Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image

27 června, 2011:

Vypravte se za znovuobnovenou horskou romantikou

Vypravte se za znovuobnovenou horskou romantikou
Pohlednicové scenérie, rozmanitá krajina, nově obnovená tajemná rašeliniště. To všechno na vás čeká, když se buď na kole, nebo pěšky vydáte na Cínovecký hřbet v Krušných horách. A když budete mít štěstí, zahlédnete i chráněného tetřívka. Mezi rašeliníkem zase můžete spatřit masožravou květinu rosnatku, jak má políčeno na neopatrné mouchy a komáry.

Cínovecký hřbet je součástí přírodního parku Východní Krušné hory, který byl založen v roce 1995. Jeho smyslem je zachovat typickou horskou krajinu Krušných hor.

Historie Krušných hor byla bohužel přesně taková, jak napovídá jejich název; v éře socialismu se tohle pohoří stalo přímo symbolem devastace krajiny. Původní rašeliniště postupně ustoupila zemědělství a intenzivnímu lesnímu hospodaření. Lesy později odumřely vinou průmyslových exhalací a kyselých dešťů. Holé stráně byly poté v rámci experimentu necitlivě osázeny stříbrnými smrky.

Dnes se příroda Krušných hor postupně zotavuje a díky péči lesníků i ekologů se horám navrací jejich původní vzhled. Tak třeba na Cínoveckém hřbetu, kam povede náš výlet, revitalizoval institut aplikované ekologie Daphne díky podpoře společnosti NET4GAS plochu 20 hektarů rašelinišť. Přesvědčte se na vlastní oči, jak se krušnohorská krajina proměňuje k lepšímu. (Pokračování textu…)