Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image

Červenec, 2006:

Kudrlinka.cz – smutek a bolest v dětských očích

kudrlinka.jpgV tomhle článku nenajdete tip na výlet, radu kam jet nebo co tam prožívat. Najdete v něm tip na pomoc, dobrý skutek. Při pročítání stránek Rodina.cz mě zaujala výzva a prosba o pomoc projektu Kudrlinka.cz , projektu, který pomáhá dětem nemocným leukémií. Asi každý ví, jaké to je, když dítě onemocní byť jen chřipkou.. Večer stojí u lůžka a poslouchá, jestli dýchá, nemá ucpaný nos a pečlivě sleduje teplotu. Nikdo si ale neumí představit zoufalství maminek, které stojí u lůžka s prckem, které má leukémii. Nikdo si nedokáže představit ty zoufalé oči plné bolesti, když vám ten prcek šeptá, jak ho to bolí… (Pokračování textu…)

Vodní nádrž Orlík a zámek Orlík

DSCN9776.JPGVodní nádrž Orlík je součástí Vltavské kaskády v jižních a středních Čechách. Byla vybudována v letech 1954–1961 a přehradila tok řeky Vltavy u Solenice na Příbramsku. Nese jméno zámku Orlík, který kdysi vystupoval na skále nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera. (Pokračování textu…)

Hrad Zvíkov

DSCN9723.JPGÚzká ostrožna nad soutokem řek Vltavy a Otavy byla od pradávna osídlená. Vynikající obranné možnosti skalnatého ostrohu s takřka kolmými stěnami s přístupem pouze po úzké šíji si uvědomovali i poslední Přemyslovci, kteří zde založili jeden z nejdůležitějších a nejvýstavnějších českých královských hradů. Jeho počátky nejsou doloženy písemnými prameny. Nejprůkazněji je historie postupného budování Zvíkova spjata s dobou vlády Václava I., kdy je roku 1234 poprvé uváděn zvíkovský purkrabí Konrád z Janovic. K založení hradu, který je později znám i pod módním německým jménem Klingenberg, zřejmě došlo nedlouho předtím, patrně ještě koncem vlády krále Přemysla Otakara I. (Pokračování textu…)

Svatá hora u Příbrami

DSCN9574.JPGSvatá Hora je významný barokní areál a poutní místo na vrchu u Příbrami. Areál Svaté Hory tvoří čtyři kaple (Plzeňská, Pražská, Mníšecká a Mariánská), dále ještě také poutní chrám postavený v letech 1658 až 1675. Uvnitř jsou sochy a malby Ferdinanda Maxmiliána Brokofa a Jana Petra Brandla. S městem, které se pod kopcem nachází, je spojen krytými schody z 18. století. Areál je snadno dostupný kočárkem, pod areálem je parkoviště. I zahrada přiléhající k areálu je pro kočárky přístupná. (Pokračování textu…)

Zámek Hluboká

DSC_0261.JPGMěsto Hluboká ležící v Jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic je známo především svým krásným, v noci osvíceným zámkem ve stylu windsdorské novogotiky s překrásnými interiéry. Zámek leží v krásných zahradách uprostřed rozsáhlého anglického parku. Toto město navštívil a oblíbil si i Karel IV. při svém pobytu v Českých Budějicích. Město se pyšní velmi bohatou historií a též nejstarším loveckým muzeem na světě. (Pokračování textu…)

Chuchelský háj

DSCN7918.JPGPřírodní rezervace Chuchelský háj zahrnuje území na svahu mezi obcemi Velká Chuchle a Malá Chuchle a plošina nad ním. Vlastní CHÚ tvoří skalnatý svah pod kostelíčkem sv. Jana Nepomuckého. Nacházejí se zde společenstva reliktních brouků skalních stepí. Zajímavostí z plazů je nález užovky hladké. Hnízdí zde asi 40 druhů ptactva, převážně pěvců. Hojná je např. červenka obecná, rehek zahradní, drozd zpěvný, budníčci, šoupálek krátkoprstý a kos černý. Z druhů silně ohrožených je to žluva hajní a dudek chocholatý, který je však zde i v širším okolí na vymření. (Pokračování textu…)