Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image

Srpen, 2006:

Cornštejn

800px-ZÅ�ícenina_hradu_CornÅ¡tejna.jpgCornštejn je zřícenina hradu nacházející se asi 8 km severozápadně od města Vranov nad Dyjí v okrese Znojmo. Hrad se nachází na vysokém ostrohu nad údolím řeky Dyje v současnosti zatopeném Vranovskou přehradou asi jeden km od hradu Bítov na posílení jehož obrany byl v roce 1298 postaven. Na výšině jihozápadně od hradu byla v 16. století vybudována mohutná předsunutá čtyřhranná věž. Od roku 1617 je hrad opuštěn a mění se v zříceninu. Do dnešní doby se zachovala rozsáhlá zřícenina s několika branami, sklepními prostorami a dvěma studnami. Svahy v okolí hradu Cornštejn jsou chráněny jako přírodní rezervace o rozloze 18,6 ha. Svahy jsou porostlé teplomilnou lesostepní vegetací. (Pokračování textu…)

Trosky

Trosky.jpgZříceniny hradu Trosky se nacházejí na dvou bizarních čedičových sopouších nad obcí Troskovice asi 9 km jihovýchodně od Turnova. Zříceniny hradu tvoří typickou dominantu Českého ráje. Hrad založil Čeněk z Vartenberka před rokem 1396, ze kterého je o něm první písemná zmínka. Na počátku 15. století byl majetkem Oty z Bergova a v roce 1424 odolal husitskému dobývání. Poprvé dobyt byl až vojsky krále Jiřího z Poděbrad v roce 1467. Ke konci 15. století přestaly být Trosky sídlem panství a začaly chátrat a po třicetileté válce byly již zříceninou. Základní schema hradu bylo dáno přírodními podmínkami tvořenými dvěma čedičovými sopouchy a zvýšeným sedlem mezi nimi. Obě přírodní věže byly zvýšeny zděnými obytnými věžemi – nižší zvanou Baba a vyšší zvanou Panna, mezi nimiž bylo hradbami vymezeno dvojdílné hradní jádro. (Pokračování textu…)

Valečov – hrad v Českém Ráji

valecov1.jpgZříceniny skalního hradu Valečov se nacházejí na pískovcových skalách u vsi Boseň asi 3 km východně od města Mnichovo Hradiště v okrese Mladá Boleslav. Hrad byl založen v prvé polovině 14. století. Za husitských válek patřil známým husitským hejtmanům Bernartovi a Bartošovi z Valečova, Roku 1439 byl vypálen, avšak záhy poté byl obnoven. Od druhé poloviny 15. století střídal majitele a v 16. století byl dokonce rozdělen mezi dva držitele. Za Albrechta z Valdštejna byl připojen k Mnichovu Hradišti a postupné zpustl. Některé jeho prostory však sloužily jako nouzová obydlí chudiny až do 20. století. (Pokračování textu…)

Dostihové závodiště Velká Chuchle

DSC_7439.JPGKdo by neměl rád koně? V jejich těsné blízkosti se můžete ocitnout, pokud si jako cíl nedělního odpoledního výletu zvolíte dostihové závodiště ve Velké Chuchli. Začíná druhá polovina dostihové sezóny a zde můžete prožít napětí z dostihů a vaše děti se mohou zabavit v dětském koutku nebo využít prolézačky, houpačky a skluzavku na rozlehlém trávníku. Bohužel stav některých atrakcí je bohužel špatný a tak je třeba děti mít na pozoru. Věřím ale že se to brzy změní, neboť návštěvníků s dětmi přibývá.
Přístup na dostihové závodiště je bezbariérový z hlavního vchodu – pokud otevřou bránu pro vjezd. (Pokračování textu…)

Hrad Krakovec

Zříceniny gotického hradu z konce 14. století. Je nazýván také Červený zámek. V roce 1414 zde pobýval Mistr Jan Hus před odchodem do Kostnice. Hrad zpustl po požáru koncem 18. století. Krakovec dal postavit v 80. letech 14. století Jíra z Roztok, tehdy křivoklátský purkrabí a milec krále Václava IV. Šlo o prostou stavbu, v níž obytný účel převažoval nad vojenským. Obytné dvoupatrové trakty chovaly uprostřed dvůr, směrem k přístupnější straně ostrohu stála půlválcová věž, brána a příkop s padacím mostem. Architektonicky nejvýznamnějším prostorem pevnosti byla a zůstala hradní kaple. (Pokračování textu…)

Výlet jinak – letadlem

DSCF2374.JPGNudí vás už pěší výlety nebo výlety na kole? Vyzkoušejte výlet letadlem! Prinášíme vám několik záběrů krásných moravských hradů z ptačí perspektivy. Dívejte se a kochejte…

Chcete letět také? Podívejte se na nabídku našeho spolupracovníka (Pokračování textu…)