Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Město Český Brod

Město Český Brod

Město Český Brod

Český Brod je staré gotické město, které založil pražský biskup Jan I. ve 12. st. na jedné z nejdůležitějších zemských stezek – Trstenické – která tehdy spojovala Prahu s jižní a východní Evropou jako trhovou osadu. Po polovině 13. století povýšil pražský biskup Jan III. z Dražic místní trhovou osadu na město Biskupský Brod (Broda Episcopalis). Díky obchodnímu a cestovnímu ruchu a rozsáhlému zemědělskému zázemí se Biskupský Brod stal velmi brzy důležitým obchodním, tržním a ubytovacím střediskem. Počátkem 14. století se již užívá pozměněné místní jméno Český Brod (Broda Bohemicalis), aby se tak rozlišilo od Německého Brodu, který ležel na stejné obchodní stezce.

 

 


Současnost

OLYMPUS DIGITAL CAMERADnešní Český Brod, jehož součástí jsou i bývalé vesnice Liblice, Štolmíř a Zahrady, je zhruba sedmitisícové, poklidné město s minimem průmyslu. Pro návštěvníky se ve městě a okolí pořádají ve spolupráci s čilými spolky zajímavé kulturní a sportovní akce: farmářské trhy, Den Země na Klepci, pochod Krajem bitvy u Lipan, Královské brodění, závod veteránů, Svatováclavské střelecké slavnosti, Festival loutkového divadla, Českobrodská padesátka, Andělské zvonění aj.

Český Brod je město, které stojí za návštěvu i jako výchozí bod k návštěvě zajímavého okolí – lipanské bojiště, přírodní lokalita Dolánky, blízký Kostelec nad Černými Lesy, chráněná krajinná oblast vrch Klepec, tismická bazilika, tuchorazská tvrz aj.

Tipy na výlety

OLYMPUS DIGITAL CAMERANaučná stezka Zahrady – nenáročná 3 km trasa naučné stezky s pěti zastávkami prochází údolím říčky Šembery se třemi rybníky.
Tuchorazská tvrz – jedinečná architektonická a kulturní památka, ze které se zachovala impozantní věžovitá brána a pozůstatky středověkého opevnění.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích – románský kostel bazilikálního typu z poloviny 12. století.
Přírodní památka Klepec – vrch skrývající roztroušené žulové balvany s rozlohou 7 ha a nadmořskou výškou 358 m n. m.
Lipanská mohyla – 11 m vysoký pomník, který byl odhalen roku 1881 na památku bitvy u Lipan (30. 5. 1434).
Kouřimský skanzen
– živoucí muzeum lidových staveb, různé typy lidové architektury z období od 17. do 19. st.
Zámek v Radimi – renesanční památka s dochovanými malovanými trámovými stropy z r. 1607.
Cykloturistika – okolí nabízí zajímavé cyklotrasy do Kerska, Lipan, Kouřimi nebo na Sázavu.

Památky

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMezi nejdůležitější historické památky města patří kostel sv. Gotharda, pozdně gotická kamenná zvonice, stará radnice, Středověké hradby, Kouřimská brána, gotické sklepy a spojovací podzemní chodbový systém, kostel Nejsvětější Trojice s venkovní kazatelnou, Podlipanské muzeum, pomník Prokopa Velikého a Sokolovna.

Kalendář akcí ZDE


Kontakt

Informační centrum města Český Brod
Náměstí Arnošta z Pardubic 56
282 01  Český Brod

namesti_01T: +420 321 612 218 – 9
E: info@cesbrod.cz
www.cesbrod.cz/infocentrum

Komentáře lze přidat přes facebook.