Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Město Šternberk

Letecký pohled na město

Letecký pohled na město

Starobylé moravské město, ležící v regionu střední Moravy na úpatí pohoří nízkého Jeseníku.
Zastavte se v čase a nechte se zlákat nabídkou na cestu městem s mimořádným historickým jádrem a unikátní dochovanou architekturou. Představí se vám nejen širokou paletou památek, ale také jako místo s velkou nabídkou moderních služeb. Jeho výhodná poloha v regionu střední Moravy, nedaleko hanácké metropole Olomouc, nabízí ideální podmínky k pěšímu poznávání okolních míst, k cykloturistice, či k delším výletům. Neztrácejte proto čas a přijměte pozvání do města nabízejícího kvalitní služby, milé přijetí, pohostinnou atmosféru a spoustu možností k poznávání a aktivnímu odpočinku.

 

Ecce Homo Šternberk

sternberk_eccePro mnohé je synonymem pro město Šternberk právě automobilový závod. V roce 2005 již uplynulo neuvěřitelných sto let od doby, kdy první automobily zdolávaly téměř osmikilometrovou trať nad městem. Přestože existují stovky podobných závodů, je ten šternberský jedním z nejznámějších.  Láká vás napětí, silné motory a řidičské umění závodníků? Potom jste každoročně v červnu zváni na jediné mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu na našem území. Krása automobilových veteránů a motoristické nadšení potěší každého návštěvníka v září, kdy probíhá Ecce Homo Historic.


Potěšte se minulostí – Hrad Šternberk

sternberk_ulickaDominantou města je bezpochyby šternberský hrad, založený v polovině 13. století Zdeslavem ze Šternberka. Původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce láká návštěvníky nevšední atmosférou. Půvabné kulisy hradu potom tvoří okolní lesopark a dnešní podhradí. Zdeslav ze Šternberka, který založil ve 13. století hrad Šternberk v Čechách, dostal za své služby králi Václavovi I. zdejší území na úpatí Jeseníků. Tak i zde vznikl stejnojmenný hrad s městem. O rozšíření Zdeslavova hradu se přičinil především Albert II. ze Šternberka, významný diplomat a rádce Karla IV. Vybudoval mimo jiné hradby a kapli. Po jeho synovi Petrovi získali majetek páni z Kravař. Za husitských válek byl hrad silně poškozen.  Obnova měla několik etap. Koncem 15. a začátkem 16. století si zdokonalení vojenské techniky vynutilo změny v opevnění. Vyrostlo také nové předhradí s hospodářskými a správními budovami. Roku 1538 hrad i město vyhořely. Jejich obnova a přestavba už nesla renesanční prvky. V době předbělohorské se dostalo panství do rukou Münsterberků a zůstalo v nich i po roce 1620. Hrad utrpěl švédskými vpády za třicetileté války. Pozdější barokní zásahy, prováděné Lichtenštejny, už tvářnost hradu neovlivnily.  Konečnou podobu mu dal až Jan II. z Lichtenštejna (1858 – 1929), který po prusko-rakouských válkách pozdvihl hrad z trosek. Poslední zhoubné zásahy způsobila 2. světová válka.


Chrám Zvěstování páně a bývalý augustiniánský klášter

sternberk_parkPůvodní gotický kostel i klášter velmi utrpěly v husitských bojích roku 1430. Později kostel dvakrát vyhořel, byl proto roku 1775 zbořen a započalo se stavbou nynějšího kostela. Nový chrám byl stavebně dokončen v roce 1783.
Chrámový prostor je jednolodní, mohutná klenba je vyzdobena nástropní malbou od moravského malíře Antonína Sebastiniho Šebesty z Prostějova. Kostel je 65 m dlouhý, výška chrámové lodi je 30 m. Věže jsou vysoké 60 m. Z gotické stavby se zachovala část křížové chodby, která spojuje kostel s klášterem. Vzácnou památkou šternberského kostela je tzv. Šternberská madona, kamenná socha z konce 14. st., patřící do okruhu krásných madon. Je trvale umístěna v kapli státního hradu Šternberk. Ve šternberské kapli je obnovena vzácná stropní malba Kryštofa Handkeho, zachycující historii Šternberka.
Bývalý augustiniánský klášter a kostel Zvěstování Panny Marie tvoří unikátní barokní architektonický soubor. Řád augustiniánů vytvořil z kláštera duchovní, vzdělávací a hospodářské centrum a žije kulturou a vzdělaností dodnes. V areálu se vystavují studentské práce, pořádají se zde přednášky, koncerty a umělecká setkání. V letním období zde probíhá řada akcí v rámci kulturního léta.


Čas na sport

sternberk_kyselkaCítíte, že památek a kulturních zážitků už bylo dost? Nastal nejlepší čas na relaxaci a aktivní odpočinek. Příležitostí máte ve Šternberku hned několik. Procházky, turistické stezky i cyklotrasy v okolí města nabízejí příjemné vyžití nejen místním, ale i návštěvníkům města. Můžete také zajít k prameni, kde vyvěrá Těšíkovská kyselka. Pramen zrekonstruovalo město Šternberk v roce 2004.  V horkém letním období všechny potěší návštěva městského koupaliště se spoustou atrakcí, víceúčelovým hřištěm, tenisovými kurty a restaurací. Vyznavači suchozemského odpočinku mohou využít všechna školní hřiště, která jsou volně zpřístupněna každému milovníkovi her a pohybu. Široká nabídka sportovních aktivit dále pokračuje plážovým volejbalem a v současnosti velmi populárním bowlingem, který nechybí ani ve Šternberku.Dáváte přednost volnějšímu pohybu a koupání v přírodě? Z mnoha zajímavých míst se nabízí přírodní koupaliště v Dolním Žlebu, tvořící v létě příjemné, chladivé útočiště.
mic@sternberk.cz
www.sternberk.eu

sternberk_hrad

Komentáře lze přidat přes facebook.