Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image

Únor, 2008:

Hrady a zámky České republiky

Již za měsíc se otevře většina bran našich hradů a zámků. Oblíbená místa pro výlety s rodinou a dětmi. Pro Vaši inspiraci přinášíme pár tipů na zajímavé hrady a zámky c celé republiky. Čerpali jsme z partnerského webu www.vyletnik.cz, který popisuje snad všechny dobré turistické cíle v Čechách a na Moravě. Mnoho dalších tipů a fotografií najdete v naší rubrice Hrady a zámky.
(Pokračování textu…)

Kam s dětmi? Do perníkové chaloupky

Muzeum perníkářského umění se sice může v oficiálních publikacích pěkně vyjímat, nicméně pro Perníkovou chaloupku je to podtitul trochu nevhodný. V budově někdejšího loveckého zámečku se totiž nachází pohádkově pojatá expozice s nefalšovanou ježibabou a vězením pro zloděje perníku. Užije si zde celá rodina, což se o obvyklém muzeu říci většinou nedá.

Perníková chaloupka

(Pokračování textu…)

Kam s dětmi? Za Mikešem do Hrusic

První písemná zmínka o Hrusicích je z r. 1205. V nejstarších dobách Hrusice zřejmě patřily pod přímou správu Přemyslovců. Později přecházely pod správu blízkých hradů. Posledními majiteli panství byla hrabata Khevenhueller-Metsch, sídlící na Komorním Hrádku u Chocerad. V tomto poddanském vztahu setrvala obec až do roku 1848. Zřízení samosprávy přineslo rozvoj. (Pokračování textu…)

O nejpohádkovější hrad nebo zámek – Anketa

Vánoční čas nám znovu připomněl i celou řadu filmových a televizních pohádek, a tím nás také nepřímo vrátil na místa jejich natáčení… Víte, kde vznikaly mnohé nejoblíbenější a klasické pohádky? Vzpomeňme jen pár těch nejvýznamnějších: Pyšná princezna, Jak se budí princezny? nebo Princ a Večernice…

(Pokračování textu…)

Kam s dětmi? – Babiččino údolí

Krajinu táhnoucí se od České Skalice podél řeky Úpy k severu nazval Babiččiným údolím poprvé roku 1878 smiřický lékař a spisovatel Otakar Jedlička a stejný název nese i zdejší přírodní a kulturní památka. Do údolí se cesta noří na severním okraji města pod strmými opukovými srázy Vinice. Údolní niva se pak poněkud rozšiřuje a trasa za loveckým pavilonem protíná silnici. Pak nás už čekají objekty důvěrně známé nejen z Babičky Boženy Němcové, ale i z doby prvních školních výletů – Ratibořický zámek, Ludrův mlýn, pomník Babičky s vnoučaty sochaře Otty Gutfreunda z roku 1922, Panská hospoda a zejména Staré bělidlo s Viktorčiným splavem. Nic nevadí, že spisovatelka přetvořila realitu svým snem a fantazií. Navíc v sezóně čas od času údolí ožívá stylizovanými postavami z Babičky a budeme-li mít štěstí, možná potkáme babičku s dětmi nebo paní kněžnu v parku. Údolí má i další zajímavosti, poučit se o nich můžeme z informačních tabulí naučné stezky.

Zdroj: Vyletnik.cz

Kam na lyže s dětmi? – Bouřňák

Bouřňák je významný vrchol (869 m n. m.) na hřebenu Krušných hor. Ve vrcholové části se rozkládá starý bukový porost, zdeformovaný větrem do zvláštních tvarů. Tyto takzvané “Buky na Bouřňáku” byly vyhlášeny přírodní památkou. Na vrcholu Bouřňáku stojí turistická chata Karla Líma z roku 1928. Na svazích Bouřňáku můžeme v zimní sezóně využít šest sjezdovek v délce 4 km, z nichž některé jsou upraveny i pro noční lyžování. “Údolíčko” je ideální pro děti a začínající lyžaře. Pro mírně pokročilé je určena „Hrobská sjezdovka“ s výjimečným výhledem na půvabnou krajinu Českého středohoří. Ti nejodvážnější mohou prověřit své schopnosti na „Slalomovém svahu“, který patří mezi nejstrmější v České republice.

Denně aktualizované sněhové zpravodajství nejen z Bouřňáku.

Zdroj: Vyletnik.cz