Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Hrad Kost – klenot Českého ráje

kost5.jpgJe mnoho důvodů, proč byste si hrad Kost neměli nechat ujít – alespoň pokud patříte mezi dobrodruhy a romantiky, rádi se touláte zachovalou přírodou a obdivujete historické stavby, dýchající tajemnou atmosférou. Kost se nachází v místech, kde se stýká Prokopské údolí s údolím Plakánek. Okolní krajina je celkem příznačně nazvaná Český ráj. Zvlněný terén je pokryt mozaikami lesů, luk a lesů a posetý zříceninami, hrady i zámky. Mezi nejznámější patří Trosky, Humprecht, Hrubá Skála, Valdštejn a Valečov.

Majestátní Kost má mezi ostatními středověkými hrady zvláštní postavení. Je nejzachovalejší. Historie stavby sahá až do 14. století. Hrad zažil dobu slávy i úpadku. Nějaký čas dokonce sloužil jako sýpka, aby byl v 50. letech 20. století rekonstruován. Dnes je Kost v soukromém vlastnictví rodiny Kynských. Památka je přístupná veřejnosti. Pravidelně se zde pořádají nejrůznější kulturní akce. Turista ocení prohlídky v dobových kostýmech, přehlídky letu dravců, divadlo na nádvoří či skutečné kuchařky v místní černé kuchyni, které nabízejí k zakousnutí tradiční koláče.

Kost má od všeho trochu. Zavděčí se milovníkům romantických a upravených místností, zařízených tak, jak velel vkus dob dávno minulých, a přitom nadchne vyznavače tajemné, ba pochmurné atmosféry. Prohlídkové okruhy jsou zde dva: Hradní paláce a Středověká mučírna . Kostečtí průvodci jsou milí a vzdělaní, takže ať se rozhodnete jakkoli, nudit se nebudete.

Čím Kost vás hrad Kost dostane? Zajímavé exponáty uvidíte v průběhu celé prohlídky. Při vstupu na první nádvoří zaujme pozornost velká dřevěná konstrukce. Jedná se o funkční kopii katapultu, který se používal ve středověku při dobývání hradů. Provozuschopná je i replika gilotiny, vystavená v mučírně. Na jejím originále se popravovalo ještě za první republiky a protektorátu. Obraz, vystavený v prostorách Vartemberského paláce, je opředen tajemstvím. Vystavit ho nechali dnešní majitelé hradu – bratři Kinští. Jejich rodu patří ta záhadná podobizna, provrtaná kulkou, snad odnepaměti. Avšak nikdo si už dávno nepamatuje, koho ženský portrét zpodobňuje a čím si střelu vysloužil. Lidová báchorka podává zajímavé vysvětlení. Rád vám ji povykládá každý zdejší průvodce. Nač ještě váhat!? Český ráj nabádá k navštívení…

Text a foto: Michaela „Mysha“ Košťálová (www.myshaweb.cz)

Fotky:
kost5.jpgkost3.jpgkost2.jpg

3 komentáře

  1. karolína napsal:

    kost je nejlepší hrad na jakém jsem byla je hezky ale moc strašidelný

  2. karolína napsal:

    hrad kost je moct hezký už jsem na něm byla v hladomorně to bylo pro menší děti ošklivé ale jinak to je nejkrásnější hrad na jakém jsem byla doporučuji ho všem kteří se nebojí hladomorny a mučírny

  3. Milan napsal:

    Plakánek už jen pro pláč … Plakánek bývala nejkrásnější oblast v Českém Ráji. Procházka Plakánkem byla pro mě vždy krásná. Cestičku obklopovalo mnoho stromů, které poskytovaly stín a zpevňovaly cestičku vedoucí nad podmáčenou loukou, kousíčkem lužního lesa a posléze i podél rybníku. Mezi stromy bylo dosti krásných velikánů, stáří některých jistě více než 100 let. Poskytovaly stín a udržovaly i příjemnou vlhkost. Dnes vás tam očekávají pouze holé vyprahlé skály a holá, sluncem vyprahlá prašná cestička. Byly vykáceny všechny stromy, které byly v dosahu techniky z úzké cestičky. Byl zničen neopakovatelný reliéf krajiny. Kouzlo Plakánku zmizelo. Zničila je hladovost lidí po penězích. K čemu je nám cedule na uvítanou, že se nacházíte v chráněné krajinné oblasti? Takových míst jako byl Plakánek nemáme mnoho. Máme ale stále mnoho lidí mezi námi, kterým jsou peníze víc než krásná příroda ! Čtyři či pět generací si budou lidé muset počkat, než narostou nové stromy do majestátné velikosti. Hanba všem co se podíleli na zničení jedinečně krásného kousku přírody.