REKLAMA
Kam na výlety s dětmi a rodinou
Dnes je 1.12. a svátek má Iva

Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem — nejstarší regionální muzeum přírody v Evropě

Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem — nejstarší regionální muzeum přírody v Evropě

Skanzen - Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem, Skanzen, Přerov nad Labem, Česko, Zobrazit na mapě

Polabské národopisné muzeum je oficiální název nejstaršího českého skanzenu lidové architektury, který sídlí ve středočeském Přerově nad Labem.  Najdete ho v centru města v sousedství renesančního zámku. Prvním muzeem tohoto druhu v Čechách bylo právě toto muzeum.

Krátce z historie národopisného muzea

Jeho počátky sahají až do roku 1895, kdy bylo v upravené bývalé kovárně a rychtě, nazývané pak staročeská chalupa, zřízeno regionální národopisné muzeum. Rychlý pokrok v zemědělské výrobě, ale především převratné změny ve způsobu života venkovského obyvatelstva vedly během posledního půlstoletí k úplnému zániku tradiční české vesnice. Proto se koncem šedesátých let ujala myšlenka zachránit v několika českých regionech, kde k tomu byly podmínky, alespoň menší soubory vybraných objektů přenesením do „záchranných skanzenů“ – specializovaných muzeí lidové architektury, národopisných muzeí v přírodě. Novodobá historie muzea v přírodě, jako záchranného skanzenu lidové architektury středního Polabí, byla započata v roce 1967.

Současnost Polabského národopisného muzea Přerov nad Labem

V současné době muzeum v přírodě tvoří na ploše dva hektary téměř čtyřicet objektů lidové architektury, a to devět chalup, včetně tzv. staročeské chalupy, sedm špýcharů, čtyři stodoly, kaplička a další drobná lidová architektura.

Zařízené interiéry chalup jsou doplněny figurínami a představují život na polabské vesnici do poloviny 20. století. V objektu bývalé panské bednárny, jejíž součástí je i stará vesnická škola, se pořádají výstavy s národopisnou tématikou. Tradičními se staly velikonoční a vánoční výstavy s doprovodným programem v celém areálu skanzenu.

Další pobočky k navštívení

Polabské muzeum Poděbrady

Polabské muzeum sídlí od roku 1906 v budově nejstarší poděbradské školy, středověkého původu, přestavěné v roce 1846, která v roce 2009 a 2010 prošla náročnou rekonstrukcí včetně kompletní rekonstrukce stálých expozic. Součástí muzea je i památkově chráněný středověký špitál z roku 1444 zvaný Kunhuta.

Vlastivědné muzeum Nymburk

Vlastivědné muzeum Nymburk je od července 2019 dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce, a to na dobu přibližně 5 let. Již brzy se tedy můžete těšit na jeho znovuotevření.

Památník krále Jiřího z Poděbrad

Památník krále Jiřího z Poděbrad je umístěn v nejstarší části poděbradského středověkého hradu, v bývalé kapli Klanění svatých Tří Králů. Prostřednictvím výjimečných gotických nástěnných maleb a stovek vystavených exponátů seznamuje s obdobím 14. a 15. století, kdy poděbradské panství vlastnili páni z Kunštátu. Většina expozice je věnována životu a odkazu českého krále Jiřího z Poděbrad.

Muzeum Bedřicha Hrozného Lysá nad Labem

Stálá nová expozice Muzea Bedřicha Hrozného je umístěna v nově rekonstruovaném barokním památkově chráněném domě. Seznamuje návštěvníky prostřednictvím množství sbírkových předmětů a prezentačních panelů s významnými etapami bohaté historie spojené s městem Lysá nad Labem. 

Kalendář akcí pro toto místo

Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem — nejstarší regionální muzeum přírody v Evropě
Prohlédnout akce

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA