Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Ústí nad Labem

České středohoří

České středohoří

Ústí nad Labem leží na severu České republiky, v překrásné krajině Českého středohoří, v místech, kde řeka Bílina ústí do mohutného toku Labe.
Od hlavního města Prahy je vzdáleno necelých 90 km, od hranic s Německem pak 25 km. Se svými bezmála 100 000 obyvateli je 7. největším městem České republiky a sídlem Ústeckého kraje a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

První zmínky o městě pocházejí z roku 1056. Královským městem se Ústí nad Labem stalo za panování krále Václava I. kolem roku 1240. Patří tak k nejstarším z přibližně čtyřiceti královských měst v Čechách. Období největšího rozkvětu město zažilo v 2. polovině 19. století, kdy se díky prudkému rozvoji průmyslu a dopravy stalo jedním z nejvýznamnějších průmyslových a obchodních center Čech.

Město leží na rozhraní 3 geografických oblastí – Českého středohoří, Krušných hor a Labských pískovců. Ústí nad Labem a jeho okolí tak disponuje atraktivními přírodními podmínkami, velkým počtem kulturně historických zajímavostí a také velmi dobrými podmínkami kulturního, sportovního a jiného relaxačního vyžití.

Město vyhlídek a vodopádů
Výlety s dětmiMěsto Ústí nad Labem se nachází v srdci chráněné krajinné oblasti Českého středohoří, jíž jednoznačně dominuje údolí Labe s Portou Bohemicou – tzv. Bránou Čech. Krajina je zde typická kužely kopců dávno vyhaslých sopek. Překrásné pohledy na krajinu pak nabízí řada vyhlídkových míst a rozhleden.

Četné potoky, které se z kopců sbíhají k Labi, zde vytvořily řadu vodopádů. V blízkosti města se jich nachází 12. Nejznámějším z nich je pak Vaňovský, který je se svou výškou 12 metrů jedním z nejvyšších v Českém středohoří.


Významné turistické cíle

kam na výlet s dětmi

Hrad Střekov
Výletní zámeček Větruše a lanová dráha
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Mariánský most
Masarykovo zdymadlo
Zoo Ústí nad Labem
Muzeum města Ústí nad Labem


Historická místa

Napoleonská bojiště u Chlumce a Přestanova
Stadice

Tipy na výlet
Skalní+město+TisáZámek a pivovar ve Velkém Březně
Skalní město v Tisé
Soubor lidové architektury Zubrnice
Zubrnická museální železnice


Volný čas

Lodní doprava na Labi
Překrásné výhledy na České středohoří si můžete vychutnat během pravidelných plaveb rekreačních lodí od německého Bad Schandau až po Mělník. Na lodích se můžete občerstvit v restauraci, degustovat regionální vína či se pobavit na tanečních večerech s hudbou. Rekreační plavby po Labi zajišťuje loď Ústí nad Labem a loď Marie.

Loď Ústí nad Labem – www.labskaplavebni.cz
Loď Marie – www.amjirousek.cz/lod.html


Sport

krajina+Českého+středohoříV letním období nabízí Ústecko řadu možností pro volný čas. Členitá kopcovitá krajina poskytuje ideální podmínky pro turistiku, cyklistiku, horolezectví a hippoturistiku. Plavecké areály a přírodní koupaliště lákají ke koupání, Labská cyklostezka je využívána rekreačními cyklisty a pro in-line bruslení. Na Ústecku končí hřeben Krušných hor, který umožňuje vyžití také v zimní sezóně, nejbližším lyžařským střediskem je Telnice.


Kultura

kostel_nvpmV Ústí nad Labem působí řada kulturních institucí. Severočeské divadlo dosahuje řady národních i mezinárodních úspěchů. Jednou ze specialit divadla je i pořádání „open air“ oper. Významnou divadelní scénou v Ústí nad Labem je též Činoherní studio, kterým prošla řada slavných českých herců. Novým místem kulturního života je veřejný sál Hraničář s kinem, divadlem a galerií.


Kalendář významných akcí

Velikonoce v Zubrnicích (březen-duben)
Mezinárodní festival sborového zpěvu (duben)
Zubrnický jarmark (květen)
Festival country hudby Porta (červen)
Mezinárodní jazz and blues festival (říjen)
Mezinárodní soutěž mladých klavíristů „Virtuosi per musica di pianoforte“ (listopad)
Velká cena v boxu Grand Prix Ústí nad Labem (duben)
Cena města Ústí nad Labem v parkurovém skákání (květen)
Ústecký 1/2Maraton (září)
Mezinárodní taneční festival (listopad)


Informační středisko města Ústí nad Labem

Výlety s dětmiMírové náměstí 1/1, 400 01 Ústí nad Labem
+420 475 271 700
info.stredisko@mag-ul.cz
www.usti-nad-labem.cz

Komentáře lze přidat přes facebook.