Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Nelahozeves aneb kde se narodil Antonín Dvořák

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves

Když jedete ze severních Čech do Prahy, asi třicet kilometrů před hlavním městem minete obec, jíž dominuje krásný renesanční zámek.
Nelahozeves je oblíbeným cílem turistů, ať jsou letní vedra nebo hustě sněží. Otevírací doba zámku je totiž celoroční. Navíc tu na vlastní oči spatříte rodný dům Antonína Dvořáka.

Historie zámku Nelahozeves není příliš dlouhá, nicméně písemné zmínky o vsi máme už z roku 1352. Tehdy na místě dnešního náměstí stávala tvrz. Panství měnilo majitele až do zlomového roku 1544, kdy jej zakoupil Bavor Florián Grispek z Griesbachu. Císařův oblíbenec získal od Ferdinanda I. za služby, věrnost a loajalitu nemalý peníz, jejž se rozhodl investovat do vystavění honosného sídla. Za vhodné místo vybral Nelahozeves.

Nicméně zámek po celé dějiny provázely finanční potíže. Na stavbu, která byla zahájena roku 1553 byli svoláni architekti ze severní Itálie, kteří snili o čtyřkřídlé budově s dvorem, lemovaným arkádami. Na to však peníze nestačily. Zámek byl dokončen až po Floriánově smrti a namísto jednoho křídla zde stanula provizorní zeď. Ta je na nelahozevském zámku dodnes.

Majitelé se střídali, v 17. století vyplenili Nelahozeves Švédové a dříve honosné sídlo začalo sloužit jako sladovací prostora. Zámek chátral až do 19. století, kdy byla navržena novorenesanční rekonstrukce. Avšak opět se narazilo na nedostatek financí. Nelahozeveský zámek si na opravu a zpřístupnění musel počkat do zestátnění. Po revoluci zámek restituovali Lobkowiczové a dnes je otevřen zrakům veřejnosti.

Expozice je rozdělena do dvou okruhů. Prohlédnout si můžete cennou sbírku obrazů a uměleckého řemesla. Jsou zde vystavena díla Rubense a Velázqueze, církevní předměty, sklo, keramika a porcelán z Evropy i Asie. V Beethovenově sále lze obdivovat historické hudební nástroje a originály not slavných hudebníků.

Vydáte-li se do Nelahozevsi v sezóně (od začátku jara až do podzimu), nenechte si ujít festival Dvořákova hudební Nelahozeves. Historie akce sahá až do roku 1951. Za minulého režimu byly tyto oslavy zakázány, avšak roku 1992 opět rozezněla prostory zámku Dvořákova hudba. Dnes se festival pyšní mezinárodní účastí a narazíte zde na návštěvníky z Česka i zahraničí.

 

Komentáře lze přidat přes facebook.