Do města Opočna se vrátí středověk

Opočno pod Orlickými horami zažije 13. září na jeden den středověk. Kdo vejde na Trčkovo náměstí, rázem se ocitne v roce 1424, kdy vládnul Jan Městecký. Ten město dovedl ke zkáze – bylo vypáleno husitskými vojsky. To mělo zásadní vliv na další vývoj po několik staletí. Diváci vejdou na náměstí a tím i do historie právě ve chvíli, kdy Městecký prochází se svou družinou městem a obyvatele chlácholí, že jim nic nehrozí. Platí jim jídlo, pití, pořádá šermířské turnaje a všichni se baví. Návštěvníci na vlastní kůži zažijí pocit ohrožení ohněm a nájezdem husitů. Na Trčkově náměstí budou obdivovat šikovné ruce řemeslníků. Mohou být okradeni lapkou nebo žebrákem. Připletou se do manželské hádky nebo opilecké rvačky. Při toulkách starobylými uličkami uvidí trestání podvodného trhovce, udatné šermíře, bláznivého kejklíře, svůdné tanečnice a nelítostné katy. Dospělí zájemci si poslechnou historickou hudbu, nakoupí na lidovém trhu a děti se zasmějí loutkové pohádce Žižka u hradu Rabí. Trubadúr se bude dvořit dámám, bude jim klečet u nohou a hrát na loutnu. Jeho fanfáry vždy oznámí projev Městeckého, který se uskuteční 4X za den na Trčkově náměstí. Středověký program s historickými průvody začne v 10 hodin, kdy se otevře lidový trh a bude pokračovat nepřetržitě do 21 hodin, kdy se nad náměstím rozzáří ohňostroj.
Akci Středověké Opočno pořádá sdružení DIVADLO s podporou Města Opočna v rámci oslav 940 let od první písemné zmínky o městě v Kosmově Kronice české.
Z historie: Rok 1424, kdy byl majitelem opočenského panství Jan Městecký z Opočna, kdysi věrný stoupenec Husova učení, který se posléze obrátil na víru katolickou, a to z důvodu zištných
a pragmatických. Neustále tonul v obavách před pomstou Jana Žižky z Trocnova. Po jeho smrti
u Přibyslavi v říjnu 1424 ho však zachvátila neobyčejná radost a cítil se být silným v kolenou. Netušil, že Žižkovi věrní založí ve východních Čechách bratrstvo tzv. sirotků a on jim bude jako zrádce první na očích. Tak se i stalo, a sirotci vzkvétající město roku 1425 oblehli, zničili a vypálili. To však Jan Městecký o rok dříve ještě netušil a byl sebejistým pánem.

www.dobredivadlo.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Komentáře k článku (0)

Reklama

Mohlo by se vám také líbit

Kreativní zóna DEPO2015 v Plzni

Icon 25.12.2020

Jsme prostor plný kultury a podnikavých nápadů. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Pl...

Celý článek

Exkurze ve sklárně RÜCKL

Icon 18.04.2021

Objevte kouzlo tradičního sklářského řemesla a staletých výrobních postupů sklárny Rückl v...

Celý článek

BRuNO family park – zábavní park v Brně!

Icon 25.12.2020

Největší zábavní park v Brně! 40 atrakcí na 4 000 m2 ve vnitřní klimatizované čá...

Celý článek

RODINNÝ ZÁBAVNÍ PARK LABYRINT

Icon 26.12.2020

Labyrint se nachází v budově zrekonstruované zámecké sýpky v klidné lokalitě Nad...

Celý článek

Víkend s panenkami v Rokycanech proběhne 21.-22. 8. 2021

Icon 26.05.2021

Ve dnech 21.-22.8.2021 se v Rokycanech uskuteční akce příznačně nazvaná „Víkend s panenkam...

Celý článek

Sochy z písku v Písku

Icon 18.05.2021

V samém centru historického klenotu nad řekou Otavou, u národní kulturní památky, kte...

Celý článek
Reklama
Reklama