Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image

Prosinec, 2007:

Vlašim – výprava za pokladem

V malebném městečku Vlašim, ležícím asi 50 km jihovýchodně od Prahy, vás uvítají tři věže. Jedna zdobí gotický kostel sv. Jiljí, jehož interiéru dominuje monstrózní lustr, původně umístěný v paláci na Valdštejnském náměstí v Praze. Druhá věž patří kostelu československých husitů, v němž prý kázal Mistr Jan Hus. Útroby svatostánku údajně ukrývají cenný zvon z roku 1433. Poslední vlašimská věž náleží zámku. (Pokračování textu…)

Švihov (aneb jak obilí zachránilo kus historie)

svihov1.jpgNa nedobytnou pevnost při řece Úhlavě jsou Západočeši po právu hrdí. Švihov, nacházející se asi pětadvacet kilometrů na jih od Plzně, je nejzachovalejší a zároveň největší vodní hrad v Čechách. Za jeho autenticitu svým způsobem vděčíme obilí. Od 17. století do konce druhé světové války byla totiž stavba využívána jako sýpka. A jak je známo, hospodářské budovy nepotřebují sofistikované zásahy věhlasných architektů. Díky tomu se Švihov zachoval tak, jak vypadal v době své největší slávy – tedy na přelomu 15. a 16. století. Jedná se o „poslední skutečný“ hrad u nás. Po něm už se stavěly jen zámky. (Pokračování textu…)

Hrad Rabí

rabi - foto.jpgRabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách – zdobí skalnatý vršek nad stejnojmennou vesničkou asi 120 km od Prahy. Dostat se sem můžete autem, busem, vlakem… a nebo taky na kole po značené cyklostezce, pěšky po turistické trase či na loďce po řece Otavě, která se vine zalesněným krajem a připomíná někdejší slávu místních zlatokopů. (Pokračování textu…)

Hrad Houska – kudy do pekla?

Asi čtyřicet kilometrů severně od Prahy se na skále mezi stromy ukrývá nevelký, nevýrazný hrad/zámek (či úplně nejpřesněji „renesanční zámek s prvky gotického hradu“) Houska. S oblíbeným pečivem to nemá co dělat; stavba získala jméno podle jistého Houseky, kterému toto někdejší hradiště věnoval otec – vévoda Pšovanů. (Pokračování textu…)

Strakonice – město dudáků a zakletých panen

strakonice2.jpgJihočeská metropole, ležící na soutoku Otavy a Volyňky asi padesát kilometrů severozápadně od Českých Budějovic, se může pyšnit majestátním hradem, honosnými kostely a půvabnými ukázkami jihočeského selského baroka. Nicméně většina z nás si Strakonice spojuje s dudáky; přesněji s tím nejznámějším z nich – Švandou z Tylovy báchorky. (Pokračování textu…)

Předvánoční Pražský hrad a Staroměstské náměstí

DSC_8012.JPGO víkendu jsme se byli podívat na Pražském hradě. Prošli jsme si celý komplex, od Loretánského náměstí, přes hlavní vchod do hradu, kde jsme zrovna viděli střídání stráží, obešli jsme chrám svatého Víta, a malými uličkami se dostali až na Nejvyšší purkrabství, kde byla výstava betlémů. Betlémy se nám moc líbily, škoda, že zde byl ale zákaz focení.
Přes staré zámecké schody jsme se dostali na metro “Malostranská” a odtud jednu stanici metrem na “Staroměstskou”. Došli jsme na Staroměstské náměstí, kde probíhali tradiční vánoční trhy. Bohužel s romantikou to nemá nic společného, davy a davy lidí, zmatek, komerce kam se člověk podívá. Celá trasa je dostupná i pro kočárky, někdy je třeba kočárek nést (v metru na schodech apod.) (Pokračování textu…)