Rodinné výlety – kam na výlet s dětmi a rodinou Rotating Header Image


Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích

Historický skanzen Mayrau

Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích je areál bývalého černouhelného Dolu Mayrau (1874 – 1997) a jediná vysoce kompletní památka na důlní činnost na Kladensku.
Hornický skanzen vznikl v roce 1994, k ukončení těžby a následnému zasypání jam došlo o tři roky později. Tím, že byl důl památkou ještě před ukončením provozu, podařilo se většinu technického zařízení dílen a provozů zachovat i se všemi stopami, které jsou s provozem uhelného dolu spojeny.

Celý historicky vzácný areál je zachován v modelu tzv. posledního pracovního dne, kde vše zůstalo tak, jako by havíři odešli právě včera. A také prohlídka je směrována po trase havíře před sfáráním do dolu. Návštěvník má možnost projít cechovnou, řetízkovými šatnami, koupelemi, lampovnou až k jámovým budovám dolu. Ve strojovnách těchto budov se nachází původní těžní stroje – těžní stroj firmy Ringhoffer Praha z roku 1905, těžní stroj Koeppe z roku 1905 a těžní stroj Robert z roku 1932. V areálu je dále vybudováno 130 m umělé štoly s původním vybavením včetně mechanizovaného stěnového porubu, je zde možné zhlédnout expozici báňského záchranářství a expozice mineralogie, případně další z krátkodobých výstav. Z bývalé budovy záplavu se dá podívat na areál dolu a jeho okolí z ptačí perspektivy.

Skanzen Mayrau návštěvníky překvapuje vysokou měrou autenticity. Žádné úpravy či zkrášlování (vyjma např. nového industriálního hřiště pro děti), areál se podřizuje neopakovatelné atmosféře ještě nedávno funkčního uhelného dolu.

Hornický skanzen naleznete v těsném sousedství města Kladna a snadno se sem dostanete vozem, pěšky, či autobusem č. 9 MHD Kladno – zastávka Důl Mayrau.

Otevřeno denně:
duben až říjen: 9-17 hod., listopad až březen: 9-15 hod.
(březen 2012 kvůli natáčení filmu zavřeno)

Vstupné:
plné 40,- Kč; snížené 20,- Kč (senioři, děti do 15 let, studenti, předplatitelé časopisu Dějiny a současnost); zdarma držitelé průkazů ZTP, ZTP-P, ICOM, AMG

Adresa:
Hornický skanzen Mayrau
273 07 Vinařice u Kladna
Tel: +420 312 273 067
E-mail: mayrau@omk.cz

http://mayrau.omk.cz/

Komentáře lze přidat přes facebook.