

Dopravní hřiště najdete při Základní a Mateřské škole Barrandov I., která sídlí na adrese ...

Celý článek

Tajuplné příběhy okolí Berounky aneb vodácká dovolená v kraji Oty Pavla

Icon 06.06.2021

Vydejte se na 4denní plavbu po královně českých vodáckých řek – Berounce. Klidně se linouc...

Celý článek
Reklama
Reklama