Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


České vánoční ozdoby ze soukromé vídeňské sbírky

Vánoční ozdoby

Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu vánočních ozdob, které za svůj život posbírala historička umění, sběratelka a autorka několika knih k tématu vánočních ozdob, Dr. Waltraud Neuwirth.

„Svou první jabloneckou vánoční ozdobu jsem našla na vídeňském bleším trhu. To byl můj první nákup a časem jsem získávala – s ohledem na publikování a výstavy, nikoliv za účelem zakládání sbírky – stále více objektů. A tak vznikla rozsáhlá sbírka, aniž bych sama sebe považovala za „sběratelku“ v pravém slova smyslu. Následovaly publikace a výstavy o jabloneckých vánočních ozdobách i tamní bižuterii. Nyní máte možnost přijít se pokochat touto visící skleněnou vánoční krásou i Vy. Najdeme zde koule, reflektory, špičky vánočních stromků a hvězdy, obyvatele lesa, domků a luk (mravence, brouky, světlušky, motýly, kraby, ryby, kočky atd.), Dědu Mráze a Mikuláše, krále a jeho družinu, kuchaře a kuchařky, námořníky a kominíky, „kočující“ lid, kejklíře a žongléry, tanečníky, muzikanty s harmonikou a flétnou, celý svět pohádek (trpaslíky, čarodějnice, víly) a panenky (Spejbla a Hurvínka).
Waltraud Neuwirth

Dr. Waltraud Neuwirth studovala dějiny umění a klasickou archeologii na vídeňské univerzitě.
Od roku 1968 do roku 2002 byla vědeckou pracovnicí v Rakouském muzeu pro užité umění ve Vídni ve funkci vedoucí sbírek skla a keramiky.
Vydala přes 60 knižních publikací. Mezi hlavní témata patří vídeňský a míšeňský porcelán, Lexikony známek, Vídeňské stříbro (puncování), Sklo a keramika secese, Vídeňská keramika, Vídeňská dílna, Skleněné perličky a Skleněné vánoční ozdoby a další.

Skleněné vánoční ozdoby z Čech se skládají ze dvou velkých skupin: perličkové vánoční ozdoby sídlí především v oblasti Jablonecka, a vánoční ozdoby foukané do velkých dutých forem jsou zastoupeny na výstavě mnoha výrobky z  oblasti Hradce Králové (Dvůr Králové). Časový rámec zasahuje víceméně celé 20. století, přičemž nejstarší exponáty jsou vyrobeny ze stříbrných a atlasových perliček.

Rozmanitost tvarů českých perličkových vánočních ozdob je téměř nevyčerpatelná. Vznikly z perliček a čípků, byly kombinovány v mnoha variantách do nespočetných ornamentálních tvarů třpytivých ozdob: kruh a srdce, rozeta a hvězda, čtyř- a šestilístek, trojúhelník a routa, polokruh a oliva – všechny jen myslitelné geometrické struktury tvoří konstrukce, kterým sklo propůjčuje svůj třpyt.

Jednoduchým útvarům dodává umělecky propletený drát stejnou stabilitu jako komplikovaným kompozicím. Někdy se skládají skleněné ozdoby jen z mála dílů: několik atlasových čípků a perliček v jednoduché konstrukci, v nepravidelné hvězdě, ve stálém pohybu jako skleněné perpetuum mobile. Pohyblivost jednotlivé perličky byla šikovně využita ke stále novým kompozicím předmětů.
Zřídkakdy můžeme perličky datovat.
Umění českých skleněných perličkových ozdob zůstalo dosud – až na několik údajů na vzorkovnicích – anonymní.

České vánoční ozdoby ze soukromé vídeňské sbírky
23. listopadu 2012 – 27. ledna 2013

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Středočeského kraje
Zámek čp.1
252 63 Roztoky u Prahy
tel.: 233 029 011
muzeum@muzeum-roztoky.cz

Otevírací doba:
středa – neděle 10 – 18 hod.

 

 

Komentáře lze přidat přes facebook.